• חדש מאיגוד האברכים והקהילות: חוברת בחומרת איסור הגיוס לצבא ובשבח לימוד התורה בישיבות הקדושות, ממרן רשכבה"ג רבינו עובדיה יוסף זיע"א ומנהיג הדור מרן רבינו יצחק יוסף שליט"א. לקריאה והפצה לחצו כאן

תכשיטים זכר לחורבן

אלעזר אטיאס

Active member
האם כיום מקפידים על ההלכה שאשה לא תלבש את כל התכשיטים שנוהגת ללבוש זכר לחורבן
שולחן ערוך אורח חיים הלכות תשעה באב ושאר תעניות סימן תקס
שהאשה עושה תכשיטי הכסף והזהב, משיירה מין ממיני התכשיט שנוהגת בהם, כדי שלא יהיה תכשיט שלם.
ראיתי סברא שמיקלה ומצורפת
ולענ"ד אין זה מחוור אשמח לשמוע יישובים

1721310632363.png

בביאור הלכה ד"ה (נושא אשה) כתב, וצריך עיון שכל זה אין נוהגין כלל (ח"א).
ובמשנ"ב דרשו (הערה 17) הביאו דבריו של הגר"ח קניבסקי שכתב, מי שאף פעם לא לובשת את כל תכשיטיה מחמת שאין מתאים לה וכד' אינה צריכה לשייר תכשיט ממה שרוצה ללבוש, כיון שכבר שיירה תכשיט, ואף שאין עושה זכר לחורבן שהרי כך דרכה תמיד, מ"מ לא תיקנו בכי האי גוונא.
ועיין עוד בספר הלכות חג בחג עמ' רל"ט: שבזמננו שאין הנשים הולכות אלא עם מעט תכשיטים כטבעת וצמיד אין חובה לשייר דבלאו הכי אין התכשיט שלם, ודייק כן מלשון השל"ה והמשנ"ב ע"ש.

על קולא זו בדיוק היתה שאלתי
אך לא הבנתי מה הסברא להקל
שכן בימנו ששמים שרשרת צמיד עגילים טבעת יש להפחית אחד
מי המקור לקולא זו ועל מה נסמך

על קולא זו בדיוק היתה שאלתי
אך לא הבנתי מה הסברא להקל
שכן בימנו ששמים שרשרת צמיד עגילים טבעת יש להפחית אחד
מי המקור לקולא זו ועל מה נסמך
איזו קולא?
הנשים היום לא שמות את כל תכשיטיהם ביחד, אלא משיירות חלק ושמות. (אולי בשבת יש כאלה שמקילות).

הקולא של כל התכשיטים יחד [גם הילק"י כתב לשייר מין תכשיט
הרבה נשים הולכות עם עגילים צמיד שרשרת וטבעות
ובפרט באירועים
אולי היום צמיד יצא מהאופנה ולכך לא שמות צמיד
אתמול מישהו השמיע לי הקלטה של הרב יצחק לוי שאומר שלא צריך להשאיר מין של תכשיט, אלא אפשר הכל, רק לא את כל התכשיטים שיש. (כלומר, לדוגמא, אם יש לה 3 טבעות תשים רק 2).

אתמול מישהו השמיע לי הקלטה של הרב יצחק לוי שאומר שלא צריך להשאיר מין של תכשיט, אלא אפשר הכל, רק לא את כל התכשיטים שיש. (כלומר, לדוגמא, אם יש לה 3 טבעות תשים רק 2).
זו היתה כוונתי של הקולא וזה כוונת הספרים הנ"ל
אך זה לא מסתבר כ"כ
מה וכי פעם היו שמים את כל התכשיטים זה לא נשמע הגיוני שהילני המלכה תלבש את כל תכשטיה
וכן הילק"י כתב מין תכשיט
[מענין אם זה השיעור של אתמול של הרב יצחק לוי עוד לא הספקתי לשמוע את השיעור של השבוע אני מקפיד ונהנה לשמוע אותו כל שבוע בקול הלשוון]

[מענין אם זה השיעור של אתמול של הרב יצחק לוי עוד לא הספקתי לשמוע את השיעור של השבוע אני מקפיד ונהנה לשמוע אותו כל שבוע בקול הלשוון]
לא, משהו ישן. (לא נראה לי שנאמר בכלל בשיעור).

חזור
חלק עליון