• חדש מאיגוד האברכים והקהילות: חוברת בחומרת איסור הגיוס לצבא ובשבח לימוד התורה בישיבות הקדושות, ממרן רשכבה"ג רבינו עובדיה יוסף זיע"א ומנהיג הדור מרן רבינו יצחק יוסף שליט"א. לקריאה והפצה לחצו כאן

ספר זכרונות בגדאד וירושלים

ספר זכרונות בגדאד וירושלים
מאת החזן הגדול ר' משה חבושה

ספר גדוש ומפתיע בחומר היסטורי יחודי, ומשופע במנהגים ועובדות מאת רבים מגאוני בבל וירושלים.
המחבר ידוע כמקורבם של רבים מגדולי ישראל וזקני הדור שעבר, ודייקן במסירת הדברים שראה ושמע!

בסוף הספר פרק יחודי על תולדות המוזיקה הערבית והשתלשלותה!
אין אחר בעולם שיכל לכותבו בלתי משה חבושה
כה לחי!

בינתיים ניתן להשיג בביתו רח' רייכמן 10, ירושלים
חציו הראשון של הספר הוא סיפורים מאחד מזקני בבל שגדל בבגדאד וכבר נפטר
והחצי השני הוא של המחבר על בתי הכנסת והציבור והחכמים שהיו בירושלים
אין שם מנהגים כמעט בכלל אלא סיפורים בלבד

חציו הראשון של הספר הוא סיפורים מאחד מזקני בבל שגדל בבגדאד וכבר נפטר
והחצי השני הוא של המחבר על בתי הכנסת והציבור והחכמים שהיו בירושלים
אין שם מנהגים כמעט בכלל אלא סיפורים בלבד
אכן.
החלק הראשון נסוב בעיקר על זכרונות מבגדאד, והוא מאחד מזקני בגדאד (המכונה ”מנשי”), כתוב מקסים בסגנון המזכיר את כתיבתו של הרב חיים סבתו (בואי הרוח, כעפעפי שחר, ועוד).
אין לי מושג אם זו כתיבתו של חבושה עצמו או של אותו זקן, אבל הסגנון נהדר ושובה לב.

החלק השני נסוב בעיקר על זכרונות מירושלים, והוא מחבושה עצמו, בסגנון יותר קליל.
ככלל, הספר מיוחד מאוד, וניכר שהושקע בו רבות, הן בכתיבה והן בעיצוב.

נערך לאחרונה על ידי מנחה:
אכן.
החלק הראשון נסוב בעיקר על זכרונות מבגדאד, והוא מאחד מזקני בגדאד (המכונה ”מנשי”), כתוב מקסים בסגנון המזכיר את כתיבתו של חיים סבתו (בואי הרוח, כעפעפי שחר, ועוד).
אין לי מושג אם זו כתיבתו של חבושה עצמו או של אותו זקן, אבל הסגנון נהדר ושובה לב.

החלק השני נסוב בעיקר על זכרונות מירושלים, והוא מחבושה עצמו, בסגנון יותר קליל.
ככלל הספר מיוחד מאוד, וניכר שהושקע בו רבות, הן בכתיבה והן בעיצוב.
רב חבושה שמע ממנשי וכתב

ידוע למעלת כבודכם אם יש שם סיפורים על מרן רבינו עובדיה? אני קשה לי להיכנס ולצאת בשלום מכל הסימטאות של בית ישראל, ובשביל רבינו עובדיה אעשה זאת בשמחה
מרן מוזכר שם פעמים רבות בהקשרים שונים, אבל כמדומה שלא כנושא בפני עצמו.
נראה שהספר לא נועד לספר דוקא על החכמים אלא על ההווי בבגדאד וירושלים.

ידוע למעלת כבודכם אם יש שם סיפורים על מרן רבינו עובדיה? אני קשה לי להיכנס ולצאת בשלום מכל הסימטאות של בית ישראל, ובשביל רבינו עובדיה אעשה זאת בשמחה
מרן מוזכר שם בכמה מקומות, אך כמדומני שאין סיפורים ממש עליו

אני הקטן כבר הלכתי שם, ועד שמצאתי את הבנין, לא מצאתי את המשפחה הנ"ל (אולי לא כתוב שם על הדלת, אולי לא שמתי לב). אז מי שקנה, נא לציין מיקום הכי מדויק שיש כולל איזה קומה, תודה רבה.

רכשתי את הספר הזה, ספר ממש יפה עם ידיעות חשובות ומעניינות על חכמי בית זלכה והנהגותיהם, ועל כל הדור ההוא.
ממש מיוחד!
"מנשי" הנזכר שם, כפי מה שהבנתי היה אחיינו של הגאון רבי סלמאן חוגי עבודי זלה"ה.
הספר ערוך בטוב טעם - ובכלי נאה ומשובח!

להוי ידוע! שהתמונה הראשונה שדויד חבושה מופיע מדבר אם אדם כ"ש בסרטון הנ"ל, הוא לא אחר מח"ר דויד כדורי בעל בתי התפילין, והוא יליד בגדאד, והיה חזן בביהכ"נ שמש צדקה, והיה בקשר הדוק ושימש וגדל וינק עם כל חכמי בבל מהדור הקודם, כדוגמת הראשל"צ ח"ר יצחק ניסים ח"ר סלמאן מוצפי ח"ר שמואל דרזי, ועוד רבים וטובים ואף מחוץ לירושלים, ואכמ"ל, ממש דמות מיוחדת לעדת בבל יצ"ו, ועדין לא מאוחר להכיר את היהודי הק' הנ"ל, וד"ל.

להוי ידוע! שהתמונה הראשונה שדויד חבושה מופיע מדבר אם אדם כ"ש בסרטון הנ"ל, הוא לא אחר מח"ר דויד כדורי בעל בתי התפילין, והוא יליד בגדאד, והיה חזן בביהכ"נ שמש צדקה, והיה בקשר הדוק ושימש וגדל וינק עם כל חכמי בבל מהדור הקודם, כדוגמת הראשל"צ ח"ר יצחק ניסים ח"ר סלמאן מוצפי ח"ר שמואל דרזי, ועוד רבים וטובים ואף מחוץ לירושלים, ואכמ"ל, ממש דמות מיוחדת לעדת בבל יצ"ו, ועדין לא מאוחר להכיר את היהודי הק' הנ"ל, וד"ל.
הוא עושה בתין של תפילין?

חזור
חלק עליון