• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

מרן שליט"א והפוליטיקה

שילה אפרהימי

Well-known member
ידוע שאע"פ שלמרן שליט"א אסור להביע דעה פוליטית בכל אופן הוא מרמז ומדבר לפעמים, האם מישהו יודע מה באמת החוק בזה? אשמח גם שמי שזוכר או שיש בידו הקלטות של אמירות מעין אלו שיביא כאן.

בשבת האחרונה מרן שליט"א הגיע לאלעד ואמר כמה אמירות פוליטיות: א. בער"ש (לא הייתי שם) ב. ב'עונג שבת' אמר שיש ספר שאמר שצריך להיות בפסח כמו האשכנזים, לא להצביע ג' אלא... ג. ביום שבת אמר שלא פרסמו את התגובה של מרן לעיתון מעריב על פרשיית המכנסיים לבנות כי לא היה לנציגים שלנו כוח 'צריך שיהיה כח לנציגים'.

בענין החוק האוסר על רב ראשי להביע דעה פוליטית:

ס' 130(א') לחוק הבחירות לכנסת תשכ"ט -1969 קובע:
130. (א) עובד המדינה, לרבות עובד של תאגיד שהוקם בחוק וכן עובד של ועדות הבחירות, עובד של רשות מקומית, של הסוכנות היהודית או של הקרן הקיימת לישראל, אשר יש להם סמכות מינהלית לרבות סמכות לפי תקנות ההגנה (שעת-חירום), 1945, או תפקיד שכרוך בו מגע עם קהל, לא יקחו חלק בתעמולת הבחירות.

בשבת האחרונה מרן שליט"א הגיע לאלעד ואמר כמה אמירות פוליטיות: א. בער"ש (לא הייתי שם) ב. ב'עונג שבת' אמר שיש ספר שאמר שצריך להיות בפסח כמו האשכנזים, לא להצביע ג' אלא... ג. ביום שבת אמר שלא פרסמו את התגובה של מרן לעיתון מעריב על פרשיית המכנסיים לבנות כי לא היה לנציגים שלנו כוח 'צריך שיהיה כח לנציגים'.
בשבת אין בעיה למרן לדבר על כך כי לכו תוכיחו שאמרתי כזה דבר הרי אף אחד לא מקליט...
ואני יודע על מס' ראשי ישיבות שאומרים כל מיני שיחות השקפה שכביכול נגד המדינה
[בחור ששכח רב קו בישיבה יכול לעלות ללא תשלום או בזמנו שהיה כרטיסים במלש"ב
שאפשר לעבוד עליהם ולהוציא עוד חבילה של כרטיסים וכד' - אני לא נכנס לפן ההילכתי בנושאים אלו ]
ודיברו על הנושאים בשבת דיקא - כי אז אף אחד אינו מקליט ..

בשבת אין בעיה למרן לדבר על כך כי לכו תוכיחו שאמרתי כזה דבר הרי אף אחד לא מקליט...
ואני יודע על מס' ראשי ישיבות שאומרים כל מיני שיחות השקפה שכביכול נגד המדינה
[בחור ששכח רב קו בישיבה יכול לעלות ללא תשלום או בזמנו שהיה כרטיסים במלש"ב
שאפשר לעבוד עליהם ולהוציא עוד חבילה של כרטיסים וכד' - אני לא נכנס לפן ההילכתי בנושאים אלו ]
ודיברו על הנושאים בשבת דיקא - כי אז אף אחד אינו מקליט ..
השאלה אם מותר לדבר על נושאים כאלו בשבת. "ודבר דבר"...

עדיף לא להביא דברים כאלה, כי זה יכול להגיע לכל מיני מקומות לא רצויים, וח"ו יכול לצאת מזה תקלה ומכשול, וזה יכול 'לסבך' ח"ו את מרן הראש"ל שהוא עדיין בתפקיד מדינה, ויתכן שיאריכו את כהונתו בעוד שנה.

עדיף לא להביא דברים כאלה, כי זה יכול להגיע לכל מיני מקומות לא רצויים, וח"ו יכול לצאת מזה תקלה ומכשול, וזה יכול 'לסבך' ח"ו את מרן הראש"ל שהוא עדיין בתפקיד מדינה, ויתכן שיאריכו את כהונתו בעוד שנה.
אני לא חושב שזה שמישהו כתב בפורום יכול לסבך, כי אפשר לומר שהכותב ממציא מעצמו ואין לו ראיה (הקלטה וכד')

חזור
חלק עליון