• חדש מאיגוד האברכים והקהילות: חוברת בחומרת איסור הגיוס לצבא ובשבח לימוד התורה בישיבות הקדושות, ממרן רשכבה"ג רבינו עובדיה יוסף זיע"א ומנהיג הדור מרן רבינו יצחק יוסף שליט"א. לקריאה והפצה לחצו כאן

הלכות עולם

יער השדה

Active member

יש מי מהציבור שמכיר את הספר, ויודע האם עניינו של הספר לחלוק את הליכות עולם של מר"ן, ולא בכדי השם.
או בא רק לברר מקחו של הבא"ח?

מהמודעה נראה שעניינו הוא רק מקורותיו של הבן איש חי, ומעניין לראות אותו בפנים (באתר ספרי חיים שבו הוא פורסם כתוב שייצא בעוד שבועיים...)

אני כבר זמן רב מתענג בכל שבת על הבן איש חי עם הגהות מאיר עינים, שמודפס בו כל הבא"ח באותיות מאירות עינים
והוא מביא את מרן זצוק"ל ושאר הפוסקים בכל הלכה, בנוסף למקורותיו של הבא"ח וביאור יסודות כל דין

מהמודעה נראה שעניינו הוא רק מקורותיו של הבן איש חי, ומעניין לראות אותו בפנים (באתר ספרי חיים שבו הוא פורסם כתוב שייצא בעוד שבועיים...)

אני כבר זמן רב מתענג בכל שבת על הבן איש חי עם הגהות מאיר עינים, שמודפס בו כל הבא"ח באותיות מאירות עינים
והוא מביא את מרן זצוק"ל ושאר הפוסקים בכל הלכה, בנוסף למקורותיו של הבא"ח וביאור יסודות כל דין
כנ"ל. נפלא מאוד, לא ראיתי מי שהקיף כמוהו.

לא נראה לי שהקפידו בזה, כמו ספר הליכות עולם שישנו קדמון על כללי התלמוד, וכן עין יצחק שישנו של רבי יצחק אלחנן מקובנא ז''ל, ובפרט שהשם אינו זהה.
כאן הוא על אותו עניין, ולכן היה ראוי לבחור בשם אחר.

ומה תאמר על כף החיים פאלאג'י וכף החיים סופר, ששניהם ספרי הלכה?
כל אחד כתב ספר בפני עצמו, שאין קשר בין סוגי הספרים, וגם הם לא נסובים על ספר מסויים.
כאן מרן כתב ספר הליכות עולם על הבן איש חי.
וקם חכם אחד והוציא עוד ספר שקרא לו הלכות עולם על הבן איש חי.

אתה לא מסכים עם הרב @ישועה ורחמים ? הוא כתב דברים בטוב טעם ודעת. יש לך מה להשיב על זה?
מ"מ לאחר שכבר הוציא המחבר את ספרו, יש להליץ עליו זכות שמרוב חביבותו את מרן זיע"א ואת ספרו הליכו"ע, הוא גם קרא לספרו על אותו שם של ספר, ועשה שינוי קטן כדי שישימו לב קצת, וקרא לזה הלכות עולם בלי י' [ולא - הליכות עולם].
זה בגדר ללמד זכות, אבל היה ראוי שהמחבר לא היה עושה כך מתחילה, ויש להעיר ולהאיר לו על זה שבמהדורות הבאות יעשה אולי שינוי השם.

ובכלל אני מאמין שאם נשאל את המחבר יהיה לו מה להשיב על זה, מי שמכיר את המחבר נשמח שישאל אותו.

אתה לא מסכים עם הרב @ישועה ורחמים ? הוא כתב דברים בטוב טעם ודעת. יש לך מה להשיב על זה?
מ"מ לאחר שכבר הוציא המחבר את ספרו, יש להליץ עליו זכות שמרוב חביבותו את מרן זיע"א ואת ספרו הליכו"ע, הוא גם קרא לספרו על אותו שם של ספר, ועשה שינוי קטן כדי שישימו לב קצת, וקרא לזה הלכות עולם בלי י' [ולא - הליכות עולם].
זה בגדר ללמד זכות, אבל היה ראוי שהמחבר לא היה עושה כך מתחילה, ויש להעיר ולהאיר לו על זה שבמהדורות הבאות יעשה אולי שינוי השם.

ובכלל אני מאמין שאם נשאל את המחבר יהיה לו מה להשיב על זה, מי שמכיר את המחבר נשמח שישאל אותו.
אני שומע צדדים לכאן ולכאן.

מה הצד השני?
ומ"מ כבר כתכתי לעיל ללמד זכות, ובכלל אם ישאלו את הרב המחבר זה יהיה הכי טוב.
לא כ"כ רואה "בעלות" על שמות של ספרים. דבר מצוי שישנם הרבה ספרים ממחברים שונים עם שמות זהים.
כמו לדוגמא "קונטרס הספיקות".

מהשם ומההקדמה נראה שלא בכדי הוא בחר את השם. ונראה שדווקא בא לחלוק על מרן זצ"ל
ומקווה שטעות בידי
למה אתה כותב כך, האם ראית את ההקדמה?
אדרבה אני חושב שמרוב חביבותו את מרן זיע"א ואת ספרו הליכו"ע, הוא גם קרא לספרו על אותו שם של ספר, ועשה שינוי קטן כדי שישימו לב קצת, וקרא לזה הלכות עולם בלי י' [ולא - הליכות עולם].

חזור
חלק עליון