• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

תורה בבדיחותא והרב גלזר

סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.

מנשה

Active member
מסופר על הרב שלום שבדרון זצ"ל שהיה נוהג בדרשותיו להוסיף בדיחותא (אפשר לשמוע דרשות שלו) והיו שקמו עליו והתנגדו לזה ובא לחזון איש זצ"ל ושמע החזון איש דרשה שלו ואמר לו שלא רק שעושה טוב אדרבה כך צריך לדרוש בימינו שבזה נמשכים הלבבות שלא כמו בדורות הקודמים עכשיו אנשים מחפשים לשמוח בכל מיני מקומות אסורים ובזה לא ימשכו ללכת
וכן מרן הרב עובדיה זצ"ל שדרשותיו היו מלאות בלשון בדיחותא
ואני שמעתי מהרב גלזר שדרכו בשיעור תורה שבתוך שעה של דרשה יש 10 דקות שבהם מספר בדיחות (ומה שרואים אותו בסירטונים מספר בדיחות זה ה10 דקות האלו) ואני חושב שאין שום רע בזה וכדרכו של הרב שבדרון בעידוד החזון איש ואפילו לבני תורה שבדורנו שה' ירחם יש הרבה כאלה שסובלים מצרות ודכאונות ויועיל להם לפכוחי צערייהו

נערך לאחרונה:
מסופר על הרב שלום שבדרון זצ"ל שהיה נוהג בדרשותיו להוסיף בדיחותא (אפשר לשמוע דרשות שלו) והיו שקמו עליו והתנגדו לזה ובא לחזון איש זצ"ל ושמע החזון איש דרשה שלו ואמר לו שלא רק שעושה טוב אדרבה כך צריך לדרוש בימינו שבזה נמשכים הלבבות שלא כמו בדורות הקודמים עכשיו אנשים מחפשים לשמוח בכל מיני מקומות אסורים ובזה לא ימשכו ללכת
וכן מרן הרב עובדיה זצ"ל שדרשותיו היו מלאות בלשון בדיחותא
ואני שמעתי מהרב גלזר שדרכו בשיעור תורה שבתוך שעה של דרשה יש 10 דקות שבהם מספר בדיחות (ומה שרואים אותו בסירטונים מספר בדיחות זה ה10 דקות האלו) ואני חושב שאין שום רע בזה וכדרכו של הרב שבדרון בעידוד החזון איש ואפילו לבני תורה שבדורנו שה' ירחם יש הרבה כאלה שסובלים מצרות ודכאונות ויועיל להם לפכוחי צערייהו
ראית מה הציבור פה החליט לפתוח את פיו בחרצובות לשון כנגדו, רק שפתחתי שני אשכולות של סירטונים שלו.....
אתה מנסה לשבח את דרכו לידם? השם ישמור..... מבחינתם עוד מעו יוקיעו אותו מהציבור החרדי....

אני חתכתי מלכתוב פה או לפרסם משהו פה בגלל התתנהגות הלא ראויה בלשון המעטה של החברים פה. בהודעה אחת כותבים על צריך לכבד ובאותה דקה כותבים נגד דרכם של מזכי הרבים בדורינו....
כואב לי באמת, כי ההנהלה פה נפלאה והרב מורשת מרן משקיע המון, והפורום הזה מבורך, אבל ישנם שפשוט מחפשים בכל דבר איך להעכיר, איך לדבר נגד הגדולים, נגד מחברי ספרים וכל מי שלא בא להם בטוב. זו דרכם של בני תורה? ודאי שלא!
ולכן למערי אני התרחקתי מלכתוב פה מאתמול. וכן אין לי כוונה לשנות זאת. אלא שראיתי מה שכבודו כתב ואמרתי 'היזהר מלשבח מישהו אפילו משלנו במקום הזה', אין פירגון לחלק מהאנשים פה.

לכבוד ה"ה abc123, שלום וברכה!
ניכרים דברים היוצאים מן הלב בעניין מה שקורה בפורום.
מובן הדבר המורגש שאולי יש קצת חוסר אהדה ופעמים שהניסוח מעט בוטה, אולם התגובה והפתרון של לצאת מהפורום לכאו' אינו הדבר הנכון לעשות.
כאשר אחד ממשתמשי הפורום מגיע לגבול וכותב הודעות מוגזמות ולא ראויות ו/או עובר על תקנון הפורום, מיד ההודעות נמחקות והנושא חוזר להיות ענייני. (ואף פעמים שהמשתמש מורחק מהפורום, בעיקר כשמגמתו ברורה).
ב"ה יש מנהל פעיל והוא עושה הכל על מנת לשמור על רמת הפורום, על שיח מכובד ועל התקנון שנקבע, ופעמים שחלק מההודעות עוברות עריכה אם צריך.
אמנם, לא תמיד המנהל נמצא בפורום כדי לטפל באותו רגע, וכמו כל בן אדם הוא גם לא תמיד שם לב, ובשביל זה יש כפתור דיווח בתחתית כל הודעה.
יש פעמים שאי מי מביע את דעתו (השונה) בצורה נחרצת יתר על המידה, והדבר פוגע ברשותינו.
לפעמים אנחנו מתווכחים על מה שנכתב ולפעמים על הצורה שנכתב, אבל צריך לזכור: "האי צורבא מרבנן דרתח - אורייתא הוא דקא מרתחא ליה".
אנחנו צריכים לשמור קודם כל על עצמנו ולדעת איך אנחנו בעצמנו צריכים להגיב כדרכה של תורה. "דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום".
יש פעמים שצריכים להיות תקיפים בכדי להוציא מליבן של צדוקים ולהפקיע מן הקוראים מה שנכתב/נאמר, אך ברוב המקרים אנחנו דנים על וויכוחים ענייניים הלכתיים/השקפתיים.
אם המשתמשים שמבינים את הדרך הנכונה בה צריך לנהוג, יצאו מן הפורום, הרי שהפורום ישאר רק אם הצד השגוי, ואחריתו מי ישורנו.
הפיתרון הוא בדווקא להישאר ולדעת היכן וכיצד להגיב, וכמובן לחדד את הכללים והדרך, אבל רק כאשר המשתמשים המיושבים בדעתם יתנו משקל נגד, יכתבו בצורה ראויה ויגיבו כראוי לאלו שסוטים מן הדרך, רק אז הפורום יוכל להמשיך ללכת בדרך המלך ולדון הענייני הלכה והשקפה בדיבוק חברים בכדי לדעת מהם דעת רבותינו זצ"ל ושליט"א וכיצד יש לנהוג בכל דבר ועניין.
חשוב לכל המשתמשים לשים לב לכל תקנון הפורום ולהתנהג בהתאם, ע"מ שנוכל לשמור על שיח מכובד ולהמשיך לקיים את מטרת הפורום.
החותם בברכת "להגדיל תורה ולהאדירה" ובתקווה לשינוי והמשך דרך המלך

אדרבה כך צריך לדרוש בימינו שבזה נמשכים הלבבות
בדידי הווא עובדא
יכול אני לספר על עצמי בתור חסיד מובהק של הרה"ג ליאור גלזר שליט"א
שלא רק שדרשותיו מאלפות בינה ומסוגלות לשנות את האדם
אלא גם שבכל דרשה שלו אתה יוצא עם כלים מעשיים היאך להתמודד עם בעיות הדור.
ועוד, כיוון שהדור שלנו יתום ומתמודד המצריך תמיד להיות עם יד על הדופק, חייב דרשות כאלו בדוחות קמעא
על מנת לשחרר את הלחץ המתמיד אם זה בישיבה או בכולל.
אני שומע את מורנו הרב גלזר שליט"א שבנוסף הוא חסיד גדול של מרן זיע"א ובניו ממשיכי דרכו,
כמה שנים טובות ואני יכול להעיד על עצמי שהשתניתי מן הקצה אל הקצה.
אדרבה מי שמפקפק או ששמע דברים שאינם טובים על הרב גלזר,
אני ממליץ לו בחום לשמוע דרשה או שתיים ובטוחני שתשתנה דעתו.
בהצלחה.

לכבוד ה"ה abc123, שלום וברכה!
ניכרים דברים היוצאים מן הלב בעניין מה שקורה בפורום.
מובן הדבר המורגש שאולי יש קצת חוסר אהדה ופעמים שהניסוח מעט בוטה, אולם התגובה והפתרון של לצאת מהפורום לכאו' אינו הדבר הנכון לעשות.
כאשר אחד ממשתמשי הפורום מגיע לגבול וכותב הודעות מוגזמות ולא ראויות ו/או עובר על תקנון הפורום, מיד ההודעות נמחקות והנושא חוזר להיות ענייני. (ואף פעמים שהמשתמש מורחק מהפורום, בעיקר כשמגמתו ברורה).
ב"ה יש מנהל פעיל והוא עושה הכל על מנת לשמור על רמת הפורום, על שיח מכובד ועל התקנון שנקבע, ופעמים שחלק מההודעות עוברות עריכה אם צריך.
אמנם, לא תמיד המנהל נמצא בפורום כדי לטפל באותו רגע, וכמו כל בן אדם הוא גם לא תמיד שם לב, ובשביל זה יש כפתור דיווח בתחתית כל הודעה.
יש פעמים שאי מי מביע את דעתו (השונה) בצורה נחרצת יתר על המידה, והדבר פוגע ברשותינו.
לפעמים אנחנו מתווכחים על מה שנכתב ולפעמים על הצורה שנכתב, אבל צריך לזכור: "האי צורבא מרבנן דרתח - אורייתא הוא דקא מרתחא ליה".
אנחנו צריכים לשמור קודם כל על עצמנו ולדעת איך אנחנו בעצמנו צריכים להגיב כדרכה של תורה. "דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום".
יש פעמים שצריכים להיות תקיפים בכדי להוציא מליבן של צדוקים ולהפקיע מן הקוראים מה שנכתב/נאמר, אך ברוב המקרים אנחנו דנים על וויכוחים ענייניים הלכתיים/השקפתיים.
אם המשתמשים שמבינים את הדרך הנכונה בה צריך לנהוג, יצאו מן הפורום, הרי שהפורום ישאר רק אם הצד השגוי, ואחריתו מי ישורנו.
הפיתרון הוא בדווקא להישאר ולדעת היכן וכיצד להגיב, וכמובן לחדד את הכללים והדרך, אבל רק כאשר המשתמשים המיושבים בדעתם יתנו משקל נגד, יכתבו בצורה ראויה ויגיבו כראוי לאלו שסוטים מן הדרך, רק אז הפורום יוכל להמשיך ללכת בדרך המלך ולדון הענייני הלכה והשקפה בדיבוק חברים בכדי לדעת מהם דעת רבותינו זצ"ל ושליט"א וכיצד יש לנהוג בכל דבר ועניין.
חשוב לכל המשתמשים לשים לב לכל תקנון הפורום ולהתנהג בהתאם, ע"מ שנוכל לשמור על שיח מכובד ולהמשיך לקיים את מטרת הפורום.
החותם בברכת "להגדיל תורה ולהאדירה" ובתקווה לשינוי והמשך דרך המלך
יישר כח על הדברים. אבל... מעולם לא היתה לי טורניא על המנהל שיחיה.
וגם אני לא חושב שאפשר בבעיה שאני מדבר עליה לשלוט מלמעלה. כי... לכאורה אף אחד לא עובר על שום תקנון... ולכאורה אין ממה לאף אחד... ואדרבה, הם לא פתחי האשכולות. הם רק המעירים...העוקצים...הממעיטים בערך ת"ח ברמזים.... מה תעשה? תמחק לכל אחד שאמר את דעתו את ההודעה? תרחיק מישהו שהעיר או עקץ יותר מכך וכך פעמים?

צריכים להבין זה הוייה והתרחשות לא נעימה. כל אחד שפותח אשכול של משהו "מסתכן" שידפו ספר,רב,דרשה,מאמר,פסק וכו'.
ושוב, אני לא מדבר פה על רבני מזרחי עם השקפות רחוקות מאיתנו, לא מדבר על כאלו שמכשילים את הציבור בכל מיני דברים ורבותינו שליט"א יצאו נגדם.
הציבור בפורום (חלקו, מעט כמובן) עוקץ כל מאמר,פסק,רב,ספר שזז פה.

מישהו מציע את עזרתו בלהשיג רבנים להסכמות לספרים של האברכים.
ישר יתקפו אותו מי אלו בכלל הרבנים שנותני ההסכמות. שהם מחפשים כבוד וכו'.
אחד מביא סירטון של רב, וחלקם יגידו מה זו הלולינות הזו.
אחד יביא קובץ מספר של רבו ומישהו יכתוב "יח"צ טוב".....

אי לכך ובהתאם לזאת,
כל אחד ואחד מאיתנו יצטרך להתאמץ לקבל
את השקפותיו, רבותיו, ספריו של חבריו לפורום ע"מ לשמור על השלום,
וגם לשמור את לשונינו מלדבר ולהוציא שם רע, שהרי קיי"ל
'שומר פיו ולשונו'...

אתה צודק, יש בעיה כזאת ע"י חלק קטן מהחברים כאן, ולמרות שרובם ככולם טובים, דברים כאלו צורמים ומכעירים את האווירה. מה גם שזה נוגד את סעיף ג בתקנון הפורום.
לכן פתחתי את דיון כאן, לראות איך לפתור את הבעיה.
לכאורה הפיתרון הוא כזה: אם חלילה יקרה כזה מקרה ע"י משתמש מסויים, הוא יקבל הערות ביקורת מהרבה חברים שיקחו על עצמם להעיר ולהשפיע על השיח בפורום, וזכות הרבים תלויה בידו.
אנחנו מצידנו גם נערוך בלנ"ד ביטויים כאלו.
וחשוב לי להבהיר, שכמה שאנחנו משתדלים לעבור על התוכן המתפרסם כאן, ב"ה הדיונים הולכים וגדלים, ולא תמיד מתאפשר לראות כל דבר בזמן, ולפעמים מתפספסים דברים. בשביל כך יש את כפתור הדיווח מתחת כל הודעה, שם תוכלו לדווח לנו על דברים כאלו שאינם ראויים, ואנחנו נטפל בהתאם בלנ"ד.

נראה שנמחק ע"י המנהל הנכבד שליט"א מש"כ.
רצוני להבהיר שכל מה שנכתב ע"י לא היה חלילה כנגד הרב עצמו כרב בישראל. אלא שלא זו הדרך ולא זו העיר ולא אלו התכנים עליהם חונכנו וגדלנו.
יש שיעורי תורה ע"י גדולי וחכמי התורה ראשי ישיבות.
סוג הדרשות הללו מעולם לא היה בתחומנו. ולכן לזרא הוא בעיניי.
וסהדי במרומים שכל מגמתי וכוונתי היתה לשם שמים . ולא למרוד או להתגדל בזה כי באמת כואב לי מצב הדור שזה הרמה שלו.

אני בל"נ משתדל תמיד להוקיע את המזלזלים ברבנים כי הם לנו לעיניים אלא אם כן ראו לנכון מגדולי ישראל לצאת בפרהסיא ולהוקיע מאן דהו בפרט כשמורים שאין בזה חשש לה"ר ורכילות ואדרבה יש בזה תועלת שלא יפלו ברשת עוד יהודים תמימים.

ואם שגיתי ואולי נמהרתי לכתוב את אשר על לבי והיה בזה פליטת קולמוס איתי תלין משוגתי ואבקש את מחילת כבוד החכם!

עוד עדות - הרב מאזוז סיפר שהוא עלה לארץ נכנס לשיעור של הרב עובדיה שהיה מלא במילי דבדיחותא

אני מאוד מתלבט אם להגיב, כי אני בטוח שהרב @מורשת מרן יודע טוב מאוד את מה שאכתוב
יש אחד המיוחד מגדולי הדור שכבר לפני למעלה 25 שנה שאמר לי בפירוש הנהגה מסויימת שעל פיה אני כותב כיום כאן
מאז שעברו כ"כ הרבה שנים ועד היום שאותו גדול הדור השתנה למעליותא בכל פעם שאנחנו נפגשים הוא שואל לדעתי על חכמים מסויימים שאני עשוי להכיר, לאו דוקא מהצפון, ולא דוקא מהארץ, ואומר לי למה אתה לא פותח לאנשים את העינים שידעו את מה שאתה אומר לי
אני בטוח שאם אותו גדול היה רואה את התגובות הנעלבות כאן ממה שאני כותב היה מבין בדיוק למה אני לא מדבר
אני הדגשתי שאין לי ספק שהרב גלזר הוא עובד ה' פי אלף יותר ממני, אבל כמו שכתב הרב @יי"ש לפני, יש דרך של הנהגה שכל חריגה ממנה יכולה להצביע על משהו נסתר שצריך להיזהר ממנו בעוד מועד
בכל אופן כמובן שמי שמתחזק ממנו אשריו ואשרי חלקו

עוד עדות - הרב מאזוז סיפר שהוא עלה לארץ נכנס לשיעור של הרב עובדיה שהיה מלא במילי דבדיחותא
אין מי שלא מכיר את שיעוריו של מרן זצ"ל ואין הנידון דומה לראיה בכלל. וד"ל.
ואולי כדאי לעצור כאן. (הגבתי, כי כבר ניסו לדמות כל מיני שיעורים וחכמים שונים ואינו ענין כלל וכלל לסוג הדרשות עליהם אנו כותבים כאן....)

רבותי, נא לא לחזור שוב על הדיונים שמחמתן נאלצנו לסגור את האשכול.
ומי שמעוניין לדעת את דעתו של מרן שליט"א לגבי הרב גלזר, הנה היא:
בזמנו, לפני שהתחילו לשדר בלוויין של דר וסוחרת את השיעור של הרב גלזר מידי ליל שישי, איני יודע אם הוא עדיין משודר, שאלו את מרן שליט"א מה דעתו עליו, ואז לא הכיר אותו כל כך, ואז הסבירו לו - וכמדומני שגם הראו לו שיעור שלו, ואישר לשדר את השיעור שלו. ותדעו שהשיעור הזה נוסד רק כדי למשוך בחורי ישיבות שלצערינו היו מסתובבים בליל שישי ברחבי הערים, ומחפשים לעצמם תעסוקות, אשר אחריתן מי ירשונו, ומה לעשות, זה הדור כיום, ומאז שהשיעור הנ"ל הוקם, הרבה מהבחורים הולכים אליו במקום לשוטט, וגם אם נאמר שלא מתחזקים, היה זה שכרנו.
במשך הזמן התחזק הקשר ביניהם, והרב מחזיק ממנו - הוא תלמיד חכם חשוב, ואף נהנה ממה שמספרים לו שהרב גלזר אמר בשיעור...
נא לעצור כאן, שלא נאלץ לסגור גם את הדיון הזה.
ישנו סעיף בתקנון שלא מאפשר לדון בפורום על אנשים, חוץ מכאלו אשר רבותינו הורו לנו.

בדיחה חזקה ממרן זצ"ל

אני מאוד מתלבט אם להגיב, כי אני בטוח שהרב @מורשת מרן יודע טוב מאוד את מה שאכתוב
יש אחד המיוחד מגדולי הדור שכבר לפני למעלה 25 שנה שאמר לי בפירוש הנהגה מסויימת שעל פיה אני כותב כיום כאן
מאז שעברו כ"כ הרבה שנים ועד היום שאותו גדול הדור השתנה למעליותא בכל פעם שאנחנו נפגשים הוא שואל לדעתי על חכמים מסויימים שאני עשוי להכיר, לאו דוקא מהצפון, ולא דוקא מהארץ, ואומר לי למה אתה לא פותח לאנשים את העינים שידעו את מה שאתה אומר לי
אני בטוח שאם אותו גדול היה רואה את התגובות הנעלבות כאן ממה שאני כותב היה מבין בדיוק למה אני לא מדבר
אני הדגשתי שאין לי ספק שהרב גלזר הוא עובד ה' פי אלף יותר ממני, אבל כמו שכתב הרב @יי"ש לפני, יש דרך של הנהגה שכל חריגה ממנה יכולה להצביע על משהו נסתר שצריך להיזהר ממנו בעוד מועד
בכל אופן כמובן שמי שמתחזק ממנו אשריו ואשרי חלקו
לא למדתם כלום מהאשכולות הקודמים ומהרצון תקן את השיח.... שוב מה המטרה כאן להגיב ולומר "דברים נסתרים..." וכו'? אתם חייבים להיות המילה האחרונה לריעותא לצערי....
@מורשת מרן אשריך על הדברים. אבל כמו שאתה רואה ה"שפיצים" של הפורום חייבים לכתוב ולהביע דעה גם שזה שוב לריעותא... לא יכולים לשתוק?????

לפני שהתחילו לשדר בלוויין של דר וסוחרת את השיעור של הרב גלזר מידי ליל שישי, איני יודע אם הוא עדיין משודר,
אינני יודע אם זה כל שבוע, אבל כמה פעמים ראיתי שאחרי השיעור של הרב עובדיה שמשודר אחרי השיעור השבועי, משדרים שידור חוזר מהשיעור של הרב גלזר בליל שישי.

בדיחה חזקה ממרן זצ"ל
חסום.
כאן זה פתוח (והועלה כבר כאן):

סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.
חזור
חלק עליון