• ניתן לשלוח יישובים בתורת מרן רבינו עובדיה יוסף זלה"ה, שיודפסו בע"ה בקובץ בית יוסף מהדורת תשפ"ה למייל: office@moreshet-maran.com בקובץ וורד, עד לחג השבועות תשפ"ד, אין התחייבות לפרסום, והרשות נתונה לערוך את הדברים לפני הפרסום.

כף החיים המהדורה החדשה

עדיין משהו לא ברור לי בכל זה
הרי כבר דובר על זה רבות ממרן שליט"א על שלא הוציאו בכף החיים את ההערות של מרן זיע"א. ואיך אתם אומרים שההערות הודפסו? האם באמת הודפסו ההערות מהדורות הישנות?
כן!!!
הודפסו בחלק מהמהדורות.
רוצה לראות דוגמא:
1706049958306.png
כאן זה לא הגהה של הערה, אל של תיקון דפוס. אבל כהנה היו רבות של הע' על גוף הדין.

עדיין משהו לא ברור לי בכל זה
הרי כבר דובר על זה רבות ממרן שליט"א על שלא הוציאו בכף החיים את ההערות של מרן זיע"א. ואיך אתם אומרים שההערות הודפסו? האם באמת הודפסו ההערות מהדורות הישנות?
יש לחלק בין אורח חיים ליורה דעה.
מה שנכתב בסוף יורה דעה נדפס.
ומה שנכתב בגיליונות אורח חיים, ע"פ דברי החברים הי"ו במהדורה החדשה הושמט.

אך בנוסף להנ"ל מרן כתב הערות קצרות בכתב ידו בגליונות כל ספרי כה"ח, שהודפסו כך במהדורת צילום.
ההערות הללו לא הודפסו במהדורה החדשה.
שו"ר שהרבה כן נדפסו במהדורה החדשה (באותיות מרובעות קטנות). הם השמיטו רק את ההערות שמרן ציין לספריו בחלק יו"ד.

לפי הידוע לי, כל ההערות שהיו במהדורה המצויה, נכנסו בחדשה. [לבד ממקום אחד בלבד! והסיבה הייתה שכתב שם לשון כנגד הכף החיים, והחליטו שאין זה ראוי שבספר של הכף החיים יוכנס לשון כנגדו, וגם זאת הכניסו תורף ההערה רק עידנו הלשון].
יש עוד איזה מהדורה אחרת של כף החיים שבה היו עוד הוספות נוספות, והם לא נכנסו.

בואו נעשה סדר לפי מה שידוע לי
א כה"ח הראשון נדפס בספרים גדולים
ב הכה"ח הפרטי של מרן רבינו עובדיה היה מלא הגהות גדושות על כל הגליונות והספר המקורי עדיין בביתו, מה שהיה נפוץ בכמה בתי כנסת בירושלים זה הצילומים של ההגהות האלו
ג כאשר משפחת הכה"ח רצו להדפיס מהדורת צילום הם לקחו מרבינו עובדיה עותק נקי שהוא ציין עליו פה ושם ציונים לספריו, וזה הסט הישן עם הכריכה החומה שיש בו הערות בכתב יד רבינו עובדיה, כגון בסימן תל אות ג [וזה נמחק באוצר החכמה כי הם צילמו את המהדורה הישנה הבאה]
{ואני לא יודע אם מה שאומר חכם יצחק שמחקו מההגהות כוונתו שלפני הכריכה החומה היה עוד צילום עם יותר הגהות, או שכוונתו שמחקו לפני הצילום וזה בכלל לא נדפס}
ד חלק מההגהות שעשה רבינו עובדיה בכת"י עדיין קיימות במהדורת צילום, כגון בסימן תמ המצורף בזה 1714249718904.png

כה"ח הראשון נדפס בספרים גדולים
מה שראיתי כמה וכמה פעמים בביתו של חכם יהודה צדקה ז"ל מהדורה ראשונה של כף החיים, היה בגודל קטן כהנדפס כיום.
אמנם את ח"ב של יורה דעה שכבר לא נדפס ע"י המחבר אלא ע"י משפחתו לאחר פטירתו עם השלמות בסוף הספר ממו"ר הגר"ע ז"ל, ראיתי בזמנו בשושנים לדוד, ואכן היה כרך גדול כגמרא.
בנוגע להגהות מו"ר ז"ל על כל כף החיים, אין לי ידיעה.

מה שראיתי כמה וכמה פעמים בביתו של חכם יהודה צדקה ז"ל מהדורה ראשונה של כף החיים, היה בגודל קטן כהנדפס כיום.
אמנם את ח"ב של יורה דעה שכבר לא נדפס ע"י המחבר אלא ע"י משפחתו לאחר פטירתו עם השלמות בסוף הספר ממו"ר הגר"ע ז"ל, ראיתי בזמנו בשושנים לדוד, ואכן היה כרך גדול כגמרא.
בנוגע להגהות מו"ר ז"ל על כל כף החיים, אין לי ידיעה.
במחילה מכבודך מצאתי בשבת את הכה"ח דפוס ראשון [אם כי חסר שער, ומדובר על חלק ז' מסימן תקפא] והוא אכן ספר גדול! ואיני יודע פשר דבר
לגבי הגהות רבינו עובדיה בכה"ח הכריכה חומה, מצאתי ציון ליביע אומר בכתי"ק בסימן שלח אות כז
ויש מקום אחד שהושלמו כמה שורות בלשון השו"ע בכתב אשורי נאה בסימן שעא ס"ד
וגם לשון הכה"ח הושלמה בכתב רש"י בסימן שכ אות סט
ואיני יודע מי הכותב בב' מקומות אלה

חזור
חלק עליון