• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com

דרושים: תלמידי חכמים לעניית תשובות לקושיות בתורת מרן

לאור מה שהוכחתי כאן https://forum.moreshet-maran.com/th...עניית-תשובות-לקושיות-בתורת-מרן.501/post-19883
וכאן https://forum.moreshet-maran.com/th...עניית-תשובות-לקושיות-בתורת-מרן.501/post-19913
בביאור דברי הרמב"ם שאם אתה יודע להיכן הדין נוטה 'לפי סברתך' מותר להכריע במחלוקת בין חכמים, ושכן למדו האחרונים בדעת הרמב"ם - מובנת הנהגתו של הרב דוד יוסף בכמה דוכתי לחלוק על אביו גם ללא ראיות מחודשות אלא שכך נראה לו בסברא, ו @הרב שמעון ללוש תמה שוב ושוב על הנהגתו
למשל בעלון אור השבת נשא
1655025868392.png
ולפי האמור, הרב דוד יוסף ודאי למד ברמב"ם הנ"ל כפי שלמדו בו כל עם ישראל, וכיון שנראה לו כדעת החולקים ולא כדעת אביו יכול לפסוק כן אף לברך בקום ועשה.
ואדרבה תמה אני על הרב ללוש שליט"א, מה ראה להקשות על הרב דוד יוסף, לאחר שהוכחנו לו מדברי הערוך השולחן והגט פשוט שכך הפירוש ברמב"ם, גם אם הוא עדיין לא סבור כן - האם מי שסבור כמותם יש להקשות עליו?

הנני סבור, שכל מי השקוע 'בפורמים' כאלו והדומים להם, ואינם נמצאים כעת בבית המדרש, שלצערי אף אני כן, בודאי אינם דומים לת''ח שכל זמנם הוא בבית מדרש, ורק להם יאה וראוי לבוא ליישב את תורת מרן שהיא עמוקה מאד ולא בנקל לבוא ולבאר דבריו ולפרסם ברבים.

הנני סבור, שכל מי השקוע 'בפורמים' כאלו והדומים להם, ואינם נמצאים כעת בבית המדרש, שלצערי אף אני כן, בודאי אינם דומים לת''ח שכל זמנם הוא בבית מדרש, ורק להם יאה וראוי לבוא ליישב את תורת מרן שהיא עמוקה מאד ולא בנקל לבוא ולבאר דבריו ולפרסם ברבים.
יש פה כמה ת"ח שבהחלט ראויים לכך ויותר מכך וצריך ליזהר בגחלתן.
ועכ"פ גם לדבריך באם תהיה תשובה טובה למישהו נקיים בנו מכל מלמדי השכלתי.

אם פותח הפורום ביקש הגדרה של ת''ח שבקי ברוב המקומות בהלכה
אולי ניחא

אך אם לא

יש להבדיל בין שקוע במטרה של זיכוי הרבים או מטרה של סקרנות וכו'
ואם זה בא על חשבון לימודי הכולל או עזרה בבית וכו'

מה שכן אביא ראיה לדבריך

שהרב אלישיב אמר מובא בס' הסוד

שיש בחורי ישיבה שמרבים לדבר בלימוד אך יש לזכור שלדבר בלימוד זה לא ללמוד

אם פותח הפורום ביקש הגדרה של ת''ח שבקי ברוב המקומות בהלכה
אולי ניחא

אך אם לא

יש להבדיל בין שקוע במטרה של זיכוי הרבים או מטרה של סקרנות וכו'
ואם זה בא על חשבון לימודי הכולל או עזרה בבית וכו'

מה שכן אביא ראיה לדבריך

שהרב אלישיב אמר מובא בס' הסוד

שיש בחורי ישיבה שמרבים לדבר בלימוד אך יש לזכור שלדבר בלימוד זה לא ללמוד
כל מילה פנינה, אהבתי, יש כח.

ניכר מדברי לא מעט ניקים כאן שהם לא שקועים בפורומים, אלא שקועים בבית המדרש.
ומה שנמצאים כאן מפעם לפעם, הוא בין סדרי הלימוד שלהם.

(רמז: צא ובדוק זמניהם של מספר אנשים, מתי הם מגיבים ובאילו שעות)

לקראת מיזם חדש שבעז"ה אנו רוצים להוציא לפועל, דרושים תלמידי חכמים לעניית תשובות בכתב על קושיות בתורת מרן ועוד כמה עניינים. מהחברים פה בפורום מוכן לרתום את עצמו לפעולות הבאות:

א. עניית תשובות לשאלות.
ב. הגהת תשובות שנכתבו מבחינה לשונית ומבחינת תוכן.
ג. עריכה לשונית של שאלות.

כמו"כ מי שיכול לרתום אנשים ורבנים אחרים או לקשר אותנו עם רבנים ואנשים כאלה, תבוא עליו ברכת טוב.
אי''ה ואני יזכה, אז בלא נדר בשעות הפנאי אשמח לקחת חלק בכל מה שקשור לבירור וליבון דברי מרן מלכא, ופרט בחבורה דהכא שיש בה אפשרות יותר לקנות את תורתו כדברי חז''ל בברכות (סג:) עה''פ הסכת ושמע ישראל, עשו כיתות כיתות ועסקו בתורה שאינה נקנית אלא בחבורה

קבצים מצורפים

• הגרי הקר ראש ישיבת גרודנא - תדבר בלימוד.zip
    2.3 MB · צפיות: 4
ציטוט מדהים.
אפשר מקור מדויק לציטוט הנפלא הזה?
ס' הסוד אני של הרב מחבר שאיפות אינו תחת ידי וקשה לי לעבור עליו גם היה
לגבי דברי נתי
הרב אלישיב יגיד שודברת בם זה ללמוד דיבורי תורה ולא לדבר פלפולי סרק וכו'
ואף דיבורים לא של סרק אך יש מעלה לדברים שהם לימוד בעצם ולא מסביב

ס' הסוד אני של הרב מחבר שאיפות אינו תחת ידי וקשה לי לעבור עליו גם היה
לגבי דברי נתי
הרב אלישיב יגיד שודברת בם זה ללמוד דיבורי תורה ולא לדבר פלפולי סרק וכו'