• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com

מה דעתכם על מודעה כזו יש לה מקום או שהיא תקיפה מידי?

סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.
זה לא שאני בעד הפאה, אבל צריך לכתוב דברים עם קשר. איך כל הרשימה שלמטה קשורה לפאה? כל אחד שאין לו חשק ללמוד ואין לו טעם בתפילה ושלום בית זה בגלל הפאה? וכן מי שיש לו אייפון זה התחיל מהפאה?
או להיפך כל אחד שרואה אשה עם מקרוני בלונד על הראש יוצא לו החשק וכו' כל הקללות האלה?

זה לא שאני בעד הפאה, אבל צריך לכתוב דברים עם קשר. איך כל הרשימה שלמטה קשורה לפאה? כל אחד שאין לו חשק ללמוד ואין לו טעם בתפילה ושלום בית זה בגלל הפאה? וכן מי שיש לו אייפון זה התחיל מהפאה?
או להיפך כל אחד שרואה אשה עם מקרוני בלונד על הראש יוצא לו החשק וכו' כל הקללות האלה?
צודק בכל מילה

א. היצר מחפש פתח הכי קטן וזה בוודאי פתח.
ב. גם אם יש דברים מוגזמים, בכל אופן זה לא תשובה הלכתית אלא מודעה 'סאטירית' כך שאין מה לדקדק בפרטיה ודקדוקיה. והגוזמה היא דרך לעורר ולהבהיל וזה צורה שראוי להשתמש בה בגבול הטעם הטוב. הרי זה לא שקר ודברים כאלה יכולים לקרות, אז רק כתבו את זה בצורה בומבסטית יותר.

בדיוק זה לא יעיל אף אחד לא ישתכנע כי ראה מודעת ליצנות שכזו בקושי מצליחים לשכנע את הציבור ללבוש פאה קצרה גם אחרי ויכוחים למדניים כ"ש דברים כאלה
אפי' יותר מזה.
יש בזה קצת חיסרון, כי אחרי שאנשים רואים את הדברים הם מזלזלים גם כשמדברים איתם על העניין הזה ברצינות. זה נותן להם להתייחס לעניין בקלות ראש וכבדיחה. לא פעם כשהתחלתי לדון עם מישהו על הנושא, הוא מיד התחיל להתקיף שאתם סתם עושים בדיחות וכותבים עלונים עם ליצנויות וכו', וממילא לא היה מקום לשמוע ולטעון את הטענות באמת.

במציאות (ושמענו הרבה סיפורים) הרבה אומרים שדווקא הפצ'קוולים הללו וכל מיני חוברות הסבר וכיוצ"ב עשה להם משהו וברוות הימים הם החליפו אבל זה מטפטף....

צר לי לומר במיוחד ל: יצחק משען שאני בתור אחד שגדל במוסדות לימוד חרדים מהטובים שבהם
גם בת"ת וגם בישב"ק וגם בישי"ג ב"ה
מכיר באופן אישי סיפורים של בחורים שעד כמה הנושא הזה היה מפריע להם לעין ארוך
(ואני יוסיף שברוב הפעמים שבדקתי על בחורים שפשוט לא היו מבינים את הלימוד וכמה שהתאמצו היה קשה להם
היה לאמא שלהם בד"כ פאה ולי היה חברותא בישיב"ק שהיה מאוד קשה הבנה בתורה עד שכמעט לא רצו ללמוד איתו
ופעם אחת שבררתי את הנושא נודע לי שאמא שלו מה שנקרא "פאנית" מוכרת בתחום)
ומי לנו גדול מהסיפור המפורסם על מרן זיע"א אביר הרועים שיכל ללמוד מתוך ניתוח בלי להרגיש בכאבים
וכשהביאו לו שקית עם פאות לחדרו לאחר 20 דקות בערך הרים את ראשו ושאל מה הביאו לכאן שאני מצליח ללמוד כראוי
וע"כ די למבין
ואקווה שיועילו הדברים
ואדרבה מי שעדיין מסופק יכול לדבר ע"כ עם בחורי ישיבה קטנה בעיקר שבד"כ בגיל זה מתחיל אצלם הבעיות מהסוג הנ"ל

אפשר לעיין כאן
וכמובן שאין בדברים הנ"ל משום לומר שאין יותר בעיות כגון האינטרנט וכו'
אלא רק לעורר גם על הענין הנורא הזה שנפרץ בשנים האחרונות ללא גבול

סליחה ידידי שאין לי זמן לענות באריכות
אבל
א. אני לא מדבר על אלו שגרים באזורים לא חרדים שודאי שגם להם יש ניסיונות אני מדבר על ב"ב וירושלים בעיקר
ב. היום ע"פ רוב הפאות נראות יותר טוב משיער גלוי
ג. וכבר אמר רבנו יורם אברג'ל זצ"ל ששמע מהבבא סאלי שקיבל ברוח הקודש שהפאות יותר גרועות משער גלוי (כנראה בשל החציפות שלהם שכאילו מכסים את ראשם ללא בושה)
ד. אנסה בהקדם לעלות את הסיפור של חוה פישר מירושלים שהוא אחד מהמזעזעים בנידון בתקופה האחרונה

לא הפריע להם כל הפריצות ברחוב (של החילונים)? רק הפאות?....
אני אישית יכול להעיד, כאברך צעיר גרתי כמה שנים טובות בבניין מעורב עם חילונים, והחרדים היו אנשים פשוטים וצנועים, והיה לי מאד קל לשמור עיני מהשכנות החולניות שאצלם הפרוץ מרובה על העומד, למרות שהיו פרוצות מאד, והייתי גאה בעצמי איך אני שולט ביצר בכזה קלות.
אבל כשעברתי לבניין חרדי לגמרי באזור חרדי יותר, שם גיליתי את יצה"ר מהו, ואז בושתי וגם נכלמתי, והבנתי כמה זה לא פשוט שמירת העיניים, בבניין שלי הרוב מבוגרים ת"ח שכבר חיתנו את ילדיהם, והבעיות הם בד"כ בסופ"ש וחגים שאז הבנין מתמלא בכלות צעירות שנעמדות בכל פינה ובתצוגת אופנה ובחצאי חצאיות, ובריחות בשמים... חוץ מהמשפחות שהקפידו על כיסוי ראש, שדוקא אצלם ב"ה הכל נשאר בהצנע ובכבוד, בלי משיכת עיניים וצלצולים, ובלי משיכת עיניים מיותרת, והכל ניכר בחוש.
אמנם אני מכיר כמה אברכים שמתרברבים שאין שום קושי בשמירת העיניים, אבל מהר מאד שמתי לב כמה מופקר אצלם הסתכלות בדברים אסורים.
וכבר אמר הרב שלום שבדרון, רק עיוור לא מסתנוור מהשמש...

צר לי לומר במיוחד ל: יצחק משען שאני בתור אחד שגדל במוסדות לימוד חרדים מהטובים שבהם
גם בת"ת וגם בישב"ק וגם בישי"ג ב"ה
מכיר באופן אישי סיפורים של בחורים שעד כמה הנושא הזה היה מפריע להם לעין ארוך
(ואני יוסיף שברוב הפעמים שבדקתי על בחורים שפשוט לא היו מבינים את הלימוד וכמה שהתאמצו היה קשה להם
היה לאמא שלהם בד"כ פאה ולי היה חברותא בישיב"ק שהיה מאוד קשה הבנה בתורה עד שכמעט לא רצו ללמוד איתו
ופעם אחת שבררתי את הנושא נודע לי שאמא שלו מה שנקרא "פאנית" מוכרת בתחום)
ומי לנו גדול מהסיפור המפורסם על מרן זיע"א אביר הרועים שיכל ללמוד מתוך ניתוח בלי להרגיש בכאבים
וכשהביאו לו שקית עם פאות לחדרו לאחר 20 דקות בערך הרים את ראשו ושאל מה הביאו לכאן שאני מצליח ללמוד כראוי
וע"כ די למבין
ואקווה שיועילו הדברים
ואדרבה מי שעדיין מסופק יכול לדבר ע"כ עם בחורי ישיבה קטנה בעיקר שבד"כ בגיל זה מתחיל אצלם הבעיות מהסוג הנ"ל
אני ב"ה נמצא עם בחורי ישיבות קטנות וגדולות ורואה את ההתמודדויות שלהם ואומר לך בפה מלא שאתה צודק
אבל במודעא הנ"ל נכנסו לדברים אחרים שלא קשורים לישיבות קטנות אלא לאברכים ואייפונים וכדו' שזה באמת לא מוכרח
לכן כתבתי בזה"ל:
אם כותב המודעא היה רוצה לכתוב דברים מדוייקים לא היה מכליל וכותב דברים שלא קשורים, אלא כותב שיש אנשים ובפרט צעירים שמהרהרים בזה, ושיש בזה טומאה של ע"ז ופריצות ושבאמת זה גועל נפש להבין איך נשים שקורות לעצמם חרדיות הולכות כמו דוגמניות מטופשות וכמו שהעיר לנכון @אברהם העברי שיחי', שזה שאלה שתמיד אני שואל, אתם רוצות יעני בית של תורה ובנים הגונים ומה הבן רואה שאמא שלו עושה כל היום? מטפחת את עצמה לפני שיוצאת לרחוב שאף אחד לא יפספס אותה ח"ו, שזה ממש עושה חשק להיות גדול בתורה וביראה טהורה

המודעה בכללות נפלאה.
לא עברתי על כל הכיתוב בו.
אך זה מתאים לארגון הנפלא "גביע הכסף" למי שמכיר או זוכר.
אגב בס' המלחמה האחרונה של הרב איטח, הוא דעתו שיש למגר את הפאה הנכרית לא מתוך תקיפות אלא בהסברה.
ושני דרכים יש בזה ואכמ"ל.

סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.
חזור
חלק עליון