• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

טבילה לחומרא

נעמי

New member
שלום,

אני בת העדה האתיופית, אני יוצאת עם גבר ספרדי
לא בן העדה, החתונה שלנו מתקרבת ולאחרונה הוא התחיל לדבר איתי על נושא יהדות אתיופיה (לעולם לא דיברנו על כך) לטענתו הוא נפגש עם רב הנכד של מרן באחד משיעורי התורה אליהם הולך והרב אמר לו שמרן נהג לבקש מהתלמידים לטבול לחומרא (דבר שמעולם לא שמעתי לפני) הוא אמר לו שאם הוריי עלו בשנות ה90 אז לא צריכה להיות לו דאגה.
כשאמרתי לו שאני אפתח בפני אימי את הנושא הוא מאוד נלחץ וביקש שלא. פשוט ביקש שאטבול לחומרא
לצערי הרב אנו יוצאים יותר מידי זמן ואין בכוונתי להתחתן עם אדם שמטיל ספק ביהדותי
אציין שהוריי עלו בשנת 91.
איני יודעת מה לעשות, אני לא מאמינה שהנכד של מרן אמר לו זאת. (לדעתי הוא אמר לי זאת על מנת לעורר בי עניין לטבול) ובנוסף, אני חוששת שאני פועלת מתוך מידת הגאווה אך בכוונתי לסיים את הקשר ובוודאי לא להנשא לו.
אני אובדת עצות.

ב"ה
שלום וברכה,

המצב המתואר כאן מאד ברור, וההרגשה גם היא מאד מובנת,

ועל כן ראיתי להקל עליכם לראות את ההיבט ההלכתי לאורו ודעתו הבהירה של מרן רבנו עובדיה יוסף זצ"ל, שכל כך התגייס ונרתם למען העדה החשובה שלכם, שיכירו ביהדותה בכל התחומים וכו', ועל כן הנני לצרף לכם כמה עמודים מתוך קובץ משנת יוסף, ובו כמה מכתבים שכתב מרן רבנו עובדיה זצ"ל בכתב יד קדשו, על מנת שתוכלו לראות מעט באותם מכתבים, איך שפעל כל כך והשתדל עבור קליטתה וההכרה בה כיהודים גמורים לכל דבר, וזה בודאי ישמח את לבבכם הרבה.

עם זאת כפי שתוכלו לראות שם, (בעיקר בעמוד כו אות ג, ועמוד כט אותיות א-ב, ובעמוד לא), שגם לענין גיור לחומרא כתב בבירור דעתו בענין, שאמנם הנכון הוא כן לעשותו, אלא שאין בזה חלילה כל מקום לפקפק ולו בכי הוא זה ביהדותכם, חלילה וחס, הס כי לא להזכיר! אלא יש בדבר רק חומרא הלכתית שהיא בגדר הידור בלבד, בשביל לקיים הוראת הרבנים הראשונים שעסקו בנושא זה, כפי שביאר מרן רבנו עובדיה זצ"ל באר היטב שם במכתבו בכתב יד קדשו.

ובודאי שמי שנוהג כפי ההוראה לכתחילה בשביל ההידור הנזכר, יזכה לסיוע מן השמים ותוספת קדושה הרבה יותר ממי שאינו מבצע הוראת רבותינו הקדושים.

ולכן עצתי עבורכם צדיקים יקרים, הסבירו לעצמכם שאין כאן כל פיקפוק ביהדותכם, אלא מצוה חשובה נזדמנה לפניכם לקיים דברי חכמים להידור מצוה, ולא סתם הידור מצוה אלא "הידור בעצם היהדות", (דבר שמי שאינו מעדתכם לא זכה לו...), ובכך חזקו ואמצו יחדיו לעבודת ה' יתברך, להקים בית נאמן בישראל, מתוך שמחה וטוב לבב, באהבה ואחוה שלום ורעות, ותזכו בעזרת השם יתברך, שהשכינה תשרה בביתכם תמיד, ולהקים יחדיו דורות ישרים מבורכים, מתוך בריאות ונחת אמן.

נ.ב. לדעתי אין בדברכם מקור גאווה חלילה, אלא אהבת היהדות היוקדת...
אלא שלאור דברי קדשו של מרן זצ"ל במכתב, אדרבא לשם תכוונו אהבת יהדותכם להדר בה כפי הוראת רבותינו הקדושים.

בברכה רבה

קבצים מצורפים

• דעת מרן רבנו עובדיה זצל במעמד האתיופים.pdf
    5.9 MB · צפיות: 35
ב"ה
שלום וברכה,
אני מוכרח לומר, ששוב הראוני שבתשובת מרן רבנו עובדיה זצ"ל שנדפסה בשו"ת יביע אומר ח"ח (חלק אבן העזר סימן יא), שם נראה יותר שלמעשה אינו מצריך כלל אפילו גיור לחומרא, בשונה ממה שכתב במכתבים שהראתי כאן קודם לכן,
ולכן הנני מושך ידי ממה שהשבתי כאן לעת עתה, וממליץ לברר בזה את דעתו של מרן הראשון לציון שליט"א, ממשיך דרכו של מרן זצ"ל,
ובל"נ גם אני מצידי אשתדל לברר את דעתו הקדושה בזה כיצד להורות למעשה במקרים כגון אלו, האם נכון להמליץ על גיור לחומרא בתור המלצה בעלמא, או שאין צורך כלל וכלל אפילו בתורת המלצה.

בברכה רבה,
תזכו לשנים רבות נעימות וטובות

אין לך הרשאות מספיקות להגיב כאן.
חזור
חלק עליון