• ניתן לשלוח יישובים בתורת מרן רבינו עובדיה יוסף זלה"ה, שיודפסו בע"ה בקובץ בית יוסף מהדורת תשפ"ה למייל: office@moreshet-maran.com בקובץ וורד, עד לחג השבועות תשפ"ד, אין התחייבות לפרסום, והרשות נתונה לערוך את הדברים לפני הפרסום.

הרב עובדיה קטן בלב.... קונטרס מעניין שהזדמן לידי... מה דעתכם?

לצערי אכן, כל אלו שלא בישיבות ספרדיות, למרות שמכנים עצמם ״ספרדים״ ו״הולכים אחר מרן״, לא מתנהגים כמו אלו שבישיבות הספרדיות.
לפני שהתחתנתי חשבתי שלהיות ספרדי זה טלית גדול לבנה וציציות בפנים. היום במניינים הספרדיים שאני מתפלל בהם אני מרגיש מוזר, כי הציציות שלי בפנים והטלית שלי לבנה. וד״ל.

לצערי אכן, כל אלו שלא בישיבות ספרדיות, למרות שמכנים עצמם ״ספרדים״ ו״הולכים אחר מרן״, לא מתנהגים כמו אלו שבישיבות הספרדיות.
לפני שהתחתנתי חשבתי שלהיות ספרדי זה טלית גדול לבנה וציציות בפנים. היום במניינים הספרדיים שאני מתפלל בהם אני מרגיש מוזר, כי הציציות שלי בפנים והטלית שלי לבנה. וד״ל.
לא ידענא מאי קאמר מר שליט"א, גם אני עם ציציות בפנים וטלית לבנה, ומתפלל במגוון בתי כנסת, ספרדיים, ספרדיים ישיבתיים, אשכנזים וחסידיים, ומרגיש עם זה בסדר גמור, ולא מוזר כלל.
וגם בבחרותי כשלמדתי בישיבה אשכנזית, ג"כ נהגתי כן, והכל היה בסדר, ויתירה מזאת היו תקופות ארוכות בבחרותי כנ"ל ששמתי טלית על הראש בתפילה ולא מגבעת כמנהג אחינו הי"ו והכל עבר בשלום.

לא ידענא מאי קאמר מר שליט"א, גם אני עם ציציות בפנים וטלית לבנה, ומתפלל במגוון בתי כנסת, ספרדיים, ספרדיים ישיבתיים, אשכנזים וחסידיים, ומרגיש עם זה בסדר גמור, ולא מוזר כלל.
לא ״מוזר״ פירושו שאני יוצא דופן או לא מרגיש טוב עם עצמי, אלא שאני לא מבין איך נכנס להם המושגים של טלית עם פסים וציציות בחוץ ובכ״ז משייכים עצמם לספרדים. כשהייתי בישיבה, מבחינת הבחורים לפחות, אלו היו סממנים ״ספרדיים״.
ואילו ביום כיפור שעבר עלינו לטובה, רוב ככל המתפללים שהתפללתי עמם היו עם טלית עם פסים וציציות בחוץ. מאיפה הושפעו לעשות כן?
ולא מדובר במניין של ״מרביצי״ או משתכנזים . . .
וגם בבחרותי כשלמדתי בישיבה אשכנזית, ג"כ נהגתי כן, והכל היה בסדר
אשרייך ואשרי חלקך.
ויתירה מזאת היו תקופות ארוכות בבחרותי כנ"ל ששמתי טלית על הראש בתפילה ולא מגבעת כמנהג אחינו הי"ו והכל עבר בשלום.
לא שמעתי שיש בזה מנהג. ואדרבה אצלנו בישיבה שמו טלית על הראש כל התפילה. וזוכרני שזה השו״ע שכותב ש״נכון לעטף ראשו בטלית״. לא זוכר איזה סימן כעת.
אני כן יודע שמרן זצוק״ל היה תקופה שבה לא היה שם טלית על הראש, והיה תקופה בה שם.

לא ״מוזר״ פירושו שאני יוצא דופן או לא מרגיש טוב עם עצמי, אלא שאני לא מבין איך נכנס להם המושגים של טלית עם פסים וציציות בחוץ ובכ״ז משייכים עצמם לספרדים. כשהייתי בישיבה, מבחינת הבחורים לפחות, אלו היו סממנים ״ספרדיים״.
ואילו ביום כיפור שעבר עלינו לטובה, רוב ככל המתפללים שהתפללתי עמם היו עם טלית עם פסים וציציות בחוץ. מאיפה הושפעו לעשות כן?
ולא מדובר במניין של ״מרביצי״ או משתכנזים . . .

אשרייך ואשרי חלקך.

לא שמעתי שיש בזה מנהג. ואדרבה אצלנו בישיבה שמו טלית על הראש כל התפילה. וזוכרני שזה השו״ע שכותב ש״נכון לעטף ראשו בטלית״. לא זוכר איזה סימן כעת.
אני כן יודע שמרן זצוק״ל היה תקופה שבה לא היה שם טלית על הראש, והיה תקופה בה שם.
אולי כבודו יראה את חכם שלום שיש לו טלית עם פסים או שגם הוא היה משתכנז

האם קונ' אריות קשורים בחוט. והקונטרס לכל יהודי יש מרן קטן בלב
זה אותו קונט' רק בשינוי שם, או שזה אותו מחבר?
לא דומה לא כמעט...
קונ' לכל יהודי וכו', בא לעורר על הנקודה שכל עוד אנחנו מתביישים במנהיגינו כמרן זיע"א, אז אנחנו עדיין אריות קשורים בחוט...

הרב עובדיה קטן בלב.... קונטרס מעניין שהזדמן לידי... מה דעתכם?
קודם כל מתאים לך לעלות את זה...

הבעיה העיקרית של ישיבה ספרדית עם 1000 בחורים, שפשוט אין שליטה על הבחורים, בישיבות אשכנזיות זה שייך, הם מצד עצמם שמורים [בפונוביז' אולי], אבל בישיבה ספרדית במצב כזה בחורים יכולים להחזיק אייפון או מכשיר לא כשר, ואין לך אפשרות לדעת כלום על הבחור [אין מה לעשות זה הסגנון של הבחור הספרדי שצריך את ההשגחה יותר].

המצב כיום הוכיח את עצמו שבחור ישיבה ספרדי לומד יותר טוב שהוא נמצא במקום יותר מצומצם של בחורים שכל אחד מקבל את היחס האישי שלו... וגם צריך שיהיה מגוון אחיד... ולא כמה סגנונות במקום אחד... עובדה שכל הגדולים של "פורת יוסף" צמחו בישיבה מצומצת של 70 בחורים כמו שהיה אומר מרן רשכבה"ג זי"ע: "שבעים תמרים ויחנו שם"... וכולם יצאו משם אריות בתורה, ארזי הלבנון, כי כל אחד קיבל יחס אישי והדרכה מסויימת שמתאימה לו!!!

ועוד יש בעיה גדולה ועיקרית, ברעיון הזה של האלף בחורים שהרי ודאי מי יכול להיות ראש ישיבה של 1000 בחורים, זה אחריות ענקית, והבעיה שהיום בוחרים בכל מיני רבנים צעירים שוודאי לא ראויים לתואר "מנהיגי הדור"... הרי מרן הגר"ע עטייה זי"ע והגר"י עדס זי"ע הגרב"צ א.ש זי"ע והגר"י צדקה זי"ע ועוד היו באמת בגדר "גדולי ישראל" ולא סתם מגידי שיעור בעלמא... והתלמידים של פורת יוסף ידעו שהמעמד שלהם בציבור היה בתור גדולי ישראל ממש!!!, ולכן היו מקבלים בהם ויונקים מהם, משא"כ עתה שבעוונתינו הראשי ישיבות של הספרדים הם לא בגדר גדולי ישראל, שום בחור לא ירגיש חובה לקבל ולינוק מהם, כי הוא יודע שהם לא גדולי ישראל, אלא רק יודעים למסור שיעורים וזה הבעיה... כי הספרדים רוצים ראש ישיבה שיהיה מרא דכולא תלמודא, שיהיה בו הכל, תורה הלכה יראה ומוסר חסידות ופרישות, ואז יוכלו לקבל ממנו ביראה ובהערצה!!!

ועוד שנכון שלר"ע היו 24 אלף תלמידים... אבל אל תשכחו... שגם הם מתו בעוון שנאת חינם שלא כבדו זה את זה... כי שיש לך כמות אדירה של בחורים כל אחד מנסה להיות השפיץ של השפיץ... וזה לא הולך...

הרעין הזה אולי מתאים בת"ת של ילדים שיהיה אלף ילדים כמ"ש "אלף נכנסים למקרא ואחד יוצא להוראה"....
ודו"ק.

בישיבה ספרדית במצב כזה בחורים יכולים להחזיק אייפון או מכשיר לא כשר
אני למדתי באחת הישיבות המפורסמות של אחינו, והיו שם [קצת] בחורים עם סמארטפון .. ההמשך נמחק ע"י ההנהלה
והמרחם הוא ירחם.
ולפני שאתה כותב דברים כדאי לך לבדוק אותם... :)
וחבל שאתה בטוח שאצל האשכנזים הכל נוצץ...

נערך לאחרונה על ידי מנחה:
אני למדתי באחת הישיבות המפורסמות של אחינו, והיו שם [קצת] בחורים עם סמארטפון..
והמרחם הוא ירחם.
ולפני שאתה כותב דברים כדאי לך לבדוק אותם... :)
וחבל שאתה בטוח שאצל האשכנזים הכל נוצץ...
אני יודע היטב מה הולך בחלק מהישיבות, המצב שם עגום לגמרי!!! מה שאתה מספר זה אולי גפרורים לעומת מה שהולך שם באמת!!! בחורים הולכים שם להתמודד בתוכניות טלוויזיה, ועוד... נורא ביותר!!! רק שאמרתי שכ"ש וכ"ש אצל הספרדים שזה יהיה פי כמה וכמה... כי לא כולם מגיעים מבתים של אברכים וכדו', ובבית הכל חופשי חופשי... בשונה מהאשכנזים שמגיעים מבתים חרדים ודו"ק
אני ספרדי בדם, אם לא הייתי כך, לא הייתי בפורום הזה...

נערך לאחרונה על ידי מנחה:
אתה קורא שורות מבלי להמשיך אותם.. כתבתי [אולי בפונוביז'....] את זה אתה לא רואה??? אני יודע היטב מה הולך בחברון, המצב שם עגום לגמרי!!! מה שאתה מספר זה אולי גפרורים לעומת מה שהולך שם באמת!!! בחורים הולכים שם להתמודד בתוכניות טלוויזיה, ועוד... נורא ביותר!!! רק שאמרתי שכ"ש וכ"ש אצל הספרדים שזה יהיה פי כמה וכמה... כי לא כולם מגיעים מבתים של אברכים וכדו', ובבית הכל חופשי חופשי... בשונה מהאשכנזים שמגיעים מבתים חרדים ודו"ק
אני ספרדי בדם, אם לא הייתי כך, לא הייתי בפורום הזה...
בהצלחה!

היום נסעתי עם הצעירים שלנו נסיעה ארוכה בצהרים והם הדליקו לי רדיו עם השדרן הכוכב מאסטרו יואליש דיקמן וממש התפלאתי שרוב ככל העולים שם הם בחורי ישיבות אשגנזים שחלקם כל שיחם ושיגם בדברים ממש לא קשורים לרוחניות, ומי ששמע מבין על מה מדובר
וגם בכלל זה גועל נפש כל הקלות דעת של השידורים האלו עם נשים ובנות וה' הטוב יכפר בעד

חזור
חלק עליון