• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com

בירור כשרות על מיץ ענבים לברכת הגפן

ישראל

Well-known member
שלום וברכה
רציתי לברר מהי דעת מרן שליט"א בענין מיץ ענבים של חברת "תירוש אשכול", יש עליו חותמת של בדצ אגו"י וחותמת של הרבנות הראשית המועצה הדתית ירושלים. וכתוב עליו שכשר לברכה למהדרין גם לדעת מרן הבית יוסף.
האם אני יכול לסמוך על זה לעשות על יין זה קידוש והבדלה?
אשמח לדעת תשובה ביממה הקרובה, נ"מ לשבת זו.
תודה רבה.

ב"ה
שלום וברכה,
אני אישית לא מכיר כשרות זו ולא יודע איך נוהגים שם במקום.
מה שכתוב על זה שברכתו הגפן גם לדעת מרן הבית יוסף זה עדין לא מספיק, ולא שאינם נאמנים, שהרי עד אחד נאמן באיסורים, אלא שיש סבורים בדעת מרן הב"י שהוא מיקל גם כשיש רוב מים, ולהלכה אנו לא נוקטים כך בשום אופן, וגם יש בזה חשש גדול ביותר של ברכה לבטלה, וגם שלא יוצא ידי חובת קידוש והבדלה.
אולם אם תצליח לברר ממי שיודע בבירור שנוהגים שם בחברה זו ליתן רוב יין, ורק מיעוט מים, תוכל לסמוך על זה לברכת הגפן וקידוש והבדלה בלי בעיה.

בברכה רבה

ממש תודה רבה עח העינות המהירה של כבודו,
רק רציתי לברר אם אני יכול לסמוך מטעם שיש שם כשרות של המועצה הדתית וכו'
תודה

ב"ה
הכשרות של המועצה הדתית מספיקה בשביל כשרות המוצר שהוא מותר באכילה ואין בו תערובת איסור,
אבל אינו מספיק בשביל בירור הברכה, אלא אם כן אנו יודעים שהם נוהגים כפי השיטה ההלכתית שאנו נוהגים בה.
בברכה רבה

בד"ץ העדה החרדית כותבים שאם כתוב על הבקבוק שזה מאה אחוז, זה כפשוטו 100% יין. האם ניתן לסמוך על כך?

ב"ה
שלום וברכה,
איני יודע היכן הם כותבים.
המציאות היא כפי שמבארים העוסקים בתחום, שמה שכתוב מאה אחוז אינו מעיד על מאה אחוז.
הרב של בד"ץ העדה החרדית הבהיר שלאחרונה דואגים שיהיה יותר מחמישים אחוז יין, אבל משמעות דבריו שהוא בצמצום, כחמישים וחמש אחוז וכדומה, ולכן אין זה לכתחילה, שבנקל יכול לרדת מרוב יין ע"י מזיגת ים וכדו'.
ועוד, שיש מצוה לחזק את ידיהם של הכשרויות שדואגים לצבור שלנו, על דרך עניי עירך ועניי עיר אחרת.
בברכה רבה

אין לך הרשאות מספיקות להגיב כאן.
חזור
חלק עליון