• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com

רב קו

מאן דהו

Active member
בימי בין הזמנים נסעתי בקו אוטובוס שלא היה בו את המכשיר שמעבירים שם את הרב קו, והעבירו את כרטיסי הרב קו בפלאפון של הנהג, והיו בו הרבה תקלות, שלהרבה אנשים זה לא עבד, וכך גם לי היה – שהוא לא הצליח לגבות מהכרטיס שלי, האם צריך לשלם בנסיעה הבאה?

כמו כן היה פעם נוספת שנסעתי, ובאתי לשלם והנהג אמר לי "לא צריך לשלם", ככל הנראה היה אזיה תקלה במכשיר וכד', השאלה מה שאמר "לא צריך לשלם" האם הכוונה רק כרגע - כי יש תקלה במכשיר, אבל בנסיעה הבאה אשלם פעמיים, או שכיון שיצא מפיו שאי"צ לשלם תו לא צריך לשלם לעולם. כמו כן מצוי הרבה פעמים שיש תקלה במכשיר, האם צריך לשלם בפעם הבאה פעמיים?

אשמח לחוו"ד הרבנים שליט"א.

ב"ה
שלום וברכה,
באתר של משרד התחבורה מובאים החוקים של התחבורה הציבורית,

שם מבואר הגדרה מעניינת, שאוטובוס שאין בו אפשרות להעביר בו כרטיס רב קו לתשלום, זה לא שהחברה "פוטרת את הנוסעים" מלשלם כי זה לא אשמתם,
אלא פשוט האוטובוס מצד משרד התחבורה מוגדר "לא תקין", ועל כן הנהג מחוייב להשביתו ולא לצאת איתו לנסיעה כלל,
ולכן אם נהג כבר יצא עם אוטובוס ובאמצע הנסיעה נקלע למצב שאין אפשרות לשלם בו עם רב קו, הנוסעים שעולים פטורים מלשלם באופן אוטומטי, היות והאוטובוס מוגדר כלא תקין, והנסיעה של האוטובוס הזה אינה נחשב נסיעה מבחינת משרד התחבורה, ולכן אין שום חוב על נסיעה כזו.

ומכאן מובן מאליו, שכאשר באוטובוס יש אפשרות להעביר רב קו, אבל לנוסע אין רב קו, או שהרב קו של הנוסע אינו מוטען, במקרה כזה זה נחשב נסיעה מצד משרד התחבורה לכל דבר, ואין שום מקור לפטור את הנוסע מתשלום, ולכן מוטל עליו חוב לתשלום בפעם הבאה.

בברכה רבה

אין לך הרשאות מספיקות להגיב כאן.
חזור
חלק עליון