• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

דתות רטרואקטיבי?

לא.
כך היה כתוב בעיתון.
וכאן המקום לומר "יישר כח" לכל החכמים בעיניהם שלא צייתו להוראת חכמי ישראל נבג"מ ושליט"א שהורו להצביע למפלגה חרדית דייקא, והלכו ונתפתו לאנשי המזרחי בחושבם ב"חכמתם" שאם יצביעו להם, יקבלו שנים במחיר אחד, וראה זה פלא גדול, שקיימו בעצמם תפסת מרובה לא תפסת, ואפילו אחד מתוך השניים לא קבלו...

במלגה הקרובה יכנסו ההפרשים מתחילת השנה(לא התוספת, אלא הפיחות שהיה מחוסר תקציב)
יודעי דבר אומרים שהמלגה האחרונה הועברה רק ב18 לחודש בגלל שחיכו שיכנס ההפרשים וכיוון שהתעכבו אז העבירו מה שיש ויחכו לחודש הבא

יודעי דבר אומרים שהמלגה האחרונה הועברה רק ב18 לחודש בגלל שחיכו שיכנס ההפרשים וכיוון שהתעכבו אז העבירו מה שיש ויחכו לחודש הבא
בד"כ זה נכנס אלינו לכולל עד ה-7 לחודש, והחודש לפחות עד ה-10 זה לא נכנס. לא בדקתי אח"כ...

ראש הכולל הנוהג במנהג הנ"ל פסול לעדות.
אני לא הרבה שנים אברך, אבל כבר בהן למדתי כי אם הראש כולל מרגיש שעשויים לסגור לו את הכולל בגלל אי הגעה של אברכים לכולל וזה עשוי לגרום לאי הגעה לביקורת, הוא אפילו יוריד את האברך מהרשימה של הכולל עד שיחזור.

אז תן לי לנסח את מה שאתה אומר מחדש:
״אברך הנוהג לעשות מה שבא לו, גורם לצער של הראש כולל. ומלבד שעובר על ׳ואהבת לרעך כמוך׳, הוא גם עשוי להזיק כלכלית את הראש כולל, יותר ממה שהוא היה ניזוק אם לא היה מקבל את ה-600 ש״ח העלובים של המדינה״.

אז תן לי לנסח את מה שאתה אומר מחדש:
״אברך הנוהג לעשות מה שבא לו, גורם לצער של הראש כולל. ומלבד שעובר על ׳ואהבת לרעך כמוך׳, הוא גם עשוי להזיק כלכלית את הראש כולל, יותר ממה שהוא היה ניזוק אם לא היה מקבל את ה-600 ש״ח העלובים של המדינה״.
מסכים לחלוטין, ואם האברך מחסר הרבה ועלול לגרום נזק, שידיח את האברך מן הכולל.
אבל באברכים שמתפקדים בצורה סבירה, חלילה ליגוע במלגת הדתות שלהם שהיא פרוטי פרוטות...

רבי @ציון ש הי"ו תא ואימא לך.
לפני כמה שנים הייתי אחראי על תחום זה באיזו ישיבה, והיה אחד הבחורים ל"א שנישואיו לא עלו יפה וגירש אשתו, ולאחמ"כ חזר ללמוד בישיבה כבחור מן המניין, אותו בחור היה אב לילדה ופסקו לו מזונות גבוהים, ולא היה בכוחו לשלם, וכתוצאה מכך עשו לו עיקולים בהוצל"פ וכו', ביום מן הימים קיבלתי דרישה מהוצאה לפועל להעביר את מלגתו אליהם, וכמובן שאני טענתי שהמלגה לא שייכת לו ספציפית אלא למוסד, וזה כנגד שכ"ל והוצאות אש"ל, וכו', אבל מה לעשות והייעוץ המשפטי של משרד הדתות ושל ההוצל"פ הוציאו לי חוו"ד משפטית שהמלגה הנ"ל בשלמותה שייכת לאברך בלבד ולא למוסד, ומחוסר ברירה אכן הועבר להם מלגת אותו בחור-אברך גרוש.

ושים לבך שיש חילוק בין מלגת בחור רווק שהיא אכן שייכת לישיבה לבין מלגת אברך שהינה שייכת לאברך, ורק לו.

רבי @ציון ש הי"ו תא ואימא לך.
לפני כמה שנים הייתי אחראי על תחום זה באיזו ישיבה, והיה אחד הבחורים ל"א שנישואיו לא עלו יפה וגירש אשתו, ולאחמ"כ חזר ללמוד בישיבה כבחור מן המניין, אותו בחור היה אב לילדה ופסקו לו מזונות גבוהים, ולא היה בכוחו לשלם, וכתוצאה מכך עשו לו עיקולים בהוצל"פ וכו', ביום מן הימים קיבלתי דרישה מהוצאה לפועל להעביר את מלגתו אליהם, וכמובן שאני טענתי שהמלגה לא שייכת לו ספציפית אלא למוסד, וזה כנגד שכ"ל והוצאות אש"ל, וכו', אבל מה לעשות והייעוץ המשפטי של משרד הדתות ושל ההוצל"פ הוציאו לי חוו"ד משפטית שהמלגה הנ"ל בשלמותה שייכת לאברך בלבד ולא למוסד, ומחוסר ברירה אכן הועבר להם מלגת אותו בחור-אברך גרוש.

ושים לבך שיש חילוק בין מלגת בחור רווק שהיא אכן שייכת לישיבה לבין מלגת אברך שהינה שייכת לאברך, ורק לו.
מאוד מענין!
האם אותו גרוש נרשם כאברך או כבחור?

כשראש כולל אומר לאברך שהוא יביא לו 2000 ש"ח והוא אכן מביא לו את זה בכל מקרה, גם כשהדתות יורד, אז יתכן שלאברך לא תהיה טענה עליו כשהוא מביא 2000 גם כשהדתות עולה.
אולם אם כשהדתות יורד אז הוא מוריד לאברך ולא סופג בעצמו את ההפרש, אז גם כשזה עולה מן הראוי להביא את זה לאברך.
ישנם ר"כ שטוענים לאברכים: מה אכפת לכם מי זה שתורם לי כספים, אין הבדל מבחינתכם אם זה כהן מאמריקה או ממשרד הדתות. אני צריך להביא את מה שאמרתי.
כשהדתות יורד זה המבחן.
והיו בשנים האחרונות מספיק הזדמנויות לבדוק זאת

חזור
חלק עליון