• בעקבות השבתת הלימודים: חידון בהלכות פסח מתוך ספרי ילקוט יוסף בערוץ מרן: 079-916-5000

צדקה

julie

New member
#1
שלום ,
בעלי ואני משתכרים באופן שגורם לנו לגמור את החודש עם מינוס .
בעלי מאוד רוצה לתת "מעשר" אבל אני טוענת שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לתת כלכך הרבה ומבקשת לתת סכום סמלי (כ-100 שקל) בחודש .
לאחרונה קיבלנו עזרה כלכלית ובעלי רוצה לתת מהסיוע 10 אחוזים אבל גם עכשיו אמרתי לו שניתן מה שיאפשר לנו לנשום כלכלית גם אם זה רק 100 שקלים.
אודה לתשובת רב - מה ההלכה / התורה אומרת על צדקה כשמדובר במשפחה (זוג הורים ו2 ילדים קטנים) שמרוויחה משכורות קטנות .

תודה רבה וחג שמח
ג'ולי.
 
#2
שלום וברכה,
יש כאן ב' עניינים: א. מצוות צדקה. ב. מעשרות.
מבואר בשלחן ערוך (יורה דעה סי' רמט סעי' ב) שכדי לצאת ידי חובת מצוות צדקה, יש לתת לכל הפחות שליש משקל (של זמן התורה). והנה, אם לעניין "זכר למחצית השקל" לשנה זו (תש"פ) הסכום הוא 22 ש"ח כולל מע"מ, הנה שליש השקל יוצא 14.6 ש"ח בלבד לשנה (22 ש"ח - מחצית השקל, כפול 2 - שקל שלם = 44, לחלק ל3 = 14.6). אם כן, 100 ש"ח לצדקה בחודש, זהו סכום הגון מאוד.
רק שנשאר לנו העניין של "מעשרות". הנה מנהג זה לא נהגו הספרדים ועדות המזרח, והוא מנהג טוב וראוי שהקפידו בו אחינו האשכנזים. וכמו שכתבו בזה מרן רבינו עובדיה יוסף זלה"ה ולהבדיל בין החיים לחיים מרן רבינו יצחק יוסף שליט"א בכמה מקומות, שלא נמצא דין מעשר כספים בתלמוד. רק שמי שכבר החל לתת מעשרות, ולא אמר שנותן זאת "בלי נדר" יש חובה עליו להמשיך לתת את המעשרות מדין נדר, ואם אין באפשרותו להמשיך יעשה התרת נדרים.
והעיקר שהכל יהיה בהסכמה בין הבעל ובין והאשה, ולא יהיה הדבר מכשול ומפריע בשלום הבית, כי זה העיקר.
ויהי רצון שישלח הקב"ה ברכה והצלחה בכל מעשי ידיכם, ותזכו לשפע ופרנסה טובה מן השמים בקלות ובנחת. אמן.
 

קישורים לאתר 'מורשת מרן'