• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

תפילה ברדיו

קורסיה

Well-known member
איך אפשר לענות אמן בתפלות שיש ברדיו הרי לפי הידוע לי יש איזה הפרש קטן עד שאנו שומעים ברדיו, ואף אם הוא הפרש קטן מ"מ הרי יש הלכה שאחר שהחזן התחיל בברכה הבאה אין לענות אמן, וקרוב לודאי שהחזן כבר התחיל בברכה הבאה וכפי ששמעתי החזנים שם מתפללים קצת בזריזות?

ב"ה
שלום וברכה,
הטעם לדין שאין נכון לענות אחר שהתחיל הש"צ בברכה הבאה, אינו משום שאחר שהתחיל לא שייכת עניית אמן, אלא מפני שנכנס בדבריו ומחזי כדבר שאינו הגון, שנשמע מגונה כשנכנס בדבריו כשמדבר לפני המלך.
אבל עניית האמן עצמה שייכת כל עוד שהוא בסמיכות לשמיעת השומע את גלי הקול הבאים ישירות מכוחו של המברך.
זאת ועוד שיש להוסיף בנותן טעם מה שסבורים החיי אדם וסיע' (הובאו בילקו"י תפילה ח"א סי' צ), דכל שאינו במקום של הציבור, רק מצטרף אליהם מרשות אחרת, אינו חשיב תפילה בציבור ממש, רק נחשב שמתפלל בשעה שהציבור מתפללים, שהוא מעלה חשובה ביותר שאינו נחשב תפילת יחיד, ותפילתו תתקבל עם תפילת הציבור, וכן שיכול לענות אמן ושאר דברים שבקדושה. ומעתה כיון שלשיטתם אינו נחשב ממש תפילת ציבור, שוב לא שייך בו ההגבלה של עניית אמן אחר שהתחילת הש"צ ברכה הבאה.

בברכה רבה

אם אני יודע על שני מנינים שמשדרים לא באותה שעה ואני צריך אוזניות כדי לשמוע אך לא נוח לי להתפלל עם האוזניות האם אני יכול להתפלל במניין הראשון בלי לשמוע אותו כלל רק להקפיד על השעה, ולענות בלבד במניין השני או שיש עניין בלשמוע באותו זמן שאני מתפלל.

שלום וברכה
אמנם גם באופן זה נחשב למתפלל בשעה שהציבור מתפללים דכך מוכח מגמרא ברכות ז: ממעשה שאמר ליה רבי יצחק לרב נחמן: מאי טעמא לא אתי מר לבי כנישתא לצלויי? אמר ליה: לא יכילנא. אמר ליה: לכנפי למר עשרה וליצלי. אמר ליה: טריחא לי מלתא. - ולימא ליה מר לשלוחא דצבורא, בעידנא דמצלי צבורא ליתי ולודעיה למר. ע"כ שהעיקר שידע את השעה שהציבור מתפללים, מכל מקום כל שאפשר בפועל להתחבר למנין בזמן אמת ולענות לקדישים וקדושה בזמן במקומם עדיף טפי.

אין לך הרשאות מספיקות להגיב כאן.
חזור
חלק עליון