• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

כבוד הבעל, מאמר חשוב

כדאי להעלות את זה ב'פרוג' וכדומה, כדי שנשים יקראו זאת, ולא שהגברים שכאן יצטרכו להביא מאמר זה לנשותיהם.
צודק, נכון במקביל, עכ"פ כל אחד יעביר לנשותיו...
זה חשוב מאוד, ובייחוד לדורנו אנו
ייש"כ

הלוואי שכל אחד יכבד את אשתו כדי הצורך ולא רק יחשוב בלתת לה דרכי מוסר כיצד לנהוג בו כבוד...
אין ספק שאם יכבדה כראוי יקבל כבוד בכפל כפליים מלוא חפניים

כדאי להעלות את זה ב'פרוג' וכדומה, כדי שנשים יקראו זאת, ולא שהגברים שכאן יצטרכו להביא מאמר זה לנשותיהם..
גבר שמכבד את אשתו, אשתו תכבד אותו גם ללא קריאת מאמרים
לא צריך לקרוא מאמר בשביל לדעת שצריך לכבד את הבעל, וה"ה להיפך

זה מזכיר לי את דברי הפלא יועץ כמדומני שאומר שדרשן לא ידבר יותר מידיי על צדקה וכו' באופן שיחשב שהוא מדבר על עצמו. (צריך לראות בדיוק את לשונו, ראיתי את זה מזמן).
אז קצת מצחיק להביא לאשה מאמר על כבוד הבעל....

זה כשאתה מסתכל בעין של אני צריך "כבוד" והולך לבקש ממנה שתכבד אותי אבל אם אתה יוצא מנקודת הנחה שזה מה שייטיב לה ולבית וזה מה שכתב הרמב"ם זה אחרת.
לא חייבים לבוא ולתת לה את המאמר ולהגיד הנה תכבדי אותי אפי' פה כתו'.... אלא ראיתי מאמר מעניין אולי יעניין אותך וזהו.....
לדרוש כבו' ולצפות לו ברמה מסויימת זה לא תמיד אפקטיבי ועלול לגרום לציפיות ולכעס באם לא תמיד מיושם... כמובן שגם הפוך חייב להיות כבוד של הבעל כלפי אישתו במאמר הנ"ל מדובר על כבוד כצורך לא כסגנון חיים שמחוייבים לתת לכל אדם.... הכבוד שמפורט במאמר מדבר על הצורך הנשי והגברי היהודי כמו הצורך של אישה לתשומת לב שהוא צורך עמוק מעבר לכך שכל אדם צריך תשומת לב .... בתקווה שיובנו דברי....

זה מזכיר לי את דברי הפלא יועץ כמדומני שאומר שדרשן לא ידבר יותר מידיי על צדקה וכו' באופן שיחשב שהוא מדבר על עצמו. (צריך לראות בדיוק את לשונו, ראיתי את זה מזמן).
אז קצת מצחיק להביא לאשה מאמר על כבוד הבעל....
התפנתי להעתיק:
ערך דרשן
"וישמר מהחשד, שלא יחשדנו שומע שהוא דורש טוב לעצמו, ולכן לא ירבה לדרש בחובת עשות צדקה עם בעלי תורה וכבוד תלמידי חכמים ומוראם וכדומה"

יש אולי גם מאמר דומה על כבוד האשה?
לעת עתה אין כזה
אבל הנך מוזמן לכתוב כזה... (אולי לרגל חתונתך...)
לא בדיוק על 'כבוד האשה' אבל קרוב...

גבר שמכבד את אשתו, אשתו תכבד אותו גם ללא קריאת מאמרים
לא צריך לקרוא מאמר בשביל לדעת שצריך לכבד את הבעל, וה"ה להיפך
וכעין זה אומרים אם האשה מלכה הבעל מלך ואם היא שפחה אוטומטי הוא עבד וגם אם שולט בבית עדיין זה בגדר עבד ששולט בשפחה ולא כמלך ששולט במלכה.

חזור
חלק עליון