• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

מכונות גילוח

אני רק בונה כאן ציו'ן לספר שראיתי לאחרונה על קורות חיי הרב אליהו דרעי מבני ברק (וכנראה לימד בישיבת אור אליצור, ולא הכרנוהו) ששם יש אריכות דברים על השתדלותו הנמרצת להשיג מכונות גילוח כשרות, ולא הספקתי לקרוא הכל, אך במעט שקראתי נתפעמו רעיוני.

אגב עניין זה, מעניין החידוש שהביא לנו מרן שליט"א בשיעורו השבועי (פרשת תזריע תשפ"ב) שאף ע"פ הקבלה אין איסור להתגלח...
(וכמו שכתב בעין יצחק ח"ג עמ' רע"ז)

גילוח הזקן ע''פ הקבלה.png

נערך לאחרונה:
אני רק בונה כאן ציו'ן לספר שראיתי לאחרונה על קורות חיי הרב אליהו דרעי מבני ברק (וכנראה לימד בישיבת אור אליצור, ולא הכרנוהו) ששם יש אריכות דברים על השתדלותו הנמרצת להשיג מכונות גילוח כשרות, ולא הספקתי לקרוא הכל, אך במעט שקראתי נתפעמו רעיוני.
זכיתי להכירו בבית ההוראה של הגר"מ גרוס ברח' עזרא בב"ב (פינת השומר).

הרב ישראל מאיר מורגנשטרן מחבר הקונטרס תספורת וגילוח ועוד ספרים חשובים, מסר שיעור בשכונתנו גני הדר לפני שלשה שבועות והסביר מדוע יש להחמיר מלהתגלח במכונות הגילוח, אף אלו עם ההכשר כגון של צומת ושל הרב דביר. בין היתר דיבר על דעת מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל בזה, והביא מכתב שבו הרב לכאורה חוזר בו מההיתר שכתב ביבי"א על סמך שו"ת הרב צבי.
(את המכתב הצגתי, אך מחקתי אותו משום שנודע לי אח"כ שהרב מורגנשטרן חושש אולי מקבל המכתב לא רוצה לפרסמו ברבים, למרות שלענ"ד אין חשש כזה. ומ"מ כתב שם מרן שלמרות שהרב פרנק כתב להתיר באופן שישארו שרשי השערות, אך בודאי טוב לברוח מהיתר זה, והמפיצים בשמי שכאילו התרתי, או שלא הבינו את דברי או שמדברים שקר!).
אשמח אם ת"ח שכאן יביעו דעתם על כך, שהרי רבים מהבחורים הספרדים מסתמכים על היתר זה, וכן אני יודע שמורנו ורבנו הראשל"צ מורה להיתר בזה.

נערך לאחרונה:
חזור
חלק עליון