• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com

תוכן לאחרונה על ידי אוריאל

1. א

מחאה נמרצת על כבוד מרן זיע"א ומרן שליט"א!

הרב הנ"ל בוודאי תלמיד חכם. זה נכון שלא כל ידען הוא "גדול", אבל אין ספק שמאחורי הידע הכביר הזה, נצב מישהו ששם לילות כימים על עסק התורה. לא ראיתי את הסרטונים, כי הם חסומים, אבל אני תמה, שהרי גם אם יש כאן עבירה, הלא אמרו חז"ל שאפילו אם ראית ת"ח שעבר עבירה בלילה, אל תהרהר אחריו ביום, שבוודאי עשה...
  2. א

הנחה בארנונה בעירית ירושלים

אני זקוק לנציג שיוכל לסייע לי בפרט כלשהו בענין הנחה בעירית ירושלים. בזמנו היה עוזר לרב אברהם בצלאל שסייע לי, אבל כתובת המייל שלו לא פעילה. יש למישהו טלפון או כתובת מייל של גורם שיוכל לסייע לי? תודה רבה
  3. א

זוגות חשוכי ילדים - עזרה

הסגולה היא לומר ספר אחד בכל לילה, או את שני הספרים בכל לילה?
  4. א

טבילה ערב ר"ה

ג"א חושב כך מסברא
  5. א

הספר הנפלא ״חורש מצ״ל״ למרן החידא | למה אין אותו באף מקום??

מה ענינו של חיבור זה? מימי לא ראיתיו ולא שמעתיו
  6. א

קריאת שמע פעם נוספת בהברה ספרדית

בשיעור אתמול, מוצ"ש פרשת שלח
  7. א

קריאת שמע פעם נוספת בהברה ספרדית

אם שמעתי והבנתי נכון, הראש"ל שליט"א אמר בשם הגר"א בתיקוני זהר שאשכנזי צריך או שיש ענין שיקרא קריאת שמע פעם נוספת בהברה ספרדית. היכן המקור המדוייק?! תודה למסייעים.
  8. א

האם יתכן שרבינו עובדיה יטעה בהוראה חלילה?

@אמת ליעקב דבריך צודקים ומצודקים בכל אשר דברת. איני מכיר את ענין העוגיות האלו ומה טיבם, אבל צורת הפסיקה וההכרעה, בוודאי כך היא דת של תורה מאז ומקדם, כפי שכתבת. ואם אמנם מוטל עלינו להעמיד כל טצדקי כדי לתלות שחכם מובהק לא טעה בהוראתו, וכן תלמידיו המובהקים יש להם על מה שיסמוכו בבחינת 'על ימין שהוא...
  9. א

מה דעת הגר"ע יוסף זצ"ל בענין לעבור לפני המתפלל

באופן שהמתפלל עוצם את עיניו? תודה.
  10. א

מאמר "עשה לך רב" בענין הליכה אחר "הגדול בחכמה ומנין" ובענין "בחירת רב"

לא עברתי על הקונטרס, אבל בהתחשב בהערה האחרונה, יש לציין: א. הפמ"ג כתב שבזמנינו שהספרים מצויים אדרבה, עוקר הרים עדיף. ב. גם במה שאמרו סיני עדיף, יש שכתבו שכל זה לענין להתמנות לראש ישיבה כמדובר בגמרא, אבל לא לגבי פסק הלכה, שהרי למרות שרב יוסף היה סיני, הלכה כרבה לגבי רב יוסף בר מתלת מקומות. ג...
  11. א

ברכת הנר לאחר ההדלקה - האם יש בה חשש ברכה לבטלה

יש להעיר, שכל מה שאנו זקוקים לספק ספיקא הוא אם נניח שאיסור ברכה לבטלה הוא איסור תורה, ואמנם כן היתה דעת הגר"ע יוסף זצ"ל עפ"י דעת הרבה ראשונים ואחרונים, אבל אי"ז דברים פשוטים כלל ועיקר, שכן רבו כמו רבו גם גאוני בתראי שחלקו ע"ז, כהפר"ח ס"ס ס"ז, וערך השלחן ס"ס תפ"ט, ורב פעלים ח"ב או"ח ל"ב, וכף...
  12. א

האם יש היתר להשתמש בשרת רשת שאין לו סינון של 'נטפרי'?

לדעתי כל המושג של איכא דרכא אחרינא זה כמו מה שאמרו בגמרא לעבור על יד בית מינות וכיוצא בזה, אבל באינטרנט לא מסונן שניתן לומר שמי שמשתמש בו נכשל באופן ודאי בראיות ומחשבות אסורות, אין בזה היתר של איכא דרכא אחרינא. אך כמו שאמר @מכון קול יוסף, אם מדובר על סינון חילופי ראוי ג"כ, והנושא של תמונות לא...
  13. א

לחפש ילד קטן לילדה

האם מותר לקחת ילד קטן [כבן שנתיים שלוש], ולחפש אותו לבת, הווי אומר לאפר אותו, להלביש אותו בשמלה וכיו"ב ושורש הנידון, האם בעיקרון יש בזה איסור של לא ילבש, והגם שהוא קטן מ"מ אסור להאכיל לתינוק איסור בידים או דלמא אין לזה בכלל משמעות של לא ילבש, מכיוון שזה כשחוק בעלמא וכן אולי יש לדקדק לשון הכתוב...
  14. א

גילוח במכונת תספורת

לפי מיטב ידיעתי ישנה בעיה חמורה להתגלח במכונת גילוח בעלת שלשה גלגלים, מחשש שזה עוקר את השערות לשרשם או צמוד לשרשם. שאלתי היא האם ניתן להתגלח במכונת תספורת רגילה. בתודה מרובה מראש.
חזור
חלק עליון