• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

הנחת שערות בתוך הספר

יש פפה תגובות שלפיהם לא נותר לי אלא לשמור מרחק מאותם מגיבים. כנראה שהם בצד ההוא שדיברתי עליו. שיבוסם להם ושתמיד יהיו בחברת אנשים כמותם ואני אשאר בחברת אנשים שמעדיפים הגיינה יותר
מה מפריע לך שמישהו שם שערות בספר שלו?

יש פפה תגובות שלפיהם לא נותר לי אלא לשמור מרחק מאותם מגיבים. כנראה שהם בצד ההוא שדיברתי עליו. שיבוסם להם ושתמיד יהיו בחברת אנשים כמותם ואני אשאר בחברת אנשים שמעדיפים הגיינה יותר
רק שיהיה ברור אני לא בעד ח"ו שאנשים יעשו משהו שמגעיל אחרים, כי על הכל יביא האלקים במשפט זה שעושה דבר מאוס בפני חבירו, רק אני חושב שלא צריך להיגעל מכל שטות, צריך להתרגל לזרום, אתה טוען שתהיה בחברת אנשים שמעדיפים היגיינה , ומאוד מעניין אותי לשאול, האם בחברה שאתה נמצא בה אין מוהלים ושוחטים? אין פראמדיקים ואנשי הצלה? ועוד אלף מקצועות שלא בדיוק הכל נעשה בצורה שאין בה גועל מסוים לאנשים כמוך, אממה צריך להתרגל ולהתמקד בעצמך ולא להתרגש מכל שטות.

לדעתי זה ממש דוחה.
וכעת חפשתי וראיתי:
שאלה - 259942
לכבוד הרב מוצפי שליט"א. יש לנו אחד בבית הכנסת שיש לו סידור פרטי, וכשנופל לו שערה הוא שם אותה בתוך הסידור, והסידור מלא משערות הזקן, ואמר לי שהם קדושות וצריך לנשקם, זה נכון לנהוג כך?
תשובה
חס ושלום לעשות כן כי מבזה את הסידור או הספר הקדוש, וכבר כתב עטרת ראשינו רבנו יוסף חיים זיע"א בשו"ת תורה לשמה סימן ש"ו שכתב "ודע כי יש להזהיר את המון העם בענין אחר כיוצא בזה והוא אותם שדרכם להצניע שערות זקנם הנתלשים תוך הספרים דודאי לא אריך למעבד כן ועוד יש להזהירם בעבור בתי עינים [משקפיים] שלהם שדרכם להניחם תוך הספר כדי שיהיו נשמרים שם עד שיקומו באמצע לימודם ויעשו צרכים שלהם והרי נמצא אלו משתמשים בספרי הקודש לצורך ממונם לשמור אותו שם מיהו אם מניחים אותם שם לסימן כדי שידע המקום שפסק שם ויחזור ללימודו שרי".
שאלה - 213667
שלום לכבוד הרב
שמעתי פעם ששערות הזקן שנושרות באמצע הלימוד יש להניחם בין דפי הספר. האם יש בזה ממש? או שאפשר לזורקן?
תודה רבה ה׳ ימלא כל משאלות לבכם לטובה
תשובה
שקר ובזיון הספרים הוא, עיין שו"ת תורה לשמה. יש מחמירים המניחים אותם הקופסה.

סליחה @עידן יקר ונכבד, אולי תסביר לי מה כל כך מגעיל בשערות של זקן יותר ממה שהם על הפנים של האדם? מה זה משנה אם הם מחוברים או תלושים?
ובסוד אני יגיד לך שרואים שלא טבלת מעולם במקוה עסיסי...
לעצם הדיון זכור לי שכתב בזה ידידנו שליט"א החריף ובקי בכל חדרי תורה, ואין לי סבלנות לחפש עכשיו
ואני אוסיף ששערות על ראש האשה אומרים שזה מושך, ולעומת זאת ספר זה נהיה דוחה?!
מה הקיצוניות הזו, או שזה מושך או שזה דוחה...

יצאתי קצת לחפש בענין זה ומצאתי הרבה תוצאות באוצר החכמה [וזכור לי שבשו"ת בית ישראל כתב על זה] ואצטט קצת
1703719132058.png1703719153982.png1703719191099.png1703719211398.png

1703719253230.png1703719273785.png

כותב בשם רבינו עובדיה נגד הדבר הזה
1703719552541.png

קבצים מצורפים

• 1703719358534.png
    1703719358534.png
    64.7 KB · צפיות: 1
  • 1703719336979.png
    1703719336979.png
    72.6 KB · צפיות: 1
חזור