• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

מענין!!! בדיקת אולטרסאונד לפני הלידה

ישראל

Well-known member

האם יש ענין שלא לבדוק באולטרסאונד אם יש בן או בת לפני הלידה? כמו כן, באופן שבדקו ויודעים מה יש להם, האם יש ענין שלא לספר זאת לאיש? וגם אם כן, עד כמה חומרת הדבר?​

צפו בתשובתו של הגר"א בחבוט שליט"א

אין עניין לדעת, ואין עניין לא לדעת.

בעניותי שמעתי על הסיפור הבא:
אברך מסוים בעת לידת אשתו, לא היה מוכן שיעשו ניתוח קיסרי למרות שהרופאים אמרו שזה עשוי להוליד סיבוכים, ובסוף האשה מאד הצטערה. כששאלוהו לעניין אם היה בהוראת רב, אמר להם שלא, אלא ״הכנתי כבר דרשה לפדיון״
...

אין עניין לדעת, ואין עניין לא לדעת.

אברך מסוים בעת לידת אשתו, לא היה מוכן שיעשו ניתוח קיסרי למרות שהרופאים אמרו שזה עשוי להוליד סיבוכים, ובסוף האשה מאד הצטערה. כששאלוהו לעניין אם היה בהוראת רב, אמר להם שלא, אלא ״הכנתי כבר דרשה לפדיון״
...
אני מסכים עם הסיפא. אין עניין לא לדעת. מה מפריע לדעת?
אבל לומר על כולם שאין עניין לדעת. זו טעות. כי יש כאלו שיש להם עניין כקניית בגדים, וכל המסביב לפי צבע וכו'.

אני מסכים עם הסיפא. אין עניין לא לדעת. מה מפריע לדעת?
אבל לומר על כולם שאין עניין לדעת. זו טעות. כי יש כאלו שיש להם עניין כקניית בגדים, וכל המסביב לפי צבע וכו'.
אני אסביר לך את הלך הרוח. בד״כ יש בדיקות שאנחנו ממילא לא עושים כי לא משנה מה יגידו הרופאים, חרדים לא יפילו וכו׳. כך שבאותה מידה זה לא משנה אם הילד זה זכר או נקבה.

אני אסביר לך את הלך הרוח. בד״כ יש בדיקות שאנחנו ממילא לא עושים כי לא משנה מה יגידו הרופאים, חרדים לא יפילו וכו׳. כך שבאותה מידה זה לא משנה אם הילד זה זכר או נקבה.
כנראה שלא קראת את דבריי. יש להורים עניין לדעת בן או בת להתכוננות...

מלבד מה שכתב בסוף התשובה בשם הגרח"ק זצ"ל למה לא לבדוק מומים אני לא מוצא סיבה אחרת. שהרי מה שהביא ממרן זצ"ל שיש חשש שיפילו. בזוגות שאצלם אין שום סיכוי שיפילו אין חשש. וגם שהביא שם שיש חולקים על הגרח"ק שעדיף נס נסתר מאשר גלוי, הרבה אנשים קשה להם לעמוד בלחץ שאולי יש משהו ואפשר לטפל וכד' ומעדיפים להשאר בגדר הטבע

מלבד מה שכתב בסוף התשובה בשם הגרח"ק זצ"ל למה לא לבדוק מומים אני לא מוצא סיבה אחרת. שהרי מה שהביא ממרן זצ"ל שיש חשש שיפילו. בזוגות שאצלם אין שום סיכוי שיפילו אין חשש. וגם שהביא שם שיש חולקים על הגרח"ק שעדיף נס נסתר מאשר גלוי, הרבה אנשים קשה להם לעמוד בלחץ שאולי יש משהו ואפשר לטפל וכד' ומעדיפים להשאר בגדר הטבע
אגב, אם מוצאים מום לא בטוח שזה לריעותא וסתם לחץ בלי פיתרון. אם מוצאים מום בלב. אז בלידה הרופאים מוכנים לזה כבר. ויודעים מיידית לבדוק את הילד.

הרב מוצפי בתשובותיו לשואלים בנושא עונה שעדיף שלא לספר לאחרים , ואין חשש לקנות קודם לכן מה שצריך
ובכמה תשובות לגבי היריון בסיכון ענה לבצע את כל הבדיקות הנדרשות

מהרבנים שאני התייעצתי עמם היה ברור שהם מכירים את התופעה שהרופאים מלחיצים לעשות ניתוח ללא כל סיבה והם מומחים איך להלחיץ כמו שצריך בגלל שהם ממהרים בהחלפת המשמרות ללכת הביתה וכו' ודעתם היתה שווה בעניין זה שיש לומר לרופאים שאנו לא מסכימים לנתח ואז על הבעל לעשות כאילו הוא הולך להתייעץ שוב ואז לא לחזור לבית החולים עד אחרי הלידה ובכך לתת לרופאים לפחד מכך שהבעל לא הסכים והשאיר אותם תלויים ועומדים ואז הם יעשו את הנכון באמת.

הסיבה שהאשה הצטערה לצערנו הרב אינה מספקת, כי כבר נאמר "בעצב תלדי בנים" וזו גזירת שמיים שהיא תצטער והקצוב לה בצער, צריך להאמין באמונה שלמה שיוכל להגיע בכל מקרה כנגזר מלמעלה, וזה לא נכון מה שאותו בעל אמר "הכנתי דרשה לפדיון" אלא"כ היה כאן טלפון שבור והוא רק אמר; 'אם בורא עולם ציווה "וכל בכור בניך תפדה", אז זה מה שהכי טוב לכתחילה שיהיה...'

וכל חכם יעשה בדעת (רבותינו)

ניסיון אצל אדם אחד לא שמיה ניסיון אפילו אם יש לכם 20 ילדים
לא הבנתי מה אתה רוצה?
אני אומר מניסיון שיכולה והיתה תועלת בביקה אצלינו. אני אמרתי שזה אומר שלכולם יגלו בעיות? לא!
אבל זה אומר שאם מגלים בעיות אז לא מתעלמים מהם, הצוות הרפואי? כן! זה מופיע בכל ההיריון ובלידה במסמכים הבעיה, ושצריך בודקים. אז למה צריך ניסיון של כל העולם?
אמרתי שאין טעויות? אמרתי שאין פחדים סתם? המלצתי להיבדק? לא!
אמרתי שאם נבדקים ומגלים בעיה זה יכול להציל את הילד? כן!

חזור
חלק עליון