• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com

תספורת בליל ל"ד

כשל"ג חל ביום שישי מרן התיר בחזו"ע להסתפר גם בערב שישי, כיון שאפשר לסמוך על הדעות שמקצת היום ככולו גם מבערב
וכ"ש כשל"ד חל ביום שישי שכבר עבר ל"ג
גם אמר מרן שליט"א בפינת ההלכה, שבפרט אם יש ביטול תורה לחכות הרבה זמן וחס על זמנו, שאפשר להקל בזה.

כשל"ג חל ביום שישי מרן התיר בחזו"ע להסתפר גם בערב שישי, כיון שאפשר לסמוך על הדעות שמקצת היום ככולו גם מבערב
וכ"ש כשל"ד חל ביום שישי שכבר עבר ל"ג
כן אולם מה שרציתי לדעת טעמו של מו"ר שהתיר גם לצורך כל שהוא שאינו לכבוד שבת כגון חתונה וכדומה

אני לא מסכים עם כל הנאמר כאן! שו"ע כתב מפורש בסימן תצג סעיף ב כאשר חל לג ביום שישי מותר לכבוד שבת להסתפר, משמע כאשר חל יום לד ביום שישי אין שום היתר להתספר לפני כן בפרט למי שאומר שקיבלנו הוראות מרן. זה בפשטות מפורש במרן, כי אם לא כך מרן היה אומר אפילו חל לד בשישי מותר בלג , והוא לא אמר כן במפורשות

תתבייש לך שאתה קורא לי חצוף, אתה בכלל יודע איזה תפקיד אני ומה אני זכיתי בתחרויות, תתבייש לך, אם אתה היית פה מולי הייתי מקפח אותך בבקיאות

לצערנו המקלדת סובלת גם אנשים שאין להם תוכן של ראיות בתורה
השו"ע ידע את שעת הדחק שיש וגם אצלו עמדו בתור להתספר ואעפ"כ היקל רק כאשר לג חל בשבת!@

גם אם אתה לא מסכים, כדאי שתקרא את תקנון הפורום איך צריך להגיב על כאלו דברים.
ע"פ הוראת ודעת רבני וחברי צוות הפורום, אין לענות לשואלים שאינם פועלים ע"פ התקנון!
לצערי, גם כשהיו שאלות טובות, נמנענו ונמנעו הרבנים שליט"א מלהגיב מחמת שהשואל לא פועל ע"פ התקנון וע"פ מטרת הפורום.
יתירה מזאת, מי שנוהג כפי שאתה נוהג ועובר על תקנון הפורום (וגם על דרך בני התורה), ככה"נ יורחק מהפורום. ואכמ"ל!

נערך לאחרונה:
אני עניתי בצורה מכובדת, מישהו בשם "ישראל" קורא לי חצוף למרות שיתכן שעומד מאחורי המקלדת אדם שמבין הרבה יותר ממנו בלימוד התורה ונוסף על כך אני דיברתי בראיות בלא בהתעסקות ברמה אישית ודברים שוליים

אני עניתי בצורה מכובדת, מישהו בשם "ישראל" קורא לי חצוף למרות שיתכן שעומד מאחורי המקלדת אדם שמבין הרבה יותר ממנו בלימוד התורה
בעל ענווה מופלגת...
ונוסף על כך אני דיברתי בראיות בלא בהתעסקות ברמה אישית ודברים שוליים
אבל "כבודו" אמר:
בפרט למי שאומר שקיבלנו הוראות מרן
האם אין בזה ביזיון התורה וכבודו של מרן הראשון לציון? גם אם תהיה נושא פרסים, מי אתה בכלל שתבוא ותדבר על גדולי הדור ומאורי העולם שלאורם אנו הולכים, וביניהם גם אתה הולך לפי פסקיהם, אלא אם כן אתה לא מכלל ישראל...
וכנראה, שאתה לא מכיר על מי דיברת, אותו "ישראל", אינו אדם פשוט כלל וכלל... ואכמ"ל. לא אדם שרץ לחידונים ושעשועונים נושאי פרסים, אלא מתעסק בעניינים אחרים גבוהים הרבה יותר למעלה בקודש... ואכמ"ל.

תענו לו על הקושיא וזהו
אין מה לענות. ככה"נ הוא בכלל לא הסתכל במקור הדברים, אלא רק במה שהביאו כאן. הרי סומכים על מקצת היום ככולו וכו'. עכ"פ כבר ראינו ששאלו שאלות טובות בחוצפה, והרב ללוש לא ענה בגלל הצורה ששאלו. ואנו לא נשנה.

נערך לאחרונה:
חזור
חלק עליון