• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

'הידברות'

קורסיה

Well-known member
ברצוני לשאול שאלה שמציקה לי במשך תקופה. [אין כוונתי להכנס חלילה למחלוקות או להחליט איזה רב יותר גדול וכד' אלא רק כדי לברר את האמת בע"ה]. כולם בטח שמעו על המחלוקת שנסובה סביב הארגון הידברות. מצד אחד הם מחזירים בתשובה המונים. אך מצד שני יש רבנים גדולים שמדברים נגדם כי לכאורה יש שם כל מיני בעיות. רציתי לשמוע חוות דעת בנושא ואם ידוע לכם מה דעתו של מורינו הרב יצחק יוסף שליט"א.

שלום וברכה,
אכן יש טענות לכאן ולכאן.
אך אני שואל, וכי מה יש לנו הקטנים נפק"מ האם הדבר טוב או לא?
מה לנו להכניס ראשנו לעניינים אלו?
כמו שכתבת, המונים חזרו בתשובה ע"י הפעולות החשובות של הארגון הנ"ל, אני מכיר גם כאלו אישית שלולי הידברות לא היו היום שומרי תורה ומצוות.
הטענות שעלו הם לגבי ה"מסך" שהוציאו כתחליף למכשיר הטלוויזיה הטמא, שבמכשיר הנ"ל ניתן לקלוט רק את התכנים של הידברות, ולא להיכנס לערוצים אחרים חלילה. ופשוט וברור שאין הדבר מיועד לנו הציבור החרדי, ובפרט לאברכים ובני תורה, וגם אם הייתה איזו אי הבנה בפרסומים שהדבר מיועד גם לציבור החרדי, הרי כבר הם הבהירו חד משמעית שהם מייעדים זאת רק לחילוניים ולמתחזקים שהיה ברשותם מכשיר טלוויזיה רגיל. וגם מרן זיע"א נתן את הסכמתו לכך עוד בחייו, וכעת גם מרן ראש הישיבה שליט"א.
הטענה השנייה היא על אתר ההיכרות שלהם, הם טוענים שחכם שלום נתן את הסכמתו לכך, וכן הגר"ח קנייבסקי, ומה לנו להכניס את ראשנו לכך. וכי יש לנו שימוש באתר הנ"ל? [כולם מודים, שלציבור מוסיים היה עדיף להישתמש באתר הנ"ל ולא באתרים פרוצים אחרים].
אז מה לנו להיכנס לכך בכלל...
[דבר נוסף שישנו, וידוע שכך היא דעתו של מרן הראש"ל וכן מרן זיע"א, שרבנים לא ירצו לנשים. הדבר מביא תקלות חמורות ה' ירחם. מרן הראש"ל הזכיר את זה כמה בפעמים בשיעוריו באופן כללי. והדבר בוער לו מאד. שימו לב שהוא אף פעם לא הלך למסור שיעורים לנשים, חוץ מכנסים ענקיים המתקיימים באצטדיונים ובהשתתפותם של אלפים, שהרבנים הנמצאים בבמה, לא רואים את הנשים היושבות בקהל.
ואגב, אשתי סיפרה לי, שבזמן הבחירות לרשויות המקומיות היה כנס של תנועת ש"ס לנשים בבנייני האומה, בהשתתפותו של חכם שלום שליט"א, וישר כשנכנס לאולם וישב על כסאו, הוריד את המשקפיים עד שיצא מן המקום].
ואם כל השאלה היא האם לתרום להם או לא, אני הייתי אומר לכוון בתרומה שהכסף ילך לדברים שאין עליהם עוררים כלל...

יישר כח. כמובן שאין כוונתי להכריע מי טוב או לא. אך כיוון שיש רבנים גדולים שמדברים בחריפות נגדם א"כ אסור לקרוא את העלון שלהם או ללכת להרצאות שלהם וכד'. פשוט רק רציתי לדעת אם יש למשהו ידיעה ברורה מה דעת מרן הרשל"צ שליט"א.
לגבי מסירת שיעור לנשים ראיתי בספרו של הרב אהרן זכאי שליט"א 'טהרת המשפחה' שהביא מספר דברי חכמים בשם מרנן הרב עובדיה והרב בן ציון אבא שאול זצ"ל שהכל תלוי באדם אם זה יגרום לו לתקלות או לא. (ואולי כנראה דברי הרב יצחק שליט"א שבדור שלנו בדרך כלל זה לא טוב).

יישר כח. כמובן שאין כוונתי להכריע מי טוב או לא. אך כיוון שיש רבנים גדולים שמדברים בחריפות נגדם א"כ אסור לקרוא את העלון שלהם או ללכת להרצאות שלהם וכד'. פשוט רק רציתי לדעת אם יש למשהו ידיעה ברורה מה דעת מרן הרשל"צ שליט"א.
לקרוא את העלון, לא נראה לי שאסרו.
גם מה שידוע לי שהרבנית תליט"א קוראת את עלון הידברות...

לגבי מסירת שיעור לנשים ראיתי בספרו של הרב אהרן זכאי שליט"א 'טהרת המשפחה' שהביא מספר דברי חכמים בשם מרנן הרב עובדיה והרב בן ציון אבא שאול זצ"ל שהכל תלוי באדם אם זה יגרום לו לתקלות או לא. (ואולי כנראה דברי הרב יצחק שליט"א שבדור שלנו בדרך כלל זה לא טוב).
עם כל הנסיונות של היום, כמובן שכמעט ואי אפשר להגיד על אדם שלא יכולה לבא תקלה לידו חלילה. אם מרן לא סמך על עצמו, ובפעמים הבודדות שהיה צריך למסור שיעור לנשים, לקח אתו את הרבנית, והסתכל עליה במשך כל השיעור, ומאז לא עשה כן יותר [ורק לעת זקנותו בסביבות גיל 90 מסר שיעור במכללה של ביתו, כפי הידוע], מי יכול להגיד על עצמו שיעמוד בניסיון.

ב"ה
רק כעת נודע לי שנושא זה נפתח כאן לפני זמן, ואמנם אינני רוצה לבחוש שוב בקדרה ולעורר מו"מ בזה, אולם ראיתי לנכון להציג בפני הציבור דברים שאינם מספיק נפוצים:

נ.ב. יש עוד שני קבצי צפיה חשובים מאוד אחד של מרן הראש"ל שליט"א (שמדבר בעד ארגון הידברות בכנס רבני קו ההלכה לחזקם כנגד המרננים אחריהם), ואחד של הרב בעדני שליט"א (שמגולל את כל איך שארגון הידברות באו להיוועץ עימו בכמה עניינים וכן בענין אתר ההכירויות ושהראו לו איך זה עובד ושאישר להם כי בשביל קירוב כך צריך לעשות, ושהוסיף להם שתמיד יצאו נגד דברים כאלו באומרם חדש אסור מן התורה, ואינם זוכרים משום מה שגם יש מצוה להביא מן החדש), שמשום מה לא הצלחתי לצרף לכאן.

(זאת ועוד הראונו לרבני קו ההלכה, וראיתי בעיני, וידאו של כמה דקות ארוכות, שנמצאים אצל הגר"ש בעדני שליט"א עם מחשב ומראים לו צעד צעד איך עובד ואיך נראה אתר ההיכרויות, ותמונות של נשים, והוא שואל אותם שאלות והם עונים, ומראים לרב הכל, והוא אומר זה בסדר, ואז הם שואלים אפילו שרואים את התמונות של הנשים?! והוא משיב בתמיה, וכי מי שיש לו את האפשרות להיכנס לזה מה הוא רואה, דברים יותר טובים?! כל זה אנכי איש צעיר ראיתי בעיני, והוא חיזקם ועודדם לבל יתחשבו במדברים כנגדם וכו').

קבצים מצורפים

• ד2 מכתב הבד''ץ השני.jpg
    ד2 מכתב הבד''ץ השני.jpg
    666.8 KB · צפיות: 32
  • החלטה הידברות כ''ז אדר א עט.pdf
    117.7 KB · צפיות: 25
  • המלצה הרב שלום כהן - צופיה.pdf
    458.9 KB · צפיות: 16
  • מכתב הרב עובדיה - על צופיה.pdf
    398.7 KB · צפיות: 14
  • צו מניעה הידברות.pdf
    118.3 KB · צפיות: 22
  • צופיה - עמוד הסכמות.pdf
    2.8 MB · צפיות: 22
  • ⚡ התגובה הרשמית של ארגון הידברות לדברי הרב בן ציון מוצפי.zip
    22.4 MB · צפיות: 2
  • הרב יצחק יוסף על הרב זמיר כהן, במהלך ביקור בהידברות- -כל מעשיו – לשם שמיים-.zip
    17.1 MB · צפיות: 4
  • הרב ירון אשכנזי- כל הסיפור הרבני המקורי מאחורי ארגון הידברות.zip
    10.2 MB · צפיות: 3
אין לך הרשאות מספיקות להגיב כאן.
חזור
חלק עליון