• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com

כך סגר עולם התורה הספרדי את הרישום לשנה הבאה

ודאי שכל רשימה כזו שמעלים אותה כל מיני יחצני"ם שונים, כל אחד כותב זאת בסגנון אחר ומקרב את הקרוב אליו [או מה שקרוב לכיסו שמקבל על כך הון תועפות וד"ל...]. ואף פעמים שמרוב שלא מתמצאים כותבים שטויות שאפילו משלים לא היו ולא יהיו. [וגם ברשימה זו ישנם טעויות... ועדיף לא לפרט].
לכן אין לאף אחד להסתמך על רשימות כאלו מהסוג הזה, וכל אחד שרוצה לדעת ילך בעצמו ויראה או ישאל אנשים שסומך עליהם. ופעמים רבות רק מכשולים יוצאים מזה.
אבל ודאי בכדי להתפאר בעולם הישיבות זה דבר נעים וטוב, ויש להביא עוד רשימות ארוכות של הרבה ישיבות שלא נכתבו כאן וכמדומה שכל זה אפילו לא עשירית.
כל מילה נכונה כמנהל רישום מאחורי הקלעים הן בהיותי ביקירי ירושלים והן בישיבת אבני נזר כל מילה בסלע

לדעתי כל הנושא את מי שאלו ולמה לא שואלים את חכם שלום הוא קטנוני למדי
מה אכפת לנו את מי שואלים הרב פדידה הוא יהודי מבוגר שאין בכוחו לעלות גרם מדרגות ארוך ולנסוע נסיעות ארוכות אז הוא בחר באופציה לעלות לר' חיים אם הוא בכלל הלך לשאול אני חושב שזה מראה על פחיתות כבוד שלנו וחוסר שביעות רצון מעצמינו ונחיתות גדולה שאנחנו מתעסקים בזה שיהיו בראים וישאלו את מי שהם רוצים אנחונ נשאל את רבותינו .
יחד עם זאת חושבני שזוהי מגמה עתיקת יומין שחייבת להיעצר כי אנחנו צריכים לשאול את רבותינו
ואין זו סתירה אנחונ צריכים לשאול את רבותינו יחד עם זאת זה לא אמור להיות דיון בכלל על מי ששואל רב אשכנזי למה הוא שאל
שיהיה בריא.

מה אכפת לנו את מי שואלים הרב פדידה הוא יהודי מבוגר שאין בכוחו לעלות גרם מדרגות ארוך ולנסוע נסיעות ארוכות אז הוא בחר באופציה לעלות לר' חיים אם הוא בכלל הלך לשאול אני חושב שזה מראה על פחיתות כבוד שלנו וחוסר שביעות רצון מעצמינו ונחיתות גדולה שאנחנו מתעסקים בזה שיהיו בראים וישאלו את מי שהם רוצים אנחונ נשאל את רבותינו .
יחד עם זאת חושבני שזוהי מגמה עתיקת יומין שחייבת להיעצר כי אנחנו צריכים לשאול את רבותינו
ואין זו סתירה אנחונ צריכים לשאול את רבותינו יחד עם זאת זה לא אמור להיות דיון בכלל על מי ששואל רב אשכנזי למה הוא שאל
שיהיה בריא.
מחד גיסא דנת אותם לכף זכות, מצד אחר אמרת שאין זה ראוי.
אין שום בעיה להתייעץ עם הגר״ח קנייבסקי, להפך.
השאלה היא - למה, ועוד - למה לא רבנים ספרדיים? בפשיטות זה מראה על משתכנזיות, כיוון שעל שאלה כזו קטנה הולכים ושואלים אותו, וכאן בנידוננו השאלה היא, מה אתה לוקח מישיבה כזו ש״מתגאה״ או לחלופין מכריזים כזאת, והאם יש בזה להראות דבר על מי שפרסם רישומי הישיבה ההיא.

כת"ר וכבר נכתב ע''ז:
ואין זו סתירה אנחנו צריכים לשאול את רבותינו יחד עם זאת זה לא אמור להיות דיון בכלל על מי ששואל רב אשכנזי למה הוא שאל
שיהיה בריא.
כבודו לא הבין אותי לא במעט מתחילת הדיון.
אין שום בעיה ואף יש מעלה בשאלת הגר״ח קנייבסקי, ח״ו לא מזלזל, אבל כשאתה מציג את זה ברשימה של ישיבות באתר שמופנה להולכים בדרך מרן ועוד בצורה של ״גאווה״ זה נראה לא טוב ודו״ק.

ופעמים רבות רק מכשולים יוצאים מזה.
וכגון:
ישיבת באר יהודה בראשות הרב טופיק שליט"א רושמת לשורותיה כ-50 תלמידים. הישיבה מצטיינת בקו ישיבתי ספרדי שמור מאוד ובדרך לימוד בדרכם של חכמי פורת יוסף. את הרישום מנהל הרב יוסי ניאזוב שליט"א.
ישיבת באר יהודה: ישיבת באר יהודה העומדת בראשותו של הגאון רבי יצחק טופיק שליט"א המונה כיום כ-220 בחורים מטובי הבחורים רשמה השנה הצלחה אדירה ומסחררת בביקוש שיא לישיבה וסגרה את הרישום מוקדם יותר מבין הישיבות הראשונות, כשבין שורותיה נוספו 60 בחורים בני עליה מובחרים.
שומר נפשו ונפש בנו ירחק ממנה. ואכמ"ל.

שיהיה בריא.
מחד גיסא דנת אותם לכף זכות, מצד אחר אמרת שאין זה ראוי.
אין שום בעיה להתייעץ עם הגר״ח קנייבסקי, להפך.
השאלה היא - למה, ועוד - למה לא רבנים ספרדיים? בפשיטות זה מראה על משתכנזיות, כיוון שעל שאלה כזו קטנה הולכים ושואלים אותו, וכאן בנידוננו השאלה היא, מה אתה לוקח מישיבה כזו ש״מתגאה״ או לחלופין מכריזים כזאת, והאם יש בזה להראות דבר על מי שפרסם רישומי הישיבה ההיא.
הרב פדידה הוא שכן של ר' חיים קנייבסקי זצ"ל למעלה מ50 שנה, ובקשרי ידידות גדולים עמו. לכן שאל אותו כמו בשאלות רבות.
הוא רצה לשנות את שם הישיבה והתייעץ על זה עם ר' חיים.
הוא לא משתכנז כלל, בישיבותו בהיכל בית המדרש מצויים כל ספרי מרן זיע"א ובניו יבדל"א שליט"א.
ראה ביבי"א שכותב לו הקדשה על עזרתו בהדפסת הספר.
גם בימים שהאשכנזים לחמו במרן זיע"א הוא היה מביא את מרן לישיבתו למסור בה שיעורים.

כותל המזרח - סיקור עולם הישיבות לקראת שנת תשפ"ג - מתוך מגזין "המוביל"
כתבה מסולפת ומוזמנת מראש
אני מתוך המערכת של עולם הישיבות, ליויתי השנה בחורים לרוב הישיבות שנזכרות כאן בשבחים גדולים, לא מיניה ולא מקצתיה, אני לא יזכיר שמות, אבל רק תיכנס להיכל של הישיבה תראה את הבלוריות של הבחורים, את הבגדים הצמודים הממותגים שנקנו בקניון, ותבין לבד באיזה עולם השקר אנחנו חיים
במשך כל התקופה הזו אני שתקתי למרות שהיה לי הרבה מה לומר, אבל אני אומר לכל הורה אל תאמין לאף אחד תלך בעצמך לישיבה תראה את הסגנון ותחליט
יש לי סיפורים ועובדות ביד על הרבה ישיבות, שראשי הישיבה הקטנה דחפו ולחצו להגיע לישיבה מסויימת כי היא מעולה שבמעולות, ובמקרה דיברתי עם אימא של בחור משם, ולאחר מכן עם הבחורים עצמם , והכל התברר עורבא פרח
בחלק מהישיבות שמוזכרות כאן המשגיחים בעצמם הודו לי שיש בחורים עם אייפונים, ובחלק מהן יש בחורים שפנו לטיפול אצל המטפל שלנו עקב פגיעות ומעשים אסורים [וד"ל]
ישנה ישיבה נוספת מב"ב שאמנם יש לה שם מפוצץ [ודוקא בכתבה היא הוזכרה בעלבון, ומגיע לה], שלאחרונה פנו אלי כבר כמה הורים בצער גדול שלפתע פתאום החליט הראש ישיבה לסלק את בנם משם בלי שום הסברים וסיבות, ויבן ערי מסכנו'ת לפרעה
ולכן בבקשה, כתבות הכל טוב ויפה, אבל אל תהיו תמימים תבדקו בעצמכם ותרבו בתפילה שהכל יהיה בסדר

• ישיבת‘ אור לציון‘
בשכונת גוש 80 בירושלים. בחודשים האחרונים הסתלק לבית עולמו ראש הישיבה הגאון הגדול רבי אליהו אבא שאול זצוק‘‘ל והותיר את הישיבה תחת אבל כבד. במקומו מכהן כראש הישיבה בנו הגרב‘‘צ אבא שאול שליט"א. התקבלו לשיעור א‘ 38 בחורים ובשנה הבאה הישיבה תמנה כ-180 בחורים. הבוחנים: הגאון רבי צבי פרצוביץ המשמש כראש בקיאות והגאון רבי ישי רואי ר“מ שיעור א‘. לאחמ“כ נגשים לראיון אצל המשגיח הגאון רבי שלמה בר שלום שליט“א. • ישיבת ’אורחות התלמוד‘ בשכונת רמות בירושלים. בראשות הישיבה מכהנים הגר"ת כהן טאוויל שליט"א והגרי''מ אהרונוב שליט''א כמשגיח מכהן הגה"צ רבי אליעזר מנשה דונט שליט"א. הישיבה אשר נוסדה לפני שנים ספורות קנתה לה מקום של כבוד במזרח של עולם הישיבות. נרשמו לישיבה מאות בחורים מטובי התלמידים. בישיבות הקטנות, הבוחנים הם ראשי הישיבה ור"מ שיעור ב' הג"ר עמנואל רפול שליט"א שהינו גם מג"ש בישיבת רכסים וכך גם השנה נבחרו בקפידה רבה 36 בחורים בני עליה מצויינים המתאימים לאופייה המרומם של הישיבה, בחורים הספונים באוהלה של תורה כדרכה של הישיבה מיום היווסדה להתמקד באיכות הבחורים ברמה ובצביון. על מלאכת הרישום הופקד ר' אהרון אבוטבול שמסכם עם הישיבה רישום מוצלח ביותר.

לו יהי כדברם!
ועי' במש"כ בשרשור הגר"א אבא שאול זצ"ל.

• ישיבת‘ אור לציון‘
בשכונת גוש 80 בירושלים. בחודשים האחרונים הסתלק לבית עולמו ראש הישיבה הגאון הגדול רבי אליהו אבא שאול זצוק‘‘ל והותיר את הישיבה תחת אבל כבד. במקומו מכהן כראש הישיבה בנו הגרב‘‘צ אבא שאול שליט"א. התקבלו לשיעור א‘ 38 בחורים ובשנה הבאה הישיבה תמנה כ-180 בחורים. הבוחנים: הגאון רבי צבי פרצוביץ המשמש כראש בקיאות והגאון רבי ישי רואי ר“מ שיעור א‘. לאחמ“כ נגשים לראיון אצל המשגיח הגאון רבי שלמה בר שלום שליט“א. • ישיבת ’אורחות התלמוד‘ בשכונת רמות בירושלים. בראשות הישיבה מכהנים הגר"ת כהן טאוויל שליט"א והגרי''מ אהרונוב שליט''א כמשגיח מכהן הגה"צ רבי אליעזר מנשה דונט שליט"א. הישיבה אשר נוסדה לפני שנים ספורות קנתה לה מקום של כבוד במזרח של עולם הישיבות. נרשמו לישיבה מאות בחורים מטובי התלמידים. בישיבות הקטנות, הבוחנים הם ראשי הישיבה ור"מ שיעור ב' הג"ר עמנואל רפול שליט"א שהינו גם מג"ש בישיבת רכסים וכך גם השנה נבחרו בקפידה רבה 36 בחורים בני עליה מצויינים המתאימים לאופייה המרומם של הישיבה, בחורים הספונים באוהלה של תורה כדרכה של הישיבה מיום היווסדה להתמקד באיכות הבחורים ברמה ובצביון. על מלאכת הרישום הופקד ר' אהרון אבוטבול שמסכם עם הישיבה רישום מוצלח ביותר.

לו יהי כדברם!
ועי' במש"כ בשרשור הגר"א אבא שאול זצ"ל.
נראה שכב' נתכוון להרוג את זה והרג את זה...

חזור
חלק עליון