• חדש מאיגוד האברכים והקהילות: חוברת בחומרת איסור הגיוס לצבא ובשבח לימוד התורה בישיבות הקדושות, ממרן רשכבה"ג רבינו עובדיה יוסף זיע"א ומנהיג הדור מרן רבינו יצחק יוסף שליט"א. לקריאה והפצה לחצו כאן

חודש "אלול"

אליאב צוף

Active member
תוך כדי שאני כותב מעט על חודש אלול, נתקלתי בכמה חידושים שהיו בעיניי אולי הדברים מפורסמים אבל אם יחזק רוחו של עוד יהודי בימים אלו יצא זה שכרי.

באלול יש שני דרכים לפני האדם בחודש, אם זכה וקידש את חודש אלול בתשובה ראויה הרי הוא: "אהוב למעלה ונחמד למטה".

אך אם בחר בדרך הפוכה, אזי ייעשה אצלו חודש אלול בראשי תיבות: "אוי לו ואוי לנפשו" רח"ל

ואם כן ייעשה אלול מעתה, בראשי תיבות: "אין למחצה לשליש ולרביע"..

וכן היה חותם בעל ה"אבני שיש" בתשובותיו לשואליו בחודש אלול בזה הלשון: "החתום בחודש "אהוב למעלה ונחמד למטה" (האמנתי ואדברה עמ' 316).

עוד חידוש היה בעיניי לדברי הגרי"ח: כתב הבן איש חי זצוק"ל באחד ממכתביו: "צריך אתה לדעת שאני כותב לך מכתב זה בימי התשובה שבהם כל דקה חשובה בעיני כחודש ימים" (אני לדודי עמ' 435).

אם יש לרבנים הח' עוד מעט עניינים כעין אלו על חודש אלול נשמח לראות לתועלת הרבים. ייש"כ.

(בראשית לג,כ) ויצב שם מזבח ויקרא לו אל אלהי ישראל. ויקרא לו אל - אותיות אלול
רבי יעקב אבוחצירא בשערי ארוכה סוף אות ואו: זה האדם ששב בתשובה כראוי באלול, קרא עליו האל אני אלהי זה הישראלי

חשבתי על עוד ר"ת מיוחד לחודש אלול, ולא ראיתי מישהו שכתבו.
"אני לדודי ועלי תשוקתו" (שה"ש), והאות ת' של תשוקתו מתחלפת לאות א' בא"ת ב"ש.
וזה מראה כמה ה' אוהב אותנו, ותשוקה הוא ביטוי עז לאהבה הגדולה שה' אוהב אותנו, מלשון השתוקקות [והארכנו בכיו"ב במקו"א גבי הילולת רשב"י ופתיחת האידרא במילים הללו]. שנזכה לעשות תשובה שלמה מאהבה.
לא הבנתי גם אם תחליף את הת' בא' יצא לך אלוא...

חזור
חלק עליון