• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

הריגת יצחק רבין

כמה שנים עברו מאז? אני זוכר איך כולם היו בתדהמה בפרט הצלם של פוטו מישל שהיה שם כמעט שבר את המצלמה שלו מרוב שנבהל מסכן.
רק שתדעו שרבין היה שמאלני אמיתי לשם שמים לא כמו אלה של היום שרק עושים רעש, גם שהיו פיגועים ורציחות הוא היה אומר מחדש לאט לאט את המשפט המעצבן שלו "זה -- לא -- ישפיע --- על -- תהליך -- השלום"

אני נוכחתי שם בשיעור ביזדים (ואף בסרטון אני נראה), והתדהמה חקוקה בלבי עד היום.
הסרטון לא זמין לצפיה.
אולי יגלה לנו כבודו מי מסר את אותו שיעור ביזדים? ומה טען שם?
אני גם הייתי שם, אם אני זוכר נכון היה גם הרב בקשי ז"ל, וברזילי בא להודיע למו"ר ז"ל והיה הלם גדול. אבל מו"ר ז"ל אחר שבירך אותו המשיך בשיעור.

הוא לא היה נוכח שם, הוא נפטר בי"ג ניסן של"ה.
אחר שנתקבל לא יפה לפרוש מהציבור. וגם ז"ל לא כותבים על גדול הדור, אולי היו כאלה שכך כתבו לפני מאתים שנה, אבל כנ"ל. וכשהעולם רגילים אחרת זה הפחתת ערך החכם בעיני הקוראים, וחבל.
וכבר אמר החכם מכל האדם, "הסר ממך עקשות פה ולזות שפתים הרחק ממך".

כמה שנים עברו מאז? אני זוכר איך כולם היו בתדהמה בפרט הצלם של פוטו מישל שהיה שם כמעט שבר את המצלמה שלו מרוב שנבהל מסכן.
רק שתדעו שרבין היה שמאלני אמיתי לשם שמים לא כמו אלה של היום שרק עושים רעש, גם שהיו פיגועים ורציחות הוא היה אומר מחדש לאט לאט את המשפט המעצבן שלו "זה -- לא -- ישפיע --- על -- תהליך -- השלום"
משהו יכול להסביר לי אחת ולתמיד,
אם הרה"מ ההוא היה כל כך ...
מדוע מרן זיע"א כ"כ העריך אותו ?????

אחר שנתקבל לא יפה לפרוש מהציבור. וגם ז"ל לא כותבים על גדול הדור, אולי היו כאלה שכך כתבו לפני מאתים שנה, אבל כנ"ל. וכשהעולם רגילים אחרת זה הפחתת ערך החכם בעיני הקוראים, וחבל.
וכבר אמר החכם, "הסר ממך עקשות פה ולזות שפתים הרחק ממך".
מה לעשות אצלי רק רבינו יוסף קארו ז"ל מתואר בתואר מרן.
ותואר ז"ל אני כותב אפי' על ראשונים כרש"י ז"ל והרמב"ם ז"ל, כך אני מורגל.
וכמעט ברי לי שאם נחפש פה בפורום נמצא שכתבתי הרבה פעמים על מו"ר ז"ל תואר זיע"א. זכותו תגן בעדינו ובעד כל עמ"י.

משהו יכול להסביר לי אחת ולתמיד,
אם הרה"מ ההוא היה כל כך ...
מדוע מרן זיע"א כ"כ העריך אותו ?????
כי כתבתי שהוא היה שמאלני לשם שמים, דהיינו שהוא באמת האמין בשלום עם הערבים וכו', אבל הוא לא היה ראש בקיר נגד היהדות כמו אלה של היום שכל מילה שניה שלהם רק לא ביבי והם לא יודעים מה הם רוצים מעצמם [ועכשיו קצת מתפכחים כמו שאני מביא בנידון של ניסי המלחמה], וגם היה לו כבוד למרן רבינו הגדול, וכמה פעמים הסתים לשולמית אלוני את הפה הגדול והמלוכלך שהיה לה

מה לעשות אצלי רק רבינו יוסף קארו ז"ל מתואר בתואר מרן.
ידוע שמרן היבי"א זיע"א לא היה מרבה בתארים למחברים, ובכ"ז כתב, מרן החיד"א, שכ"כ רבים מפוסקי ספרד. כיון שניתפשטו פסקי מרן החיד"א בהרבה הלכות, וכך פסקי מרן היבי"א.
כך שלא צריך מרובעים. ובפרט בדורינו שכל אדם נשוי מקבל תואר הרה"ג, ותואר "הגאון" מיוחס לכל צורב. כך שאין לחוש לכתוב את התואר "מרן".

אגב, שמרן זיע"א מצטט לשון של איזה מחבר היה כותב את התארים שכתב אותו מחבר על מחברים אחרים, כגון האדמו"ר הקדוש וכיו"ב.
מצינו כו"כ פעמים שכאשר באיזה שו"ת כתב על מרן השו"ע "המחבר". ומרן היבי"א ציטט דבריו, כתב "מרן" במקום "המחבר".

חזור
חלק עליון