• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com

שו"ת הראשון לציון וכתביו של מרן שליט"א

אושרי רביב

Well-known member
לכבוד כל מי שיראה הודעתי זו, ואשמח לקבל תשובה על האמור.
אשמח מאוד לידע, מדוע מכל המכתבים של מרן שליט"א היוצאים כל יום בן פורת יוסף, בהם תשובות לאלפים ורבבות, לא עושים המשך לשו"ת הראשון לציון? הציבור צמא לדברי קדשו של מרן שליט"א, והיה אפשר כבר לעשות ובטוחני בזאת, למעלה מעשרה כרכים מכל מכתביו היוצאים לאור לשואלים, ומדוע אין דבר כזה???
הן על שיעורי קדשו היוצאים מפיו הקדוש, מוציאים כל שבוע עלון אשר נהנים ממנו לאין ערוך, וזה בא מתורה שבעל פה.
אך קודם לכן, הרי יש לנו תורה שבכתב??? מדוע לא עושים כן, שיוציאו סדרת ספרים של המשך לשו"ת הראשון לציון?
שאלה זו נובעת ממעמקי ליבי, בהיות ואני מאוד צמא לתורתו של מרן הראשל"צ שליט"א, ממשיך דרכו של מרן מאור עינינו ותפארתנו. עטרה בראשנו.
ובטוח אני כי יש רבים כמוני, ואשמח מאוד אם כל מי שרואה דברים אלו, ומזדהה עמי, שיסמן הצבעה להודעתי זו, כדי שנראה באמת עד כמה רוצים בדבר זה, ואולי על ידינו יצא הדבר לפועל.

אנכי הצעיר שאלתי שאלה זו כמה וכמה פעמים את העוסקים במלאכת הקודש, ואמרו שהחכם אינו חפץ כ"כ להקים מכון מכמה טעמים, והעולה על כולם שכל עוד הוא ברבנות הראשית אינו חפץ לתת חרב ביד שונאי התורה שיאמרו שהוא עושה 'קומבינות' להוציא כסף מהמדינה, כפי שהמה עשו לחכמים אחרים ודי בזה למבין.
והמתבונן בתהלוכות הנהגת מו"ר הראשל"צ יראה שנזהר ביותר להרחיק ממנו כל לזות שפתיים שלא יהיה שום סרך חשש חילול ה', והבנתי שמטעם זה לא עבר לדירה שהוכנה עבורו, ואינו הולך לבתי מלון, ולא מרבה בטיסות לחו"ל, ועוד הנהגות רבות.
וממש היום ראיתי מקור להנהגה קדושה זו בתלמוד מסכת יומא פו,א היכי דמי חילול ה'. ע"ש היטב.

וממש היום ראיתי מקור להנהגה קדושה זו בתלמוד מסכת יומא פו,א היכי דמי חילול ה'. ע"ש היטב.
ממש עתה בהיות וכת"ר עסק בנידון זה, אבקש מכת"ר לסור נא לנידון אשר פתחתי בו על אודות ברכת הטוב והמטיב על גנרטור, בו גם כן כתבתי על אודות דברי החזון איש בנידון החשמל. ואבקש לקבל שם מתנובת ידו על הנידון. אשמח מאוד אם יעבור על מה שכתבתי בראשית תגובתי, ועל התגובות הבאות לאחר מכן, אנו ממש באמצע הנידון שם, כל פעם מתווספות עוד ידיעות ואשמח עד למאוד לקבל מתנובת ידו וחכמתו הרבה של כת"ר. הדברים בדיוק מתאימים לדברים הנזכרים שכת"ר ראה על אודות חילול ה', לפי דברים אלו דנתי על סברת החזון איש.
שוב, אני מחכה לראות את תגובת כת"ר שם!
תודה רבה!

אנכי הצעיר שאלתי שאלה זו כמה וכמה פעמים את העוסקים במלאכת הקודש, ואמרו שהחכם אינו חפץ כ"כ להקים מכון מכמה טעמים, והעולה על כולם שכל עוד הוא ברבנות הראשית אינו חפץ לתת חרב ביד שונאי התורה שיאמרו שהוא עושה 'קומבינות' להוציא כסף מהמדינה, כפי שהמה עשו לחכמים אחרים ודי בזה למבין.
והמתבונן בתהלוכות הנהגת מו"ר הראשל"צ יראה שנזהר ביותר להרחיק ממנו כל לזות שפתיים שלא יהיה שום סרך חשש חילול ה', והבנתי שמטעם זה לא עבר לדירה שהוכנה עבורו, ואינו הולך לבתי מלון, ולא מרבה בטיסות לחו"ל, ועוד הנהגות רבות.
אנשים לא יודעים עד היכן הדברים מגיעים.
יש פעמים שאנחנו אומרים לו שהדברים מותרים ע"פ חוק וכו', ואפילו הכי אינו מוכן לעשות. אומר, עצם זה שתהיה כותרת בתקשורת וכדו', זה כבר חילול ה'.

אני מתאר לעצמי שמלבד מש"כ לעיל הרבה מהמכתבים שהרב משיב ברוב ענוותנותו זה דברים פשוטים שכתובים מפורש בילקו"י, אולם בטוח שגם תשובות ונידונים חדשים יש מספיק להרבה כרכים, יתן ה' ונזכה לראותם וללומדם בקרוב

דברים מפורשים שכתוב בילקו''י הרב רק חותם אני יודע כן מכלי ראשון
אבל יש הרבה שאלות חדשות
וכמו שאני יודע יש כמויות תשובות רק בהדרכה לבחורי ישיבות
וכל תשובה אינו דומה

אני מתאר לעצמי שמלבד מש"כ לעיל הרבה מהמכתבים שהרב משיב ברוב ענוותנותו זה דברים פשוטים שכתובים מפורש בילקו"י, אולם בטוח שגם תשובות ונידונים חדשים יש מספיק להרבה כרכים, יתן ה' ונזכה לראותם וללומדם בקרוב
זה חלק מהעבודה שאמורה להיות למכון, למיין מה שלא נכתב בילקו"י ולהכניס לשותי"ם וכו'.

זה חלק מהעבודה שאמורה להיות למכון, למיין מה שלא נכתב בילקו"י ולהכניס לשותי"ם וכו'.
מחכים שיעשו עם זה משהו, ההפסד כולו שלנו. צריך להסתכל על כל יום שעובר כהפסד עצום. וכבר 15 שעות (אני בכוונה מקצין, כי חבל על כל רגע) עברו משיחתנו, ועדיין לא נעשה דבר...

מה צריך שעשרה אנשים מהפורום כאן יעשו את זה בהתנדבות כל יום קצת
עד שיעברו על הכל
ומה שנראה שבדרך כלל רואים אם זה מהילקו''י או לא,
צריך אנשים שמרן הראש"ל סומך עליהם. הוא לא ייתן לכל אחד להיחשף לכל המכתבים וכו', וכן צריך לסמוך עליהם שיעשו את העבודה בצורה טובה.

בינתיים מדיבורים לא יצא כלום, צריך ללכת צעד אחד קדימה. ולעורר את הרגישות המתה כיום, ולהפריח את אור תורתו של מרן שליט"א. אדרבה, אני ממש חפץ שאחד מחברי הפורום שהם גרים בקרבת מקום להראשון לציון (אני במרכז הארץ, ואין לי רכב, ואף באוטובוס יש בעיה איפה שאני גר וגם ביום ראשון חוזרים למסגרת בכל מקרה וזה כמעט בלתי אפשרי מבחינת המסגרת בה אני נמצא) ילכו אולי להתפלל עמו, ולאחר התפילה לעורר אותו על כן, אפילו רק שיראה שזה מעורר על ידינו, ושמאוד חפצים בכך, ואולי יוציא את הדבר לידי החברים היקרים בעלי מורשת מרן, ויתחילו לפעול ביתר שאת.
לגבי אנשים שמרן סומך עליהם, אציין לשבח ואני בטוח בכך במאת האחוזים (ואפשר לומר אף 1000 אחוזים) כי מרן שליט"א סומך על תלמידו ר' שמעון ללוש, שהוא בקיא בתורתו וכן מכיר היטב את מרן שליט"א. ולא חסר אנשים, עם רצון ומוטיבציה אפשר להגיע לכל דבר. כל שכן הדבר זה, שהוא חשוב מאוד.
בינתיים עברו 20 שעות החל משיחתנו בה פתחנו את הנידון...

בינתיים עברו 20 שעות החל משיחתנו בה פתחנו את הנידון...
אנא זעירא אמינא יעברו עוד 20 שעות ועוד 20 יום ולפענ"ד מאומה לא יקרה, גם מהסיבה שהזכרתי לעיל, וגם מהטעמים שכתבו כאן החכמים יודעי בינה לעט'ים, בהיות שמוהר"ר הראש"ל חכם יצחק חובק עולם במכתביו, ולא כל מה שכותב לאנשים פרטיים מתאים לכלל, וגם לא הכל יכול להתפרסם, וגם הן אמת שכפי הנראה ו'נשמע קולם' בבואו אל הקודש הרב ללוש חביב על הראש"ל, אך רבי ללוש טרוד בכלליו ובכולליו ובהרבצת התורה לתלמידים, וגם צריך לעשות לביתו דרמו ביה טפלי
והעצה הנכונה להמשיך לבקש ולדרוש עדי תבוא שוועתנו אל מורנו וישמע קול צעקתנו
ואלמלא דאנא זעירא היה לי פתחון פה בפני החכם הייתי עולה ירושלימה במיוחד לנסות לדבר עמו, אך מה אעשה ויש לי ביעתותא ממרא דאוריתא, ולשוני נבלעת בעומדי לידו, בראותי מך ערכי מול הארז אשר בלבנון נאלמתי דומיה החשתי מטוב.

אנא זעירא אמינא יעברו עוד 20 שעות ועוד 20 יום ולפענ"ד מאומה לא יקרה, גם מהסיבה שהזכרתי לעיל, וגם מהטעמים שכתבו כאן החכמים יודעי בינה לעט'ים, בהיות שמוהר"ר הראש"ל חכם יצחק חובק עולם במכתביו, ולא כל מה שכותב לאנשים פרטיים מתאים לכלל, וגם לא הכל יכול להתפרסם, וגם הן אמת שכפי הנראה ו'נשמע קולם' בבואו אל הקודש הרב ללוש חביב על הראש"ל, אך רבי ללוש טרוד בכלליו ובכולליו ובהרבצת התורה לתלמידים, וגם צריך לעשות לביתו דרמו ביה טפלי
והעצה הנכונה להמשיך לבקש ולדרוש עדי תבוא שוועתנו אל מורנו וישמע קול צעקתנו
ואלמלא דאנא זעירא היה לי פתחון פה בפני החכם הייתי עולה ירושלימה במיוחד לנסות לדבר עמו, אך מה אעשה ויש לי ביעתותא ממרא דאוריתא, ולשוני נבלעת בעומדי לידו, בראותי מך ערכי מול הארז אשר בלבנון נאלמתי דומיה החשתי מטוב.
אף אני זכיתי פעם אחת להיכנס אל הקודש, והיה זה ברכבו של מרן הראשון לציון, וכאשר דיבר עמי וביקש את תגובתי, לקחו לי כמה שניות לסדר את דבריי בפניו...
ולא זכיתי מימיי לראות את מרן זיע"א בממשות (בעולם הזה), ואם בבנו כך, על אחת כמה וכמה בו... יהי רצון שיהא מליץ יושר עלינו ויתפלל משמי רום על בנו הראשון לציון היקר, שיצליח דרכו וכל שונאיו וכל אויביו מהרה יכרתו! ויתפלל גם מרן על כך, שיצאו כל כתבי בנו הראשון לציון לאור העולם אמן.

חזור
חלק עליון