• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

תירס

ידוע שהרב יצחק סיפר לפני כמה שנים סיפור עם בחורי ישיבתו שאמר להם לבדוק את התירס מתולעים ולא מצאו תולעת אחת וכו...
ושם אומר הרב יצחק שמותר לאכול קלחי תירס.
כמה בחורים סיפרו לי שלאחר כמה זמן הרב חזר בו ופסק שאין לאכול תירס.
האם יש מקור לזה שהרב חזר בו או לא?
לאחרונה יש תירס עם כשרות של הרב מחפוד האם בזה הרב יתיר?
תודה רבה!

שלום וברכה
מצ"ב דעת מורנו ורבינו מרן הראש"ל שליט"א בענין תולעים בקלחי תירס בפרט ובפירות בכלל בקובץ (שהעביר לי ידיד נפשי הרה"ג שמעון ללוש שליט"א אפריון נמטייה ותשואות חן חן לו).

וז"ל בענין קלחי תירס:
הנה בעבר לא היו מצויים כ"כ תולעים בקלחי התירס, אך בשנים האחרונות עקב הריסוס הנעשה במקום נטיעתם, רבו התולעים, ונעשה מצוי מאד, וגם קשה מאד לבדוק, שהם חבויים בין הגרגירים. וכך הוגד לי ע"י הבקיאים בנושא, וכך מבואר בספר ילקוט יוסף איסור והיתר ח"ב הלכות תולעים (עמ' רט"ו), וכיום אף לאחר שבישלו את התירס אף שהתולעים שבו מתו, מ"מ נשארים שם, לכן יש לאכול את התירס רק אחר שיפריד את הגלעינים מהקלח. וכפי הנראה נשתנו הדברים בשנים האחרונות על ידי הריסוס המצוי.

ונראה שבתירס בכשרות הרב מחפוד שליט"א עברו בדיקות מדגמיות, ובשמירה הראויה, ויש להתירם.

בברכה רבה

קבצים מצורפים

• 731-2.פ תולעים בתירס .pdf
    70.1 KB · צפיות: 57
אין לך הרשאות מספיקות להגיב כאן.
חזור
חלק עליון