• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com

מישהו יכול להסביר לי מה כתוב במודעה הזו?

בעיקרון זו תופעה שאני רואה עוד מתחילת השנה שלמעט מחברת עלים גלאט (עדה״ח) כל שאר הירקות הם בפיקוח הרב אפרתי שסומך על מצע מנותק לעניין שביעית.
ובמקומות היחידים שתמצא בד״צ זה רק בירקות חו״ל בד״כ.

גם אני ראיתי ולא הבנתי..
בעיקרון זו תופעה שאני רואה עוד מתחילת השנה שלמעט מחברת עלים גלאט (עדה״ח) כל שאר הירקות הם בפיקוח הרב אפרתי שסומך על מצע מנותק לעניין שביעית.
ובמקומות היחידים שתמצא בד״צ זה רק בירקות חו״ל בד״כ.
לפי זה גם הכשרויות של האשכנזים מקילים במצע מנותק? איפה השמיטה המהודרת של חכמי בני ברק?

כוונת המודעה פשוטה, בעל המודעה טוען שאין השגחה על השתילים הנזרעים בשדות הגויים, והגוי בעל השדה קונה זרעים מיהודי שעבד בשדה בשמיטה, והשתיל/הזרע הזה הוא בגדר ספיחין, ונמצא שהירק הגודל ממנו, שהוא גידולי גידולין אע"פ שהוא גודל בשדה גוי, מ"מ הרי הוא בגדר ספיחין.
ואינו ענין כלל למצע מנותק. ותל"מ.

לא התכוונתי שמה שדובר במודעה זה על מצע מנותק, המודעה מסבירה למה לא תמצא כשרויות מהודרות על ירקות שבארץ. נקודה.
על דרך אגב אמרתי שאם תמצא משהו מהודר זה מצע מנותק שאשכנזים מחמירים עליו.

לא התכוונתי שמה שדובר במודעה זה על מצע מנותק, המודעה מסבירה למה לא תמצא כשרויות מהודרות על ירקות שבארץ. נקודה.
על דרך אגב אמרתי שאם תמצא משהו מהודר זה מצע מנותק שאשכנזים מחמירים עליו.
לא זכיתי להבין דברי כת"ר, השוק מלא בירקות יבול נכרי בהשגחות מהודרות כהעדה החרדית וכהרב אפרתי. (ועל זה מעורר בעל המודעה, שאעפ"כ אין השגחה על השתילים).

לא זכיתי להבין דברי כת"ר, השוק מלא בירקות יבול נכרי בהשגחות מהודרות כהעדה החרדית וכהרב אפרתי. (ועל זה מעורר בעל המודעה, שאעפ"כ אין השגחה על השתילים
ק"ק להולמו ש "העדה החרדית" ושאר נותני הכשרות האשכנזים לא יבדקו את מקור השתילים!!!

לא זכיתי להבין דברי כת"ר, השוק מלא בירקות יבול נכרי בהשגחות מהודרות כהעדה החרדית וכהרב אפרתי. (ועל זה מעורר בעל המודעה, שאעפ"כ אין השגחה על השתילים).
זה לא שלא זכית להבין את דבריי, אלא דברי המודעה צריכים בירור בדיוק כפי שכבודו מציין, שאיך כותבים שאין כשרויות מהודרות וכו׳, אני רק מנסה ״להסביר״ את המודעה הנ״ל. ולענ״ד הבירור בנושא הזה הוא להבין באמת על מה המודעה מדברת שהרי אפשר למצוא כשרויות מהודרות. ובאמת תימה גדולה היא.

אני כותב בקצרה ומהשערה כי עדיין לא הגעתי לחקר האמת בנושא חמור זה
בעל המודעא מאשים את הכשרויות החמורות שמאכילות את רבבות עמך ישראל באיסורי ספיחין
ולמרות שהמודעא נתפרסמה בלוח ספרדי שהיה מן הראוי לציין שההיתר מכירה היתר מהודר כדעת רבינו עובדיה זיע''א, מ''מ ידוע שבדבר זה אין הרבה מה לעשות, והאמת הנהדרת נעדרת
אך בבירור שעשיתי אצל אחד מתושבי המושבים מסביבנו אמר לי שיש מפעל אחד עיקרי שהוא המשווק את השתילים לכל הארץ, ושמו חישתיל, וקשה להאמין שהגוים יקחו ממנו תחת עיני הכשרויות שיעלימו עין
וליבי אומר לי בעדינות שיש למפרסם המודעא איזה חשבון לסגור עם מאן דהו ולכן פירסמה, ועדיין נשאר לי לברר הענין יותר לעומקו ואם תהיה לי תשובה אפרסמנה הכא השתא נקי נדר

איך אפשר להגדיר דבר הנתון במחלוקת הפוסקים כמהודר? וצ"ע
וכי לא ראית שהדגשתי 'לדעת רבינו עובדיה'?!
אם רבינו אמר שזה מהודר אנחנו אוחזים שכן הוא ממש בלי שום צד אחר
ועתה אני נזכר שבספר רבינו כתב בענין זה ממש שאכן זה ההידור לקנות דוקא היתר מכירה כי כך דעת רבינו

ועתה אני נזכר שבספר רבינו כתב בענין זה ממש שאכן זה ההידור לקנות דוקא היתר מכירה כי כך דעת רבינו
וגם הגר"ש ללוש כבר קרוב לחצי שנה שכמעט כל שיעור יש לו שאלה ע"ז, ומראה שאין שום פקפוק והכל בדותא. ולדעת מרן הוא מהדרין מן המהדרין, וכבר העלו כאן מכתב ממרן שהוא יותר מהודר ועדיף מאוצר בי"ד

מחילה, לא דקדקתי היטב.
אם אפשר להעלות צילום מהספר אודה לכב'.
ועדיין יש לעיין בגדרי ההלכה, כשפוסק פוסק על דבר שהוא מהודר וכגון באתרוג, ורבים חולקים, האם לדידן הוא בגדר מהודר, ונפק"מ לענין מקח טעות.
ואם הוא כה מהודר מדוע בד"ץ בית יוסף לא מכניס מירקות אלו?

וגם הגר"ש ללוש כבר קרוב לחצי שנה שכמעט כל שיעור יש לו שאלה ע"ז, ומראה שאין שום פקפוק והכל בדותא. ולדעת מרן הוא מהדרין מן המהדרין, וכבר העלו כאן מכתב ממרן שהוא יותר מהודר ועדיף מאוצר בי"ד
יעויין בקובץ התורני מוריה תשרי תשפ"ב מש"כ אחד הכותבים הי"ו ואיני זוכר שמו, טענות כבדות משקל מאד נגד היתר זה, ולא ראיתי שהשיבו על טענותיו.
ותמהני איך אפשר לכתוב "בדותא" על סברת רבים רבים מגדולי ישראל.

ואם הוא כה מהודר מדוע בד"ץ בית יוסף לא מכניס מירקות אלו?
ראה בילקו"י החדש. והוא סברא פשוטה למבין.
עויין בקובץ התורני מוריה תשרי תשפ"ב מש"כ אחד הכותבים הי"ו ואיני זוכר שמו, טענות כבדות משקל מאד נגד היתר זה, ולא ראיתי שהשיבו על טענותיו.
אם היית מחפש להבין את משנתו של מרן, היית מוצא מזמן תשובות, כבר אמרתי שהגאון הרב ללוש לא השאיר שום זוית ופינה בזה, אתה מוזמן לשאול אותו
ותמהני איך אפשר לכתוב "בדותא" על סברת רבים רבים מגדולי ישראל.
זה נאמר על מחברי הזמן.
על הטענות הגדולים השיב ביבי"א ולא הניח מקום להתגדר בו, כמובן למדקדק בדבריו כדבעי, מתוך מגמה להבין את דבריו, ובהכרה שיודע את דברי מי לומד. והוא יסוד חשוב

מה אעשה ואני הפשוט באמת, איני מבין לעת עתה הסברא הפשוטה, ובל"נ ובס"ד אעיין.
אם היית מחפש להבין את משנתו של מרן, היית מוצא מזמן תשובות, כבר אמרתי שהגאון הרב ללוש לא השאיר שום זוית ופינה בזה, אתה מוזמן לשאול אותו
יש בכתובים? א"כ איה מקומו?
זה נאמר על מחברי הזמן.
על הטענות הגדולים השיב ביבי"א ולא הניח מקום להתגדר בו, כמובן למדקדק בדבריו כדבעי, מתוך מגמה להבין את דבריו, ובהכרה שיודע את דברי מי לומד. והוא יסוד חשוב
אני הק' יודע מקומי ואפיסותי מול כל החכמים, ומשתדל לעמול ולהבין דבריהם היטב, אמנם אינני "חסיד" של אף חכם, אלא "תלמיד" של כל החכמים ע"ה ולהבחל"ח שליט"א, והוא יסוד חשוב מאוד, הלא"ה נכנסים לדחוקים ואוקימתות בלי סוף אשר רחוקים מן האמת .
ודבר זה למדתי גם מתורתו של מו"ר הגר"ע זיע"א שלא נשא פנים לאיש. כי האמת אהובה מן הכל.
ואני יודע שיתכן ובהרבה מקומות הבנתי שונה מקוצר דעתי, אבל כמדומני שהשי"ת ציווני לעסוק בתורתו לפי דעתי ולפי כישוריי מה שנתן לי.

יש בכתובים? א"כ איה מקומו?
בעלונים אור השבת של החצי שנה האחרונה
אמנם אינני "חסיד" של אף חכם, אלא "תלמיד"
זו כוונתי שיש לעמוד לפני החכם וביחוד לפני רבם של ישראל דכל רז לא אניס ליה, באימה ולהכיר במיעוט ערכנו, ולעמול בדבריו, ולא לחשבו כעוד ת"ח בזמננו, וכבר אמר לי חכם גדול שהרבה מהחלו' על מרן הם מתחילים איך "אוחזים" ממרן

בעלונים אור השבת של החצי שנה האחרונה

זו כוונתי שיש לעמוד לפני החכם וביחוד לפני רבם של ישראל דכל רז לא אניס ליה, באימה ולהכיר במיעוט ערכנו, ולעמול בדבריו, ולא לחשבו כעוד ת"ח בזמננו, וכבר אמר לי חכם גדול שהרבה מהחלו' על מרן הם מתחילים איך "אוחזים" ממרן
חלילה וחס, יודע אני ומכיר בעצמי שאינני אפילו יתוש ביצות לידו, זיע"א, ותהלות לאל יתברך אני זוכה רבות בשנים לעמול ולעסוק בדברי תורתו, וכד הוינא טליא כבר מילדותי ממש כבר שית כבר שבע, זכיתי לילך לשיעוריו לרוב, (עוד קודם שהיה השידור בלווין).

דווקא במק״א נאמר כי מרן הורה כן לב״י כיוון שהבד״צ אמור להחשב מהדרין למהדרין ולכן לא יתנו כשרות להיתר מכירה.
(ואל תתפסו את זה שאמר ״מהדרין למהדרין״ כלומר שהיתר מכירה זה מהודר וחומרא יתירה זה יותר מהודר)

חזור
חלק עליון