• ניתן לשלוח יישובים בתורת מרן רבינו עובדיה יוסף זלה"ה, שיודפסו בע"ה בקובץ בית יוסף מהדורת תשפ"ה למייל: office@moreshet-maran.com בקובץ וורד, עד לחג השבועות תשפ"ד, אין התחייבות לפרסום, והרשות נתונה לערוך את הדברים לפני הפרסום.

טלית עם פסים שחורים

הטלית צריכה להיות בצבע של הפתילים, רק שאם זה קצת שחור בצדדים, אז לא מקפידים על זה (וי"א שאדרבא, כך יהיה זכר לתכלת).
אך ע"פ הקבלה (ושכן נוהגים הספרדים) יש להקפיד שהטלית כולה תהיה אך ורק בצבע לבן.
כמובן, שזה לא מעכב, אך כך יש לנהוג לכתחילה.
בעבר הייתי בחתונה (שאגב, יש לה קשר לאחד מחברי הפורום) שמרן הראש"ל סידר קידושין, והביאו לחתן טלית עם פסים שחורים, אז מרן שליט"א אמר לחתן (או לאביו) שאח"כ יקנו לו טלית לבנה כולה כמנהג הספרדים.

נערך לאחרונה:
הטלית צריכה להיות בצבע של הפתילים, רק שאם זה קצת שחור בצדדים, אז לא מקפידים על זה (וי"א שאדרבא, כך יהיה זכר לתכלת).
אך ע"פ הקבלה (ושכן נוהגים הספרדים) יש להקפיד שהטלית כולה תהיה אך ורק בצבע לבן.
כמובן, שזה לא מעכב, אך כך יש לנהוג לכתחילה.
בעבר הייתי בחתונה (שאגב, יש לה קשר לאחד מחברי הפורום) שמרן הראש"ל סידר קידושין, והביאו לחתן טלית עם פסים שחורים, אז מרן שליט"א אמר לחתן (או לאביו) שאח"כ יקנו לו טלית לבנה כולה כמנהג הספרדים.
1662328632721.png

מקור ? מה הבעיה בזה ?
כף החיים סימן ט' אות ט"ו:
1662328213281.png

בן איש חי, שנה ראשונה, פרשת נח, הלכה י"א:
1662328266271.png

הלכה ברורה סימן ט' אות ט"ו:
1662328443207.png
1662328472100.png

משנה ברורה סי' ט' ס"ק ט"ז:
1662329000121.png

שערי תשובה סי' ט' ס"ק ב':
1662329214733.png

נערך לאחרונה:

שאלה - 91448
לכבוד הרב שלום רב, האם יש נפקא מינה לגבי רכישת טלית קטן מצמר רחלים עם פסים לבנים או שחורים? והאם נכון שלספרדים מצמר זה דאורייתא ומבד זה מדרבנן?
תשובה
א, מנהג הספרדים על פי דברי רבנו בחיי ז״ל והמקובלים שיש להתעטף בטלית לבנה דוגמת האור של מעלה , ועיין במבשרת ציון .
ב, טלית צמר היא מצוה מן המובחר , ולדעת מרן השלחן ערוך בסימן ט , היא מהתורה , ואם אינה מצמר רחלים המצוה מדרבנן , כמו שפסקו הרי״ף הרמב״ם ומהר״י בן מיגאש ז״ל ועוד רבים . אך לדעת הרמ״א שם בשם התוספות בשם רש״י ורבנו תם ז״ל ועוד , כל בגד שהוא שיש בו ארבע כנפות מצותו מהתורה .

שאלה - 178134
לכבוד הרב הגאון ש"ליטא
האם עדיף שפסי הטלית יהיו לבנים ולא שחורים?
תשובה
כל הטלית לבנה כפי שכתב רבנו בחיי ז"ל וכך נהגו הספרדים זה אלפי שנים. דוגמת הטלית של הקדוש ברוך הוא כנזכר בבראשית רבה פרשה ג
"רבי שמעון בן יהוצדק שאל לרבי שמואל בר נחמן א"ל מפני ששמעתי עליך שאתה בעל אגדה מהיכן נבראת האורה, א"ל מלמד שנתעטף בה הקדוש ברוך הוא כשלמה והבהיק זיו הדרו מסוף העולם ועד סופו, אמרה ליה בלחישה, א"ל מקרא מלא הוא (תהלים קד) עוטה אור כשלמה, ואת אמרת לי בלחישה? אתמהא, א"ל כשם ששמעתיה בלחישה כך אמרתיה לך בלחישה, א"ר ברכיה אלולי שדרשה רבי יצחק ברבים לא היה אפשר לאומרה".

מובא ב"פסקי תשובות" ח"א עמוד קי"א, הספרדים נוהגים שהטלית כולה לבנה ללא פסי תכלת ושחור כלל, והוא ע"פ הוראת החיד"א בשם המהרש"ל, ועוד גדולים להקפיד על כך. ושכן נכון ע"פ תורת הנסתר, כידוע ליודעי חן, לרמוז למידת רחמים וסליחה וכפרה. וכמרומז ברבינו בחיי סוף פרשת שלח....
ומנהג בני תימן, שעושים פסים שחורים לנוי, או כחולים זכר לתכלת ( שו"ע רצאבי עמוד ט"ל).
"

צריך להזהר בלשון בפרט כשזה קשור להלכה.
האם טלית עם פסים שחורים זה גם לספרדים? כן! יוצאים בזה ידי חובה לכתחילה!
מנהג הספרדים שכל הטלית לבנה ללא פסים כלל.

נערך לאחרונה:
יש לדון בפסים הלבנים "המבריקים" אם עשויים גם מצמר או מסוג אחר ואז לדעת מרן הש"ע אינו דאורייתא.
מי שיודע בזה ממקור נאמן, אשמח שישבני בזה.
תודה
יש טלית שנקראת טלית בית יוסף של משכן התכלת, ובה גם הפסים והריבועים בקצוות ובעטרה הכל מצמר. ונעשתה בעידודו של מרן זיע"א כמבואר במכתב המצורף בפתקית הטלית.

יש טלית שנקראת טלית בית יוסף של משכן התכלת, ובה גם הפסים והריבועים בקצוות ובעטרה הכל מצמר. ונעשתה בעידודו של מרן זיע"א כמבואר במכתב המצורף בפתקית הטלית.
ידעתי.
ובאמת ששאלתי את מרן שליט"א בזה אמר לי שהכי עדיפא טפי. (כי זה ודאי צמר ובזוהרים אינו יודע), וכמדומני שהוסיף ואמר שאף אם זה צמר מחופה בסוג אחר, יש להעדיף בטליתות הנ"ל "בית יוסף" שאין בהם שום תוספת.
אבל אני שואל בכוונה על הפסים המבריקים, אם ידוע משהו בזה, כי לפ"ז יצא שאם באמת הפסים המברקים אינם מצמר, אז כבר עדיף טלית עם פסים שחורים שזה ודאי צמר, והוה דאורייתא מול דרבנן לדעת מרן השלחן ערוך.

חכם שלום היה עם פסים שחורים ונראה לי שכך גם הרב בעדני [שזה לא קשור שתימני כי כבר כל מנהגיו כספרדים ואפי' נוסח תפילתו]
נראה לי שהפסים הלבנים זה קבלה

טלית צמר היא מצוה מן המובחר , ולדעת מרן השלחן ערוך בסימן ט , היא מהתורה , ואם אינה מצמר רחלים המצוה מדרבנן , כמו שפסקו הרי״ף הרמב״ם ומהר״י בן מיגאש ז״ל ועוד רבים . אך לדעת הרמ״א שם בשם התוספות בשם רש״י ורבנו תם ז״ל ועוד , כל בגד שהוא שיש בו ארבע כנפות מצותו מהתורה .
n19950226_1.jpg

חכם שלום היה עם פסים שחורים ונראה לי שכך גם הרב בעדני [שזה לא קשור שתימני כי כבר כל מנהגיו כספרדים ואפי' נוסח תפילתו]
נראה לי שהפסים הלבנים זה קבלה
ועדיין צ"ע שאביו של חכם שלום היה זקן המקובלים, ואיך בנו נוהג בטלית עם פסים ודלא כהקבלה?
אלא שגם מנהג אביו היה כך וצ"ע.

חזור
חלק עליון