• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

תשובות ממרן הראשון לציון שליט"א

ברור שיש מאגר. וכל תשובה צריכה לעבור את האישור של מרן שליט"א לפני שמפרסמים.
מעניין מדוע? הרי כל תשובה כבר הועברה לשואל, אז זה בשנייה יכול להתפרסם. ולכן כל תשובה שהרב שליט"א כתב, זה אחרי הרבה בדיקות ועמל שלא תצא תחת ידו חלילה תקלה.
אלא אם כן, הבדיקה של מרן שליט"א זה האם זו תשובה אישית מידיי וכן האם זה דבר שראוי לפרסם או שהשואל לא יחפוץ בכך.
נשמח לשמוע מכם על מאחורי הקלעים...

מעניין מדוע? הרי כל תשובה כבר הועברה לשואל, אז זה בשנייה יכול להתפרסם. ולכן כל תשובה שהרב שליט"א כתב, זה אחרי הרבה בדיקות ועמל שלא תצא תחת ידו חלילה תקלה.
אלא אם כן, הבדיקה של מרן שליט"א זה האם זו תשובה אישית מידיי וכן האם זה דבר שראוי לפרסם או שהשואל לא יחפוץ בכך.
נשמח לשמוע מכם על מאחורי הקלעים...
יש שיקולים של תשובה אישית, ויש שיקולים של הוראת שעה וכדו'.
גם דברים כלליים, תמיד יהיה הבדל בין דברים שכותבים לציבור הרחב, לבין דבר ששולחים רק לאדם פרטי.
ע"ע הספרים של מרן שיצאו לאחר פטירתו, שמרן שליט"א אומר, שאם היה מרן זיע"א עורך אותם בעצמו לדפוס, זה היה משהו אחר.

גם דברים כלליים, תמיד יהיה הבדל בין דברים שכותבים לציבור הרחב, לבין דבר ששולחים רק לאדם פרטי.
ע"ע הספרים של מרן שיצאו לאחר פטירתו, שמרן שליט"א אומר, שאם היה מרן זיע"א עורך אותם בעצמו לדפוס, זה היה משהו אחר.
נראה אבל שמרן שליט"א ודאי לוקח בחשבון תשובות ששלח לשואלים, שהדברים יכולים להתפרסם. כמו שראיתי פה איזשהו אשכול שקוראים לציבור לעלות מכתבים של הרב שליט"א. בעולם שלנו כל מכתב יכול להתפרסם בשנייה כמו דוגמת האשכול הנ"ל. אז נראה שיותר מרן שליט"א בורר את העניינים האישיים.... שהשואל בעצמו לא רוצה לפרסם.. לא כן?

לי אישית יצא שהזדמן מכתב תשובה בהלכה שכתב לדיין אחד, וכתב בכתב ידו על המכתב "לא לפרסום". הגם שהוא תשובה בהלכה (נטו) על השאלה שנשאל על ידו. והדברים נאסרו לפרסום כמובן...

לי אישית יצא שהזדמן מכתב תשובה בהלכה שכתב לדיין אחד, וכתב בכתב ידו על המכתב "לא לפרסום". הגם שהוא תשובה בהלכה (נטו) על השאלה שנשאל על ידו. והדברים נאסרו לפרסום כמובן...
לפני פחות משבועיים קרה מקרה כזה אצל מרן שליט"א, ואמר לי אז מהיום צריך להסיר שמות, ולבדוק כל תשובה שאני מוציא...
אני חושב שהדברים מדברים בעד עצמם, ואינם צריכים לפנים.

לפני פחות משבועיים קרה מקרה כזה אצל מרן שליט"א, ואמר לי אז מהיום צריך להסיר שמות, ולבדוק כל תשובה שאני מוציא...
אני חושב שהדברים מדברים בעד עצמם, ואינם צריכים לפנים.
בספר רבנו אני זוכר שכתב את השמות של האנשים ואחר כך שאלו את מרן האם לכתוב בר"ת ואמר שאם כתבו את השמות כבר לא לשנות אבל לכתוב מכאן ואילך בר"ת (באה"ע).

חזור
חלק עליון