פתח צוואר לאישה

שלום, רציתי לשאול, שאלה אותי מורה, מה דעת הרב עובדיה לגבי פתח צוואר, האם צריך להיות מכוסה ושלא יראו את שתי העצמות מקדימה? היא אומרת לתלמידות שזה אסור והתלמידות אומרות לה: "תראי לנו מקור ברב עובדיה שהוא אוסר", אשמח אם יש למישהו מקור אצל מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל להביא לה.

שלום, רציתי לשאול, שאלה אותי מורה, מה דעת הרב עובדיה לגבי פתח צוואר, האם צריך להיות מכוסה ושלא יראו את שתי העצמות מקדימה? היא אומרת לתלמידות שזה אסור והתלמידות אומרות לה: "תראי לנו מקור ברב עובדיה שהוא אוסר", אשמח אם יש למישהו מקור אצל מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל להביא לה.
יש יסודות מסויימים בהלכות צניעות שלא צריך להיות כתוב ברב עובדיה בשביל להבין שזה לא צנוע.
אין צורך לנקוט בדוגמאות מפני הצניעות שיש בדבר.
אך כיסוי העצמות מקדימה הוא מדרכי הצניעות.

הרב @אהרן כהן

אני חושב שהגישה מעיקרה מוטעית.
התלמידות צריכות לקבל את דברי המורה, ואת תקנון בית הספר. נקודה.
גם בית ספר שמכוון ע"פ מרן הגרע"י וממשיכי דרכו - זכותו המלאה לקבוע בתקנון את מה שנראה לו.

אכן, גם אם מדובר בבי"ס לבנות מעט יותר 'בעייתיות', נקודת המוצא צריכה להיות שמה שאומרים פוסקי ההלכה, ולא משנה מי הם, הוא הקובע.
אדרבה, תתכבד התלמידה להביא פסק אחר, ממרן הגר"ע או מפוסק אחר - לאפוקי ממה שהמורה מלמדת.

הכל נכון, אך אשמח אם יש למישהו הבקיא בספרי מרן מקור לכך.
בסמינרים גם הרבה פעמים לצערינו מנחילים פאות לנשים ה"י ונגד חצאיות עד הקרסול...

אך אשמח אם יש למישהו הבקיא בספרי מרן מקור לכך.
לא ידוע לי שמרן דיבר על כך. אני מקוה שלא יבוא היום ח"ו שישאלו היכן כתוב בספרי מרן לכסות את הבטן?
בסמינרים גם הרבה פעמים לצערינו מנחילים פאות לנשים ה"י ונגד חצאיות עד הקרסול...
אמת.
אני מקוה שלא יבוא היום שיבואו להקל בשרוולים צמודים ובצבע גוף, שהרי הט"ז כתב ששוק אסור אפילו פחות מטפח, דחמיר, וא"כ אם שם מועיל גרביים בצבע רגל [לשיטת מרנן ורבנן מנהלי הסמינרים..] כל שכן בזרוע דקיל... (וגם אם המורות יאסרו, יבואו חלק מהתלמידות וישאלו בכלל היכן כתוב בספרי מרן שלא ללבוש שרוולים בצבע הגוף?...)
את גדרי כיסוי הצוואר לא למדתי היטב, אך כמראה מקום אוכל לציין למצורף מה שהאריך בזה.

קבצים מצורפים

• דבר גדעון.pdf
    1.6 MB · צפיות: 15
נערך לאחרונה:
חזור
חלק עליון