• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

בענין מסירת שיעור לנשים

ידועה דעתו החריפה של הגה"ח הרב בן ציון מוצפי בענין וזה מה שמצאתי באתר לפי שעה:

שאלה - 194070
לכבוד הרב
האם מותר לת"ח למסור שיעור פעם בשבוע לנשים בבית של אחד החברים וכל השיעור לעצום עיניו?
אריכות ימים ושנים לכבוד הרב.
תשובה
לא הבנתי כלל מדוע צריך שיעור מיוחד לנשים???????
מה היו הדורות שלפנינו?
לא היו נשים בעזרת הנשים?
ומה קורה בימינו בבתי הכנסת אין נשים שומעות דרשות?
ומה תסלח לי הליצנות הזאת לדבר בעיניים עצומות?
ואיך יכנס ויצא ולא יראה נשים ובעיקר נשואות?
וכי אין נשים מלומדות ויודעות ספר לדבר בפני נשים?
מדוע לפרוץ גדר?
הפסוק אומר קהלת פרק י, ח. חֹפֵ֥ר גּוּמָּ֖ץ בּ֣וֹ יִפּ֑וֹל וּפֹרֵ֥ץ גָּדֵ֖ר יִשְּׁכֶ֥נּוּ נָחָֽשׁ.
אנחנו מוכרחים לחקות את העולם השפל החילוני?
דווקא בימינו שכל העולם מתדרדר לשאול תחתית בכל מיני הופעות של תועבה, חייבים להתחזק כחומה בצורה!!!
דווקא בימינו כשהנגיף הממית מתפרץ בכל העולם ובשמיים מאותתים לנו בכל כלי האזעקה, אתה רוצה ללכת לנשים?
ואמור לי בבקשה, את כל הגברים תיקנת? ונשארו דווקא הנשים?
בדקת אם הגברים מתפללים? ואיך מתפללים?
הם קובעים עתים לתורה? הם לא הולכים לחאפלות ועישון נרגילה, לעיסת גת?
תסתכל איך מתנפלים על אוכל ואפילו מקולקל באירועים שונים!!!
איך נהנים ממכשירים טמאים, מהודעות נבזיות, שקריות, רכילות ולשון הרע!!!
מה העיקר שהם לובשים שחור - לבן, מגדלים זקן ופיאות, ציציות בחוץ?

דבר תורה בנתיים,
בתלמוד עבודה זרה כ"ז, ב. אמרו שאסור להתרפאות מאפיקורסים ומינים. "מעשה בבן דמא בן אחותו של ר' ישמעאל שהכישו נחש, ובא יעקב איש כפר סכניא לרפאותו, ולא הניחו ר' ישמעאל, וא"ל ר' ישמעאל אחי, הנח לו וארפא ממנו, ואני אביא מקרא מן התורה שהוא מותר, ולא הספיק לגמור את הדבר עד שיצתה נשמתו ומת, קרא עליו ר' ישמעאל אשריך בן דמא, שגופך טהור ויצתה נשמתך בטהרה, ולא עברת על דברי חביריך, שהיו אומרים ופורץ גדר ישכנו נחש"!!!

שאלה - 218328
לעט"ר
בסה"ק יסוד ציון הרחיב באיסור המוסר שיעורים לנשים משמע בכל גוונא
בסוף הובא מעשה לסתור ממרן הגרי"צ שכן דיבר והסיר משקפיו
אף שהיה כמלאך א' מ"מ הוכחה שלא חש שילמדו ממנו.
תשובה
א, זה היה מעשה חד פעמי. ב, הוא הוריד את משקפיו ולא ראה מאומה.
ג, אני זוכר את המעשה זו היתה הוראת שעה, לאחר שהתייעץ עם גדולים, כששמע שיש סכנה מיידית לרוחניות הבנות, וביקש להציל אותן ולחזקן בתורה וביראת שמים בשיחת מוסר שהוריד שם דמעות, והכל בכו עמו. האם זה ראיה לימינו? ודי למבין.

שאלה - 174262
לכבוד הרב
תודה על העזרה ....פעם ראשונה נתן שיעור לנשים.מה שהרב יכוון אותנו נעשה בעזרתהשם ..בלי נדרתודה תודה בריאות לצדיק האמת
תשובה
יש איסור ידוע של כל רבני ישראל שאין לאיש לתת שיעורים לנשים, רק הרפורמים פורצים גדר.

צריך לשים לב, נגיד נגיד שאדם החליט בהתייעצות עם רבותיו ונגיד התירו לו למסור שיעור כאשר אישתו עימו. צריך לשים לב שדברים אלו לא מחזיקים לכאורה לטווח ארוך, תמיד יש פנצ'רים שהאשה לא יכולה להגיע. ואז מה? יבט? כבר קבעו ולא נעים. ואז לאט לאט זה יכול להעשות כהרגל.

תוך כדי ההסתכלות באשכול זה וכן באשכול כאן:
אמרתי לעצי שאולי בחלק מהמקרים שאברכים מתחילים למסור שיעורים לנשים, זה בדיוק בגלל הסיבה שאצל בעלי בתים ובתי כנסת פחות משלמים, ופחות האברכים מרגישים שמקבלים תמיכה מהם.
ופתאום שמגיעה איזשהי הצעה לשיעור לנשים, שם בדרך כלל או שאוספות הנשים כסף לשיעור, או שיש אירגון או מארגנת שמשיגה תשלום.
לא באתי לסנגר או להתיר את עניין שיעורי הנשים, אלא לחזק את דברי הרב משען.

מה עושים בסמינרם אין רבנים שמלמדים? לא שמעתי שגדולי ישראל יצאו על זה (או שתחדשו לי שכן)
שמעתי מרב אחד שהגאון בעל שש"כ היה מוסר שיעורים בהלכות שבת בסמינר שאשתו למדה בו

חלק מהכותבים שם הרחיקו נדוד שאין בעיה לנשוי ואף קבעו גיל 40+.

מהיכן הביאו את השטויות הללו??????

זה שאין שם תשובה לשאלה מדוע התירו לרבנים כלשהם לדבר בסמינרים אין לנסות ולמצוא היתר כהכנסת פילא בקופא דמחטא!

אני חושב לענ"ד שכדאי להימנע מלעסוק בזה בפומבי, יש בזה חוסר אחריות
אף אחד מחכמי הפורום כאן לא דורש לנשים
ומי שכן דורש לא יפסיק ולא שואל אותנו
והדיון בזה נכלל במ"ש אין דורשין בעריות בשלשה, עי' חגיגה יא,ב
וכבר בקישור שהובא לעיל התחילה הרוח לנשוב בכיוון של היתרים כאלה וחבל מאוד

אני חושב לענ"ד שכדאי להימנע מלעסוק בזה בפומבי, יש בזה חוסר אחריות
אף אחד מחכמי הפורום כאן לא דורש לנשים
ומי שכן דורש לא יפסיק ולא שואל אותנו
והדיון בזה נכלל במ"ש אין דורשין בעריות בשלשה, עי' חגיגה יא,ב
וכבר בקישור שהובא לעיל התחילה הרוח לנשוב בכיוון של היתרים כאלה וחבל מאוד
על אף הצדק בדבריך הנעימים, באופן כללי המציאות מראה שרק כשמציפים מודעות על נושא מסוים, נעשים בו שינויים, ואם הדבר לא מוצף, יכולים להעשות עוולות מאות שנים.

מה עושים בסמינרם אין רבנים שמלמדים? לא שמעתי שגדולי ישראל יצאו על זה (או שתחדשו לי שכן)
שמעתי מרב אחד שהגאון בעל שש"כ היה מוסר שיעורים בהלכות שבת בסמינר שאשתו למדה בו
אמת. אימי תחי' שמעה ממנו שיעורים בסמינר הישן.

חזור
חלק עליון