• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

כמה חידות קטנות על מרן

אושרי רביב

Well-known member
העליתי כאן כבר באחד המקומות, אבל לכאן הוא שייך לכן העתקתי שוב את הדברים. יען כי עדיין לא ענו על חידות אלו:
על שם מי מרן נקרא בנוסף לבן איש חי ורבי עבדאללה סומך, ובנוסף לשם על זקנו?
במה היה עסקו של אביו של מרן בתחילה?
מה השם שמרן היה ממליץ לבנות מעל כל השמות? [ענה על כך הרב @בנימין לוריא לנכון, אפרת. ומה שאמר מרן שרה, אמר מרן שהוא שם שמאריך ימים. אבל מבחינת מרן תמיד זה השם אפרת. ואף מי שקראו לה רחל, היה אומר לקרוא לה רחל אפרת. (ואולי שמעו להוראת מרן, וקראו מפני כן לאותה הילדה שנהרגו משפחתה באסון רחל אפרת. כך עולה עתה ברעיוני. נסתרות דרכי ה')].
על מה אמרו למרן "גנבת לנו את ההצגה"?
אשמח אם יש לחברים עוד חידות מעניינות על מרן זיע"א, שנוכל לפתור ולהחכים.

עם מי מרן ביטל שידוך
למה אתה מתכוון, לאותה אחת שיצאה איתו ואז ביטל בגלל שרצתה ללכת לכל מיני מקומות ואז מרן התחיל לכרוך ספרים, או לאותה אחת שהיתה אמורה להינשא למרן אחרי פטירת הרבנית מרגלית?... [כי שם מרן לא ביטל את השידוך, אלא מישהו אחר היה מעורה בעניינים]

ענה על כך הרב @בנימין לוריא לנכון, אפרת. ומה שאמר מרן שרה, אמר מרן שהוא שם שמאריך ימים. אבל מבחינת מרן תמיד זה השם אפרת. ואף מי שקראו לה רחל, היה אומר לקרוא לה רחל אפרת
א. אם כך, למה לא קרא לבנותיו אפרת?

ב. למה להחליף את השם 'רחל' ?
(אם יש שם טוב, ממתי משנים לשם 'יותר טוב' ?!)

א. אם כך, למה לא קרא לבנותיו אפרת?

ב. למה להחליף את השם 'רחל' ?
(אם יש שם טוב, ממתי משנים לשם 'יותר טוב' ?!)
השם רחל נתון למחלוקת, וראה בספר כעצם השמים לטוהר, שהיה אומר עליו רבי מאיר אבוחצירא רחל ר"ת רחמנא ליצלן...

השם רחל נתון למחלוקת, וראה בספר כעצם השמים לטוהר, שהיה אומר עליו רבי מאיר אבוחצירא רחל ר"ת רחמנא ליצלן...
מרן הגרב"צ א"ש היה סבור לא לקרוא רחל והיה אומר לשנות לאפרת כך אמר לחברותא שלי. מאידך חכם סלמן מוצפי לא חשש לזה ועיין למו"ר הימ"ה בשו"ת וישב הים באורך בזה

מאידך חכם סלמן מוצפי לא חשש לזה
גם הגרח"ק ז"ל אמר לי דלית כאן בית מיחוש.
מרן הגרב"צ א"ש היה סבור לא לקרוא רחל
אמר שמניסיונו, לפי ריבוי הבקשות לברכות וישועות לשם זה יותר משמות אחרים, לא לקרוא בשם זה.

במה היה עסקו של אביו של מרן בתחילה?
לפני שהיה לו מכולת ליד ביהכנ"ס שושנים לדוד?
בהתחלה הוא כמובן למד בבבית מדרש בית זלכא בבגדאד, ואח"כ כשעלה לארץ פתח מכולת.
הוא היה מתלמידיו של הרה"ג הצדיק רבי צדקה חוצין זצ"ל והיה קובע עתים לתורה יחד עם חבריו בכל לילה קרוב לשעתיים.
במשך עשרים שנה למד כל הבוקר עד הצהריים בבית הכנסת "מנחת יהודה" אצל הגאון רבי סלימאן חוגי עבודי.
הוא גם הקים כולל לבעלי בתים ועסק בגיוס כספים שביל להחזיק אותו.
הוא מונה על ידי ועד העדה הבבלית לממונה על ההקדשות.
הוא היה גם שליח צבור וקורא בתורה.
למה כוונתך בדיוק?
על שם מי מרן נקרא בנוסף לבן איש חי ורבי עבדאללה סומך, ובנוסף לשם על זקנו?
לא נראה לי שנקרא ע"ש אדם נוסף...
על מה אמרו למרן "גנבת לנו את ההצגה"?

לפני שהיה לו מכולת ליד ביהכנ"ס שושנים לדוד?
בהתחלה הוא כמובן למד בבבית מדרש בית זלכא בבגדאד, ואח"כ כשעלה לארץ פתח מכולת.
הוא היה מתלמידיו של הרה"ג הצדיק רבי צדקה חוצין זצ"ל והיה קובע עתים לתורה יחד עם חבריו בכל לילה קרוב לשעתיים.
במשך עשרים שנה למד כל הבוקר עד הצהריים בבית הכנסת "מנחת יהודה" אצל הגאון רבי סלימאן חוגי עבודי.
הוא גם הקים כולל לבעלי בתים ועסק בגיוס כספים שביל להחזיק אותו.
הוא מונה על ידי ועד העדה הבבלית לממונה על ההקדשות.
הוא היה גם שליח צבור וקורא בתורה.
למה כוונתך בדיוק?

לא נראה לי שנקרא ע"ש אדם נוסף...

לגבי אבא של מרן, הוא היה במשפחה של צורפים. עין אביר הרועים חלק א.
לגבי אדם נוסף, כתב על כך במנהגי הראשון לציון, ששמעו הוריו של מרן חזן נעים, ושמו ר' יוסף, ואמרו שכאשר יוולד להם בנם, יקראו על שמו. לא זוכר שם משפחתו כעת...

את מי שידך מרן חברותא להרב מנדלסון מקוממיות...
ואיזה עוגיות של סבתא מרוקאית הוא אכל...
והאם הוא הסכים שיכנס אליו גלח נוצרי עם צלב
הרב @יצחק משען בכבוד
אני מחכה להרב @אושרי רביב ...
אוסיף עוד 2 שאלות
מה ענה מרן למי ששאל אותו בזכות מה זכית ששומעים אותך בכל העולם? (רמז, 6 אנשים...)
מה אמר מרן לילד שאמר לו גם אני יהיה רב גדול כמוך אם יהיה לי אוטו מפואר כמוך... (רמז, כוס....)

מי יודע מדוע ספר "ענף עץ אבות" הופיעה במהדורה הראשונה שלו בשתי פעימות, הראשונה בלי מפתחות והשני עם?
כמו רוב ספרי מרן זיע"א שיצאו בשנים האחרונות.
והסיבה כי מרן זיע"א רצה לראות את הספר מודפס תוך ימים אחדים, באומרו שאינו כותב ספרים בשביל שישהו בבית הדפוס אלא בשביל שילמדו בהם.

אוסיף עוד 2 שאלות
מה ענה מרן למי ששאל אותו בזכות מה זכית ששומעים אותך בכל העולם? (רמז, 6 אנשים...)
מה אמר מרן לילד שאמר לו גם אני יהיה רב גדול כמוך אם יהיה לי אוטו מפואר כמוך... (רמז, כוס....)
ואנוכי לא ידעתי... אשמח שגם אתה וגם הרב ציון יחכימו אותנו..

את מי שידך מרן חברותא להרב מנדלסון מקוממיות...
ואיזה עוגיות של סבתא מרוקאית הוא אכל...
והאם הוא הסכים שיכנס אליו גלח נוצרי עם צלב
הרב @יצחק משען בכבוד
אוסיף עוד 2 שאלות
התשובה לכל השאלות הללו חוץ מהאחרונה כתובות בספר המעניין "במחיצתם של גדולי ישראל" מהעסקן הנמרץ רבי דוד יפרח הי"ו מחזון יחזקאל
אני מצרף פה את הפרק מהספר תקראו דברים מעניינים על רבינו הגדול

לגבי הילד שאמר שרוצה אוטו מפואר אמר לו רבינו תגיד לי יש לך כוס בבית? לי לא היה כוס בבית אלא הייתי שותה מקופסת שימורים, ובכל זאת למדתי!

חזור
חלק עליון