• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

הכרת הטוב. לרב שך או לרב עובדיה? {כשאי אפשר לקיים שניהם}.

אבא שלו היה ירקן, ומרן הרב עובדיה זלה"ה קרב אותו לתורה, ובס"ד בנו הקים ישיבה. [כך אמר לי מרן הראש"ל לפני כמה חודשים].
ואח"כ הוא [ראש ישיבה הנז'] כותב "לכן אין ספק שהם חלק מעולם הישיבות וזו העת והחובה להוקיר טובה על כך לגדולי התורה המורים לנו בבירור לבחור ביהדות התורה"...
מה אתם אומרים על זה?
הרי מבלעדי מרן הוא לא היה יודע מי זה הרב שך, ומה זה ישיבה, אז למי צריך יותר הכרת הטוב????

אמר לי בחור ישיבה צעיר לפני כמה שבועות, שראש הישיבה שלו [משכנות התורה] אמר שהילקוט יוסף [וכמדומני גם ספרי מרן זיע"א], הם הרסו את עולם התורה בעיון...
השבתי לאותו בחור, שאותו ראש ישיבה יחבר ספר ונראה כמה אנשים ילכו לאורו...
זה לא בכדי שספרי מרן נתקבלו כך בכל העולם אלא מחמת שהם לשם שמים... וכך רצונו של השי"ת.
ועוד הרבה דברים שהם כך [ולמשל הפיוט לכה דודי, רק לדוגמא. (וגם יש בספר של הגאון רבי אליהו בר שלום שליט"א רב העיר בת ים, הנקרא "הטיבו נגן", שהביא שם משם בנו של נעים זמירות ישראל ר' דוד ריאחי ז"ל, שהוא חיבר את המנגינה המפורסמת של "ושמרו בני ישראל - הירושלמי", שאמר שחיבר את המנגינה הזו בשעת קירבה גדולה להשי"ת...)
וא"כ יסוד גדול הוא שכל כנסיה שהיא לשם שמים סופה להתקיים. וזה מבחן תוצאה של הרבה דברים... אם הם לשם שמים... ודי בזה.
ואולי כל מיני ראשי ישיבות כאלו ואחרים חיברו ספרים, אבל מי הולך לאורם?... [כמובן מבלי לזלזל, אבל יש גאוני תורה לנו, ובדיוק מאותו סיבה שאשכנזי מן המנין [או שלא..] שומע לרבותיו האשכנזים, אנו שומעים לרבותינו הספרדים. ואין כאן צדדים אחרים. וכמדומה, שאם נשים את היסוד הזה לנגדינו יקל מעלינו הרבה דברים בענין הזה ולא נהיה "אריות קשורים בחוט"]. וד"ל.

לא, אבל אוכל לכווין אותך למי שיוכל להביא לך את זה.
מצרף לך את האימייל של מנכ"ל "איגוד עמלי התורה", הרב שלמה טויל. 3126503@gmail.com
תוכל לבקש ממנו...
אמנם הוא טוען שזה לא הוא כתב את זה וזה לא קשור לאיגוד, אבל בפועל הכל קשור, אם לא בחוט, אז בהגיון...

כש צריכים את פיתאןם הכל בסדר
זה נכון, מתי שצריכים הקצאה והנציגים הליטאים אומרים שכבר הכל תפוס והיו מאוד שמחים לעזור אלא שבאמת כבר הכל מוקצה למטרות אחרות,,,, אזי הנציגים הספרדים נהיו "שלוחי דרבנן ודרחמנא",,,,

קשה עלי הדבר ביותר לחלוק את התחושות שהיו לי כשקראתי את המאמר של ראש הישיבה שבתחילת השרשור, זה היה נראה שהוא מרגיש כאילו הוא כל כך מסכן ואומלל שלא שפר חלקו להיוולד אשכנזי עד שהוא צריך להתנצל על כך ולנסות לעשות הכל כדי לתקן את העוול הזה שעשו הוריו לאנושות בכך שהולידו אותו במקום הלא נכון.
הלוואי ואתבדה, אבל אם אכן כך הוא מרגיש לא הייתי ממליץ לאף בחור ללכת להתחנך בישיבה כזו עם תסביכים.. עדיף שילמד בישיבה שראשיה אשכנזים הבטוחים בעצמם וגאים במוצאם ולא בישיבה שתגרום לו לבלבול ורגשי אשם עם חוסר זהות משווע!
אשרינו מה טוב חלקנו ומה נעים גורלנו שזכינו להתחנך בתנורו הלוהט של מרן זצ"ל ובנו ממשיך דרכו שליט"א, הנושאים בגאון את זהותם הספרדית ללא נסיונות לטשטשה ולהתכחש אליה!

אסור לזלזל בגדולי תורה אבל אני חושב שההשקפה להורות להצביע לסמוריץ למי שלא רוצה להצביע למפלגות חרדיות זו השקפה שצריך להתנגד לה כי לא כך חונכנו ומה פתאום רב חרדי מורה הוראה כזו אומנם הוא רב גדול אני מתנגד רק לשיטתו
וכי אנו צריכים לעזור לציונות הדתית אנחנו צריכים לחשוב איך לקדש שם שמים
ודי למבין וה' יזכנו ללכת בדרך רבותינו

"לכן אין ספק שהם חלק מעולם הישיבות וזו העת והחובה להוקיר טובה על כך לגדולי התורה המורים לנו בבירור לבחור ביהדות התורה"...
פורסם בעבר שכשהרב שך זצ"ל הקים את דגל התורה הוא לחץ על רבי שלמה זלמן אוירבאך זצ"ל שיתמוך בדגל התורה, הגרש"ז השתמט בתואנה שהוא חייב הכרת הטוב למנחם פרוש,
הרב שך התבטא "הכרת הטוב? שישלח לו פרחים!"...
וכנ"ל מעשה עם הגרי"ש אלישיב זצ"ל שבא מישהו לשואלו כעי"ז על הכרת הטוב, והשיב לו בבחירות תבחר ג' ולענין הכרת הטוב, תשלח לו בונבוניירה במשלוח מנות בפורים.

חזור
חלק עליון