• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com

צבא

adi18008

New member
חייל חטא במסגרת הצבא כלומר עשה מעשה שאסור לעשות אותו פגיעה ברכוש וכו'.
המפקד אומר אם לא מסגירים את החייל האשם כל הפלוגה סוגרת שבת .
האם על הפלוגה לקבל את הדין ולסגור שבת או שעליה להסגיר את החייל האשם ולהימנע מסגירת שבת .

אשמח ממש אם תוכל להביא לי תשובה כמה שיותר מפורטת עם מקורות והוכחות מהספרים השונים .

ב"ה
סליחה על הבורות, אבל אודה לך שתבאר לי מה הפירוש "סגירת שבת", ובמה זה מתבטא מבחינת השיקוליים ההלכתיים והמוסריים.
בברכה

סגירת שבת זה אומר להישאר שבת בבסיס במקום לחזור לבית אחרי שבועיים בשטח

ב"ה
א. אם יסגירו את החייל במה זה יכול להתבטא?
ב. ומהי רמת הסבירות שילכו אתו בכל חומרת הדין?

א. החייל יחטוף עונש לבד אבל שאר החיילים יוכלו ללכת לשבת למשפחה שלהם .
ב. תלוי ברמת החומרה של המעשה שעשה .
אני מדברת על זה באופן כללי

ב"ה
צהריים טובים.
ובכן זה ודאי שבאופן עקרוני יש לעשות הכל ע"מ שלא להסגיר חייל ולגרום לו ענישה או כל התנהגות קשה כלפיו, ומקרא מלא דיבר הכתוב "לא תלך רכיל בעמך", וכל הספר "חפץ חיים" מלא בביאור דין זה.
אולם פעמים שאין חיוב גמור לספוג צער בשביל שלא להסגיר, וכגון שהחייל אכן התרשל ביודעין והביא עצמו לידי סיכון כזה של כל הקבוצה, והיה אדיש מהענין וגילה חוסר אכפתיות מהתוצאות כלפי כל הסובב, שבזה הוא חורץ דין לעצמו, ובפרט אם יש על זה מודעות כללית בקבוצה להיזהר שלא לגרום להסב עגמת נפש אחד לשני ושלא לעשות דברים שיגרמו ענישה לכל הקבוצה.
וכמו כן אם אכן הוא מזיק רכוש הצבא באופן שיש תועלת ראויה להודיע על כך ולמנוע ממנו המשך נזקים ובעיות חמורות כאלו או אחרות, גם בזה פעמים שמן הראוי למנוע את הנזקים הלאה ע"י שיזהירוהו, ואם לא הועיל אז ע"י שידווחו בעדינות ובאופן הכי פחות שיזיק לו, אבל שיביא את התועלת.
והכלל העולה בזה הוא, שבכל מקרה כזה יש לשקול בפלס ובכובד הראש הראוי את נסיבות המקרה וההשלכות, ולהציג המקרה הספציפי לפני חכם שיכריע בשקל הקודש היאך לנהוג באותו מצב, והיה ה' עם השופט.

בברכה רבה

לא ענית לי למה שרציתי .
רציתי לדעת למה מותר /אסור יהיה להסגיר את החייל כלומר ציטוטים רבנים וכו ,
בלי שום קשר לחומרת מעשיו או לאם הזהירו אותו לפני .

ב"ה
ובכן, למטרות שכתבתם, אפשר לפתוח בזה דיון באזור אחר בפורום זה, מדור זה מיועד לשאלות מעשיות המצריכות תשובה הלכתית או דעת תורה, והנימוקים הם בדרך כלל ממוקדים ולא מתפרסים עם ציטוטים וכדומה.
בהצלחה רבה

אין לך הרשאות מספיקות להגיב כאן.
חזור
חלק עליון