• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com

מחאה על הדוריטוס

אם הם עשו משהו מאוד חמור ע"פ ההלכה, לא צריך להיות גדול הדור כדי להבין את זה
פשוט, בתחילה חשבתי שמדובר על עוד איזה מחאה קיצונית. אבל ברגע ששמעתי מה הם פרסמו, מיד החלטתי שאיני קונה יותר (לעת עתה) דוריטוס, עוד טרם ראיתי את מכתב הרבנים.
וזאת למרות שהוא מן החטיפים האהובים עלי, והיה מצוי עד לפני כמה ימים תדיר בביתי, ובלימוד הלילות הייתי מנשנשהו...

אכן גם אני קבלתי את המכתב הנ״ל במייל. ומתוך השורה הראשונה שכתבו ״פרסמו פרסומי שחץ ותועבה״ היה נדמה לי כי בגלל הפרסומות שלהם הבד״ץ מחרימים אותם.
(אה, וראוי לציין שאיני יודע במה מדובר)

אכן גם אני קבלתי את המכתב הנ״ל במייל. ומתוך השורה הראשונה שכתבו ״פרסמו פרסומי שחץ ותועבה״ היה נדמה לי כי בגלל הפרסומות שלהם הבד״ץ מחרימים אותם.
(אה, וראוי לציין שאיני יודע במה מדובר)
גם אני לא יודע במה מדובר
רק ראיתי בעלון של הגר"מ שטרנבוך שמוחה בהם ואומר לא לאכול דוריטוס עד אחרי פסח.
מה שאני לא מבין,למה צריך חרם? שהעדה"ח יורידו את הכשרות וזה עצמו יגרום שלא יוכלו לקנות, אם הם משאירים כשרות, באיזה זכות מבקשים מהציבור להפסיק לרכוש?

א. הם פרסמו סרטון פרסומת שמשמע ממנו שנותנים במה לקהילת הגאים
ב. אם מחרימים צריך להחרים את כל מוצרי עלית ושטראוס ולא רק דוריטוס
ג. מה נשתנה עד פסח או אחריו?
ד. לענ"ד זו גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה (ואתם מוזמנים לעשות בבית ספירה כמה מוצרי יסוד הם של עלית ושטראוס)
ה. לענ"ד חרם ואי קנייה מהם רק יוביל לשאלות מהילדים וכו' ואין בזה שום עיניין

שהעדה"ח יורידו את הכשרות וזה עצמו יגרום שלא יוכלו לקנות, אם הם משאירים כשרות, באיזה זכות מבקשים מהציבור להפסיק לרכוש?
הם כנראה לא יכולים להוריד כשרות בלי סיבה בגוף המוצר. הם יכולים לא לתת כשרות מלכתחילה, או לא לתת כשרות למוצרים שיש עליהם תמונה בעייתית (כמו שאכן עשו בדוריטוס בעבר), אך לא יכולים להסיר כשרות בגלל פרסומת חיצונית שעשו.
ד. לענ"ד זו גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה (ואתם מוזמנים לעשות בבית ספירה כמה מוצרי יסוד הם של עלית ושטראוס)
בדיוק בגלל זה אמרו רק על דוריטוס ורק עד פסח. וזה עונה גם על השאלות הקודמות שלך:
ב. אם מחרימים צריך להחרים את כל מוצרי עלית ושטראוס ולא רק דוריטוס
ג. מה נשתנה עד פסח או אחריו?

הם כנראה לא יכולים להוריד כשרות בלי סיבה בגוף המוצר. הם יכולים לא לתת כשרות מלכתחילה, או לא לתת כשרות למוצרים שיש עליהם תמונה בעייתית (כמו שאכן עשו בדוריטוס בעבר), אך לא יכולים להסיר כשרות בגלל פרסומת חיצונית שעשו.
כבר היו דברים מעולם, כשיצא המשקה פפסי, ועשו פרסומת שאינה ראויה (לא זוכר כעת מה היה בדיוק), והסירו הכשרות לחלוטין לתקופה ארוכה.

לענ"ד זו גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה (ואתם מוזמנים לעשות בבית ספירה כמה מוצרי יסוד הם של עלית ושטראוס)
כנ"ל מה שאמר הרב לוריא
לענ"ד חרם ואי קנייה מהם רק יוביל לשאלות מהילדים וכו' ואין בזה שום עיניין
עונים להם בכלליות כמו: הם עשו דבר שאסור לעשות ורבנים אמרו לא לקנות
או להיפך פשוט לא צריך לעשות זאת בפומבי, הרי לא כל מוצר שלא קנינו תקופה התחילו לשאול שאלות

גם אני לא יודע במה מדובר
רק ראיתי בעלון של הגר"מ שטרנבוך שמוחה בהם ואומר לא לאכול דוריטוס עד אחרי פסח.
מה שאני לא מבין,למה צריך חרם? שהעדה"ח יורידו את הכשרות וזה עצמו יגרום שלא יוכלו לקנות, אם הם משאירים כשרות, באיזה זכות מבקשים מהציבור להפסיק לרכוש?
מה שמפתיע שהם עדיין נשארים עם הכשרות שלהם גם כשהם עצמם יוצאים נגדם ב"ה שיש לכשרות כ"כ הרבה כח

שמעתי שהכשרות של העדה"ח אינה מכופפת עצמה לבית דין של העדה"ח בהרבה נושאים.
זה נשמע מוזר, הרי זה אותו גוף
יכול להיות שלא הסירו את ההכשר כי אין סיבה מצדקת 'על המוצר' לא לתת לו הכשר (להבדיל ממוצר שבאריזה שלו יש פריצות וכד')

זה נשמע מוזר, הרי זה אותו גוף
יכול להיות שלא הסירו את ההכשר כי אין סיבה מצדקת 'על המוצר' לא לתת לו הכשר (להבדיל ממוצר שבאריזה שלו יש פריצות וכד')
אז שתדע שהם נתנו כשרות על משחת שיניים עם תמונה של פריצת על האריזה, ונודע לי שבגלל זה יש קיצוניים שלא רוכשים כשרות העדה החרדית כמחאה שהם לא מתערבים בבעיות כאלו למרות בקשת בית הדין.

אז שתדע שהם נתנו כשרות על משחת שיניים עם תמונה של פריצת על האריזה, ונודע לי שבגלל זה יש קיצוניים שלא רוכשים כשרות העדה החרדית כמחאה שהם לא מתערבים בבעיות כאלו למרות בקשת בית הדין.
וזה נשמע יותר מוזר, שהרי ידוע לי שהבד״ץ לא נותן הכשר לקורנפלקס של אוסם שיש עליו תמונה של איזה שחקן כדורסל.
ועוד, שבחלב של תנובה הם מסרבים לתת הכשר כשיש עליהם חידות וכד׳.

ולי יותר קשה שאני אישית דיברתי איתם על הטלפון מדוע אין חותמת הכשר שלהם על המסטיקים של מגדים, ואמרו שבגלל שזה נוגד את השקפת עולמם [בערך זה רוח התשובה] לאכול מסטיק אינם מאשרים להשים את החותמת אפי' שכל המוצרים של מגדים זה הכשר הבד"ץ

מסטיק זה הוראה ישנה של רבני הבד"ץ והם לא משנים מה שנהגו.
יש תחומים שיש להם יד תקיפה ואז הם דורשים מה שרוצים, אבל יש תחומים שאם לא הכניסו את הסעיפים הללו מראש בהתחייבויות של היצרן אז הם מתפשרים, וכפי שהבנתי המשחת שניים הזו משווקת לחו"ל, אנסה לברר בל"נ

חזור
חלק עליון