• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

מה יותר טוב נתיב או נטפרי?

בגדול נטפרי זה סינון שיושב רק על השרת ונתיב יושב גם על המחשב. ונ"מ לגבי ביצועים ולגבי הבטיחות של הסינון שיותר טוב בנטפרי בגלל שהכל מתנהל מהשרת.
כמו כן סינון תמונות קיים רק בנטפרי כך שגם אתרים שיש בהם תמונות של בגדים יכולים להיות פתוחים עם סינון של התמונות הלא טובות.

נתיב זה חסימה רק על המחשב, וכשזה נופל האינטרנט נפרץ לגמרי.
נטפרי זה חסימה ברמת השרת, ובנוסף יש להם תוכנה חינמית להתקנה אם רוצים גם חסימה ברמת המחשב, כך שהתוכנה חוסמת התחברות לאינטרנט שאינו נטפרי.
מבחינת השקעה בסינון ובפתיחה רחבה, אין על נטפרי.
גם מבחינת שירות והתחשבות בציבור, נטפרי אנושיים, ובנתיב לפעמים נפגשים באטימות מרגיזה ולא מובנת.

נתיב חוסמים הרבה יותר דברים.
דרייב לדוגמה, פתוח בעיקרון בנטפרי, וכל אחד יכול לשלוח לי כל מה שהוא רוצה. בנתיב זה חסום. (היום כל הדברים מועברים בדרייב, ככה שמי שחושש חייב לדאוג שלא יהיה לו דרייב. וזה לא קיים בנטפרי, אא"כ במסלול של רק מייל).

אי אפשר לענות תשובה חד משמעית על זה
לנו יש שימוש באינטר' בכמה מקומות ולא בכולם אפשר להסתדר עם נטפררי, כגון במשרד עם מצלמות אבטחה וזרימה של חומר ממשרדי ממשלה וחומרים חינוכים קשה מאוד לעבוד שהתמונות מחכות לבדיקה, וכן בחנות שצריך לקבל מוצרים ולהזמין קשה מאוד לעבוד עם תמונות מטושטשות, וכמה שאני מתעצבן לפעמים שהם מסננים דברים בלי טעם וריח [כמו השיר של אופיר סלומון שזה רק דוגמא] אני יודע שזה לתועלת וטובה
וכמו שאומר רבי בנימין הבחורים הצעירים למדו לעקוף את הסינון של נטפרי ומעבירים סרטים דרך הדרייב וכל הזמן אני צריך לעקוב ולהשגיח כולי האי ואולי

לפני כמה שנים התבקשתי ע"י אחד מגדולי המורים לבדוק זאת, ואחר חקירה ובדיקה מול אנשי אאוטנט, וכל הועדות של הטכנולוגיה, עלתה הסכמת כולם שנטפרי הכי טוב להמון העם. אלא שיש כאלו שזקוקים לצרכים מסויימים לסינון אחר.

לפני כמה שנים התבקשתי ע"י אחד מגדולי המורים לבדוק זאת, ואחר חקירה ובדיקה מול אנשי אאוטנט, וכל הועדות של הטכנולוגיה, עלתה הסכמת כולם שנטפרי הכי טוב להמון העם. אלא שיש כאלו שזקוקים לצרכים מסויימים לסינון אחר.
ואעפ"כ, כמו שאמרתי, בנטפרי בחורים יכולים לראות ככל העולה על רוחם. בנתיב לא.
השאלה אם החסימה היא לתמימים שלא רוצים שיקפוץ להם או שיכנסו בטעות לדברים לא מתאימים, או גם למתוחכמים כגון בחורים וילדים שלא רוצים שיצליחו 'לעקוף' את החסימה.

למתוחכמים גם נתיב לא טוב, יש דרכים לעקוף את זה...
ובמקרה שזה דחוף נתיב פותחים גם אתרים בעייתים כמו שאטר סטוק ללא סינון תמונות אמיתי, והתוצאה נוראה.
נטפרי חוסמים דרייב שיתופי שמפורסם ברבים, ורק שיתוף אישי פתוח, ואחרי דיווח על שיתוף בעייתי נטפרי יודעים לחסום את כלל המיילים שמגיעים מהשולח.
אין מושלם, אבל אחרי ההשוואה, פשוט לי שהנזק בנטפרי הרבה פחות מנתיב.
אמנם באתרוג יש מסלול סגור מאד, שהוא יותר חסום מנטפרי הכללי, וזה בגלל שהם חוסמים באופן רחב ללא פשרות. אבל בשאר המסלולים של אתרוג זה כנראה לא כך כפי שהיה אצלי בעבר.
ז"א לפי הנסיון שלי, אם כבר אז אתרוג עדיף מבחינת סינון על נתיב.

נתיב חוסמים הרבה יותר דברים.
דרייב לדוגמה, פתוח בעיקרון בנטפרי, וכל אחד יכול לשלוח לי כל מה שהוא רוצה. בנתיב זה חסום. (היום כל הדברים מועברים בדרייב, ככה שמי שחושש חייב לדאוג שלא יהיה לו דרייב. וזה לא קיים בנטפרי, אא"כ במסלול של רק מייל).
א. אין כמו נטפרי, ומה שצריך לחכות לתמונות - זה המחיר שאנו משלמים כבני תורה. הייתי בעבר באתרוג, וברחתי כמו מאש. אפשר היה להגיע לדברים הגרועים ביותר, והנורא מכל - שכל פניותי על הפרצות שיש בסינון - לא נענו. מיד נטשתי ועבר לנטפרי - ונושעתי!
ב. הבעיה עם הדרייב - ידועה, וקלה לפתרון. יש אפשרות בנטפרי לחסום את הדרייב - ובא לציון גואל. כך גם אני עשיתי. [יש אפשרות להגדיר גם 'יוצאי דופן' כתובות דרייב מסוימות שישארו פתוחות - כגון של העבודה וכד'].
ג. הבעיה הקשה בכל הסינונים על המחשב - שהיום ברגע שמישהו מביא מכשיר אחר - ולו הפשוט ביותר - יש לו אינטרנט פרוץ עם כל התועבות. לעומת זאת בנטפרי הסינון ברמת השרת כפי שכבר ציינו, כך שאי אפשר לפרוץ את זה.

ניראה לי שיש כמה שהתבלבלו נטפרי חסום לגמרי אין שום סיכוי ליראות כלום יש אפשרות שהוא יושב גם על המחשב וחוסם את הגלישה דרך שרתים שהם לא שלהם אין שום אפשרות לפרוץ או לעקוף את החסימה

ניראה לי שיש כמה שהתבלבלו נטפרי חסום לגמרי אין שום סיכוי ליראות כלום יש אפשרות שהוא יושב גם על המחשב וחוסם את הגלישה דרך שרתים שהם לא שלהם אין שום אפשרות לפרוץ או לעקוף את החסימה
אף אחד לא אמר לעקוף את החסימה שלהם, רק שבמסגרת מה שהם מאשרים (בחלק מהמסלולים) הוא דרייב, וכל אחד יכול להעלות לדרייב מה שהוא רוצה, ואין להם שום שליטה על זה.

למתוחכמים גם נתיב לא טוב, יש דרכים לעקוף את זה...
ובמקרה שזה דחוף נתיב פותחים גם אתרים בעייתים כמו שאטר סטוק ללא סינון תמונות אמיתי, והתוצאה נוראה.
נטפרי חוסמים דרייב שיתופי שמפורסם ברבים, ורק שיתוף אישי פתוח, ואחרי דיווח על שיתוף בעייתי נטפרי יודעים לחסום את כלל המיילים שמגיעים מהשולח.
אין מושלם, אבל אחרי ההשוואה, פשוט לי שהנזק בנטפרי הרבה פחות מנתיב.
אמנם באתרוג יש מסלול סגור מאד, שהוא יותר חסום מנטפרי הכללי, וזה בגלל שהם חוסמים באופן רחב ללא פשרות. אבל בשאר המסלולים של אתרוג זה כנראה לא כך כפי שהיה אצלי בעבר.
ז"א לפי הנסיון שלי, אם כבר אז אתרוג עדיף מבחינת סינון על נתיב.

א. אחד הדברים הטובים בנטפרי - אין כזה דבר 'פתוח בשבילך'. מה שהיה כשהייתי אצל אתרוג. אם זה פתוח - פתוח לכולם, ואם סגור - אז לכולם. [אכן אתה יכול לבחור מסלול סגור יותר כו'].
ב. על הבעיות הקשות באתרוג - כבר כתבתי. מה שבעיקר הפריע לי זה הגישה וחוסר האכפתיות מזה שייכשלו. [מישהו סיפר לי שבמשך כמה חודשים הייתה פירצה באתרוג שניתן היה להגיע ליוטיוב חופשי בדרך כלשהי, ולקח להם כמה חודשים לתקן את זה... פעם פניתי אליהם בשאלה מדוע קופצות לי מודעות באליאקספרס רח"ל וכו' אז הם אמרו לי זה בעיה שלך, כנראה שאשתך חפשה את זה, ולכן זה צריך לקפוץ לי מול העיניים... שתביני איזה תשובה אידיוטית! אגב, הבנתי שגם הם היום כבר עברו למסלול של סינון אנושי. בירכותי!] מה שבחיים לא יקרה בנטפרי, אתה פונה ומיד נענה בחסימה מיידית של כל 'חשש' כלשהו.
ג. יש להם גם חסימה על הצא'טים הבעייתים שבהם משוחחים על סרטים וכו' והם חוסמים אותם מיידית.
בקיצור - מדובר שם בבני תורה אמיתיים, ולא ב'אנשי עסקים'.
[גילוי נאות - אין לי רווחים מנטפרי ולא שותפות עסקית שם... פשוט נכויתי מאתרוג, ולכן אני מתריע].

נערך לאחרונה על ידי מנחה:
א. אחד הדברים הטובים בנטפרי - אין כזה דבר 'פתוח בשבילך'. מה שהיה כשהייתי אצל אתרוג. אם זה פתוח - פתוח לכולם, ואם סגור - אז לכולם. [אכן אתה יכול לבחור מסלול סגור יותר כו'].
חוץ ממקרים חריגים, כגון מה שנכתב כאן.
ג. יש להם גם חסימה על הצא'טים הבעייתים שבהם משוחחים על סרטים וכו' והם חוסמים אותם מיידית.
אבל היום כבר לא צריך צ'אטים. יש הכל בדרייב. גם ככה הצ'אט לא הועיל לכלום כי א"א להעלות לשם דברים. כרגע יש להם סינון גם על הצ'אטים (שזה דבר מבורך ביותר), אבל לא פתר את הבעיה של הדרייב.

חוץ ממקרים חריגים, כגון מה שנכתב כאן.

אבל היום כבר לא צריך צ'אטים. יש הכל בדרייב. גם ככה הצ'אט לא הועיל לכלום כי א"א להעלות לשם דברים. כרגע יש להם סינון גם על הצ'אטים (שזה דבר מבורך ביותר), אבל לא פתר את הבעיה של הדרייב.
בנוגע לדרייב - כבר כתבתי. קל מאד לחסום את זה. זה גם מה שאני עשיתי, אני מצרף תמונת מסך [אי אפשר לבטל את זה אלא ע"י מי שיש לו סיסמה מיוחדת לחסימות הללו, דהיינו בעל הבית ולא אף אחד מילדיו...] כמו"כ אפשר להשאיר כתובת בטוחה פתוחה.
1672523391540.png

נערך לאחרונה:
חזור
חלק עליון