• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

חיפוש מקור בספרי מרן זצ"ל

Bzmchzn

New member
שלום וברכה, אבקש לדעת היכן
המקור(פעם ראיתיו בודאות) לדברי רבנו אשר כתב בעניין הספד, שכאשר מספידים אדם, זה עוזר לנפטר להעלות את כל המצוות שלו, כי אין בכוחות עצמו מספיק להעלות את כל המצוות שלו ועלי ידי ההספד הוא מצליח יותר. אח"כ הוא מגיע לשמיים ושם הוא אומר "הנה הבאתי הבאתי את ראשית פרי" וכו ולקח הכהן הטנא מידך וכו'

שלום וברכה

מרן זיע"א כתב בספרו הבהיר מאור ישראל (שבת קנג.) אמר ליה רב לרב שמואל בר שילת אחים לי בהספדא דהתם קאימנא. עי' פרש"י. ויש לפרש עוד ע"פ מ"ש הרב אספקלריא המאירה, שענין ההספד לצדיקים, כי כל צדיק וצדיק במעשיו הטובים ובתורתו בעוה"ז, מוציא ומברר ניצוצות הקדושה ביד חזקה, והם עומדים ברומו של עולם, ואינם יכולים לעלות עד דנח נפשיה של הצדיק, שאז נשמתו מתחברת למ"ט, ומתחברים לניצוצות הקדושה, וכולם יחד מוכנים לעלות ולהתחבר לשכינה, בסוד מה שנאמר ואתם הדבקים בה' אלוקיכם. והוא טעם ההספד שמזכירים מעשה הצדיק עם דברי תורה, ואז מתעוררות נשמתו עם מעשיו ותורתו וניצוצות הקדושה להעלות מעלה מעלה ולהתחבר לשכינה. וכ"כ הרב שארית יעקב (דל"ו ע"ד). וכן כתב בספר מנחם אבלים (דף יט סע"ב). וזהו שאמר אחים לי בהספידא, משום דהתם קאימנא, במדרגת עומד, שאי אפשר להעלות ניצוצות הקדושה עם נשמתו אלא ע"י ההספד. וע"ע במעבר יבק (שפת אמת פי"ט) שכתב ג"כ, שההספד הוא תועלת דול למת, ובפרט שמורידים דמעות עליו, שע"י הדמעות פותחים לו שערי דמעה העליונים המסולקים ממידת הדין, וכמו שאמרו (ברכות לב:) כל השערים ננעלו, ושערי דמעה לא ננעלו. ובלבד שהבכי יהיה לתועלת הנפש של הצדיק (עיין שבת קה:) ואפילו אם היה צדיק גדול צריך להספידו, שבזה יתעוררו הרחמים עליו ועל הדור כולו וכ'. ע"ש. עכ"ל.

בברכה רבה

כב הרב אני מחפש בבקשה את הציטוט הבא מדברי מרן זצ"ל והוא בפירוש כתוב באחד מספריו ...כל המצוות והמעשים הטובים שאדם עושה במשך כל חייו, מאחסנים אותם במקום עליון, ואחרי פטירתו לוקח הנפטר את מעשיו ואומר "הנה הבאתי מראשית פרי האדמה אשר נתת לי ה'" אבל אין לנפטר יכולת לקחתם אלא על ידי ההספד". מה המקור, באיזה ספר מספריו כתב את זה מרן??? חשוב לי מאוד.

אין לך הרשאות מספיקות להגיב כאן.
חזור
חלק עליון