• ניתן לשלוח יישובים בתורת מרן רבינו עובדיה יוסף זלה"ה, שיודפסו בע"ה בקובץ בית יוסף מהדורת תשפ"ה למייל: office@moreshet-maran.com בקובץ וורד, עד לחג השבועות תשפ"ד, אין התחייבות לפרסום, והרשות נתונה לערוך את הדברים לפני הפרסום.

האם מלאך המות יכול להמית בכל מקום ?

עוד יש לומר, בד"כ יכול להמית בכל מקום, משא"כ אצל שלמה המלך שם אולי היה מעין ציווי מהקב"ה להמיתם דווקא בפתח העיר לוז
(לפי זכרוני כעת כך עולה בדעתי כעת שמלאך המוות אומר לשלמה לאחר שהמיתם בעיר לוז כי כך נגזר עליהם)

נמצא שמלאך המוות יכול להמית בכל מקום, אבל כל אדם נגזר לו איפה למות
כנלע"ד

עוד יש לומר, בד"כ יכול להמית בכל מקום, משא"כ אצל שלמה המלך שם אולי היה מעין ציווי מהקב"ה להמיתם דווקא בפתח העיר לוז
(לפי זכרוני כעת כך עולה בדעתי כעת שמלאך המוות אומר לשלמה לאחר שהמיתם בעיר לוז כי כך נגזר עליהם)

כנלע"ד
קצת דוחק. כי בבהמה הגמ' הביאה טענה זו לומר שבעל הבהמה לא יכול לטעון שאם לא היה לוקח אותה לאגם לא היתה מתה דמלאך המוות מה לי הכא וכו', ואם כדברי כת"ר שגם בבהמה לפעמים מקבל המלאך ציווי לקחת את נפשה במקום מסוים עדיין יכול בעל הבהמה לומר שאם לא היה לוקחה לאגם לא היה מלאך המוות להמיתה.

כבודו מדבר בטוב טעם, אלא שלא הייתה בכוונתי על הבהמה, שבזה בוודאי כפשט דברי הגמ' מה לי הכא ומה לי התם,
וכל דברי נסובו על עניין שלמה המלך הנ"ל
וצריך להוסיף, שלא מוזכר בדברי שבכל פעם יש ציווי היכן מלאך המוות ימית, אלא יש מקום שבהם ה' יצווה להמית דווקא כאן, ודבר זה לא מצוי כ"כ אצל בהמות
משא"כ בבני אדם יש לפעמים עניינים וסודת מגלגולים קודמים וכו'
אשמח כמובן לשמוע את חוות דעת כבודו

כנלע"ד
תירוץ אמיתי

כנלע"ד
כבודו מדבר בטוב טעם, אלא שלא הייתה בכוונתי על הבהמה, שבזה בוודאי כפשט דברי הגמ' מה לי הכא ומה לי התם,
וצריך להוסיף, שלא מוזכר בדברי שבכל פעם יש ציווי היכן מלאך המוות ימית, אלא יש מקים שבהם ה' יצווה להמית דווקא כאן, ודבר זה לא מצוי כ""כ אצל בהמות
מחילה שאני מתערב, אבל מדברי רבי יוחנן בסוכה נ"ג כמדומני "רגלוהי דבר איניש אינון ערבין ביה לאתר דמיתבעי תמן מובילין יתיה", לכאורה משמע שנגזר על האדם היכן ימות.

מחילה שאני מתערב, אבל מדברי רבי יוחנן בסוכה נ"ג כמדומני "רגלוהי דבר איניש אינון ערבין ביה לאתר דמיתבעי תמן מובילין יתיה", לכאורה משמע שנגזר על האדם היכן ימות.
למה סליחה? אתה הכתר שלנו. התירוץ שלך זה מה שכתבתי בכתי"ק בהתחלה.
וצריך להוסיף, שלא מוזכר בדברי שבכל פעם יש ציווי היכן מלאך המוות ימית, אלא יש מקים שבהם ה' יצווה להמית דווקא כאן, ודבר זה לא מצוי כ""כ אצל בהמות
פשט הגמ' בסוכה שמדבר על כל אדם שרגליו ערבות לו למות במקום שנגזר עליו ולא שזה היה חד פעמי באותם עבדים, וז"ל הגמ' "אמר רבי יוחנן רגלוהי דבר איניש אינון ערבין ביה לאתר דמיתבעי תמן מובילין יתיה", ואנכי עשיתי חשבון לפי תירוצך שגם בבהמה לפעמים נגזר שתמות במקום מסוים ועל זה אמרתי שמהגמ' מוכח קצת לא כך.

לא נגזר על האדם לא מתי ימות ולא איך ימות אלא בעקבות חטא והשגחה פרטית לפי מעשיו השיכת רק באדם וכפי שכן דעת כל הראשונים מה שאין כן בבהמה משום שאין עליה אלא למות ואין בה חטא או גזירה איך ומתי וזה החילוק בין אדם לבהמה וגם האדם לא משנה למלאך המות היכן להמיתו ובכל מקום ששם יגזר עליו למות ובאיזה אופן שיהיה יכול הוא להמיתו ועל כן יהיו הרבה בני אדם גם כן שימותו בכל מקום שיהיה אם הגיע זמנם הטבעי או זמן הגזירה בה ימותו ולא רק במקום מסויים אבל מי שכן נגזר עליו מקום ימות דוקא באותו מקום וחלק מהגזירה היא שהוא גם יגיע לאותו מקום מעצמו וזה דבר מבואר שתלוי בהרבה נידונים אחרים כמו השגחה פרטית או האם יש קץ לחיים ועוד והכל כבר מבואר למתבונן בתורת רבותינו הראשונים ולא כמו דיעות שבאו חדשים מקרוב ללא בסיס איתן מהראשונים ומהתנ"ך

נערך לאחרונה:
לא חושב שזה כל הראשונים.
כל הראשונים מודים שעל בהמה או שאין השגחה או שיש השגחה בנוגע לאדם או שיש השגחה כללית אבל ודאי לא משווים את ההשגחה על כל הבריאה (יש חילוק בסיסי בין הידיעה הכוללת כל הפרטים בשווה בשלמות ובין ההשגחה ולא לערב בניהם)

חזור
חלק עליון