• ניתן לשלוח יישובים בתורת מרן רבינו עובדיה יוסף זלה"ה, שיודפסו בע"ה בקובץ בית יוסף מהדורת תשפ"ה למייל: office@moreshet-maran.com בקובץ וורד, עד לחג השבועות תשפ"ד, אין התחייבות לפרסום, והרשות נתונה לערוך את הדברים לפני הפרסום.

תוכניות לעשות ספרים

איזה תוכנות בחינם יש כדי לעצב ספרים?
מניסיוני הרב בתחום (אני מנהל מכון הוצאה לאור).

התוכנה הבסיסית ביותר היא: מעבד תמלילים Microsoft Ward (וורד), ועלותה 30 ש"ח לחודש. (יש ברשת פרוץ חינמי, אך זה גזל נוכרי שאסור).
תוכנה מקבילה: Google Docs (גוגל דוקס) חינמית, נדרש חיבור לרשת.

ישנם בנוסף תוספים רבים לתוכנת וורד לעימוד ספרים תורניים, חלקם חינמיים ורבות בעלות של כמה מאות שקלים ויכולים להגיע עד אלפיים ש"ח.

אומנם, אין בתוכנות אלו די ע"מ לעמד ולעצב את ספרי הקודש. ע"מ לעמד ספרי קודש נדרש אחד משני תוכנות מקצועיות.

תוכנת תג של רבי דניאל ויסמאן (תוכנה בעלות חד פעמית של כמה אלפי שקלים), תוכנה ייחודית לעימוד ספרי קודש.
תוכנת Adobe InDesign (אינדיזיין), תוכנה של אדובי בעלות של כ 70 ש"ח לחודש, (יש ברשת פרוץ חינמי, אך זה גזל נוכרי שאסור).

ע"מ להתמקצע בשני תוכנות אלו יש ללומדם במשך כשנה בקורסי לימוד מיוחדים (כגון, פרוג, מלאכתם) שעלותם בסביבות ה 12-15 אל"ש.

מלבד זאת לספרי קודש ישנם גופנים ייחודים שעלותם יחד (נדרש 5-6 גופנים לכל ספר) היא אלפי ש"ח.

המלצה שלי: יותר זול לקחת הוצאה לאור מקצועית, מאשר לשלם כפול כסף על לנסות ללמוד לבד, ולהוציא תוצאה טובה פחות.

זה גזל נוכרי שאסור
מה הסיבה לאסור גזל נכרי כשהוא לא יודע ולא ידע שגזלתי אותו? משום לא פלוג?

(אני לא נכנס מצד זוטו של ים וכו' שנידון במקומות אחרים, אלא רק מצד מה שנכתב גזל נכרי).

(אני לא נכנס מצד זוטו של ים וכו' שנידון במקומות אחרים, אלא רק מצד מה שנכתב גזל נכרי).
לכאורה זה תלוי בטעמים, לדעת רש"י הוא איסור דרבנן משום חילול השם, אבל למפרשים אחרים יתכן שהוא איסור תורה, צריך לעיין שם בסוגיות ובמפרשים בסוף בבא קמא.

איני רב, כך שמעתי מרב, שכל אחד ישאל את רבותיו.

שכחת לשים פרסומת...
אכן, לא שמתי פרסומת.
שמתי גילוי נאות שאני עובד בהוצאה לאור ומכיר את הנושא ומניסיוני כדאי ללכת להוצאה לאור מקצועית.

לא כתבתי פרסומת להוצאה לאור שאני עובד בה, משום שהפורום הוא לא מקום לפרסומות חינמיות, אך אם תרצה בפרטי אתן בשמחה.

אכן, לא שמתי פרסומת.
שמתי גילוי נאות שאני עובד בהוצאה לאור ומכיר את הנושא ומניסיוני כדאי ללכת להוצאה לאור מקצועית.

לא כתבתי פרסומת להוצאה לאור שאני עובד בה, משום שהפורום הוא לא מקום לפרסומות חינמיות, אך אם תרצה בפרטי אתן בשמחה.
למי שיש כסף, יכול ללכת להוצאה לאור.
למי שאין, או אין לו עניין לכלות את כספו לריק, יכול לפנות למעמד מן השורה, ואחר כך לדפוס, ויחסוך פערי תיווך ענקיים.

למי שאין, או אין לו עניין לכלות את כספו לריק, יכול לפנות למעמד מן השורה, ואחר כך לדפוס, ויחסוך פערי תיווך ענקיים.
נראה לפי שכתב את זה מסקנא להודעתו, שכוונתו היתה לקחת הוצאה לאור והיינו מעמד מקצועי ולא להסתבך בעימוד לבד עם תוכנות ופונטים וכו'.

נראה לפי שכתב את זה מסקנא להודעתו, שכוונתו היתה לקחת הוצאה לאור והיינו מעמד מקצועי ולא להסתבך בעימוד לבד עם תוכנות ופונטים וכו'.
להדפיס דרך 'הוצאה לאור מקצועית', עולה בערך פי שתיים מהמחיר הרגיל.

ר @ישועה ורחמים מסתמא כבודו מעמד, ועל כן כתב את הודאתו. (איני רואה בכך בעיה, אך אביע את דעתי מנקודת המו"ל כגילוי נאות).

אולם זה סטייה מנושא האשכול, אך כמדומני פותח האשכול קיבל את סיפוקו ועל כן אשיב לך.

הוצאה לאור אינה מתווכת של עורכים מעמדים וכדו', אלא לוקחת אחריות כללית על הוצאת הספר.
בהוצאה עצמית נפוצה הבעיה כי 'יד ימין אינה יודעת מה יד שמאל' עושה, העורך לא יודע להכין את הקובץ לעימוד, המעמד לא מתאים את הספר לכריכה ושערים ולדרישות הבית דפוס, המעצב של הכריכה ושערים בונה עיצוב לא תואם לכריכה הנדרשת וכו'.
בהוצאה לאור מקצועית מנהל ההוצאה לאור לוקח אחריות כללית על העבודה כולה, כמו"כ בהוצאות הגדולות (לדוג' אצלנו) מקבלים ייעוץ חינמי ומקיף והדרכה על כל שלבי ההוצאה לאור. (אין חולק על כך שלהוצאה לאור מקצועית יש יותר ידע ניסיון, ויכולת להתאים הן לדרישות המחבר והן למקובל בעולם התורני, יותר מכל עורך או מעמד פרטי שרק יהיה).

להדפיס דרך 'הוצאה לאור מקצועית', עולה בערך פי שתיים מהמחיר הרגיל.
ניכר שכבודו לא התעסק עם הוצאה לאור מקצועית ואמינה.
לעיתים רבות הוצאת ספר דרך הוצאה לאור מקצועית עולה סכום נמוך משמעותית ממחיר ההוצאה העצמית (לקחת עורך, מעמד, דפוס לבד).
א. בעבודה דרך הוצאה לאור מקצועית נחסך בדר"כ עשרות שגיאות ותיקוני עריכה עימוד והדפסה, שעלות תיקונם היא אלפי ש"ח.
ב. הוצאה לאור לוקחת על עצמה את כל עניני הפרסום גבייה מלקוחות וכו', מה גם שברוב ההוצאות לאור העורך והמעמד מקבל תלוש חודשי לא משנה כמה הוא עבד, כך שבניגוד לדוג' למעמד פרטי שמקבל על עבודה (לפי עמודים יוצא כ) 120 ש"ח לשעה, בהוצאה לאור המעמד מקבל 70 לשעה, אך נחסך ממנו הפרסום והגבייה וכו', ויש לו שקט כלכלי שהוא לא צריך לדאוג לחודשים ללא עבודה.
כיוון שההוצאה לאור משלמת פחות על העימוד מאשר מעמד פרטי (בפרט שלהוצאה לאור בדרך כלל יש יותר ספריקטים וכדו' שמקצרים את העבודה לחצי, שמעמד פרטי לא מסוגל לרכוש בגלל מחירם הגבוה). מה שנותן לה לקחת על עריכה עימוד וניקוד (כולל הסכום שההוצאה לוקחת על שירותי ההוצאה לאור) לעיתים פחות כסף ממה שלוקח מעמד פרטי.

בנוגע להדפסה תמיד זול יותר להדפיס דרך הוצאה לאור, שכן הוצאה לאור מקבלת מבית דפוס מחיר של 30% פחות מהמחיר של לקוח רגיל, ולוקחת 15% על הפקת דפוס. (מלבד כמה הוצאות בודדות שלוקחים 50% על הפקת דפוס, הרוב לוקחים 15%. כמו"כ יש הוצאות קטנות שלדפוס לא שווה לתת להם הנחת מפיק).

חזור
חלק עליון