• חדש מאיגוד האברכים והקהילות: חוברת בחומרת איסור הגיוס לצבא ובשבח לימוד התורה בישיבות הקדושות, ממרן רשכבה"ג רבינו עובדיה יוסף זיע"א ומנהיג הדור מרן רבינו יצחק יוסף שליט"א. לקריאה והפצה לחצו כאן

מה ההנהגה הזאת לכם??? בחורי הישיבות? אשמח לחות דעת מחו"ר הפורום

הצעיר ני"ו

Well-known member
מה ההנהגה הזאת לכם?
אני שואל את עצמי למה יש בחורי ישיבה שלא שמים חגורה כלל וכלל
בהתחלה זה ישמע מוזר מה בעיה בזה?
אלא שזה מתחיל בדבר קטן וממשיך עוד ועוד כלשון חכמים שאומר הקב"ה פיתחו לי פתח כחוטו של מחט ואני אפתח לכם עולם ומלואו וכאילו רח"ל היצר הרע אומר את זה בחור ישיבה מודרני מתחיל בזה שלא שם חגורה ואז ממשיך ולא שם עניבה בשבת ממנחה למה? ככה! ואז זה פותח לו פתח ומייד ממשיך לא שם כובע בערבית של מוצא"ש למה? ככה! לא כי זה לא נוח אלא כי ככה! ואז ממשיך וילך ללא חליפה במעריב של יום חול למה? ככה! ואז היצר הרע יפתח לו את העולם ומלואו רח"ל
כמובן שאיני מתכיוון על הבחורים שעושים את זה מאי נוחות וכל השבת לא שמים
ואנשים יגידו מה אתה נסחף וזה הלכת רחוק....
אבל אני חושב שצריך לעורר על זה הגם שמבחינה לאסוקי שמעתא אליבא דהלכתא זה לא כזה פשוט וגם מראה על אי בן תורה
אשמח לחוות דעתכם
הרה"ג המפורסם @יצחק משען שליט"א ודומיו

ידידי היקר, ביומיים האחרונים ישבתי עם כמה ישיבות מכל הארץ, ובלב כואב אומר לך שיש כאן בעיה יותר עמוקה ושורשית , רק שאני לא נוהג לדבר על כך ברשות הרבים כדי לא לתת חרב ביד אויבנו ושונאינו שמחפשים בנרות מה לטנף על בחורי הישיבות שלנו
ובאמת אין שום ספק, שאם תעמיד את הבחור ישיבה הכי גרוע שיש מול הבחור החילוני הכי איכותי שתמצא, עדיין תהיה מעלתו של הבחור ישיבה גדולה פי עשרת מונים מהבחור השני.
וגם בבעיות שכתבתי בתחילת דברי שיש בישיבות, בדקתי עם אנשי מקצוע בקיאים בחכמת הנפש, ואין שום ספק שזה בא מהאווירה הטמאה של החילונים שחיים בהפקרות כמו בהמות, ויש בחורים שמושפעים מהם ואינם אשמים כלל ועיקר.

מה ההנהגה הזאת לכם?
אלא שזה מתחיל בדבר קטן וממשיך עוד ועוד כלשון חכמים שאומר הקב"ה פיתחו לי פתח כחוטו של מחט ואני אפתח לכם עולם ומלואו וכאילו רח"ל היצר הרע אומר את זה בחור ישיבה מודרני מתחיל בזה שלא שם חגורה ואז ממשיך ולא שם עניבה בשבת ממנחה למה? ככה! ואז זה פותח לו פתח ומייד ממשיך לא שם כובע בערבית של מוצא"ש למה? ככה! לא כי זה לא נוח אלא כי ככה! ואז ממשיך וילך ללא חליפה במעריב של יום חול למה? ככה! ואז היצר הרע יפתח לו את העולם ומלואו רח"ל
אבל אני חושב שצריך לעורר על זה הגם שמבחינה לאסוקי שמעתא אליבא דהלכתא זה לא כזה פשוט וגם מראה על אי בן תורה
אשמח לחוות דעתכם
פעם כל התלמידי ישיבות הלכו עם חגורה, אפשר לראות תמונה של מרן הגרב"צ אבא שאול זצ"ל בעודו בחור עם רבו הגר"ע עטייה ורואים שיש לו חגורה [עי' מראה האש עמ' 58] שכך היו נוהגים ישראל מאז ומעולם לשים אבנט כדי לחצוץ בין הלב לערוה, ומה שנהגו היום ללכת בלא חגורה הרי זה מנהגי הגויים והתרבות של החילונים הפרוצים כמו שאנו רואים שאפי' שהם הולכים עם חליפה ומכנס אגלנטיים אינם לובשים חגורה כלל ועיקר, וחייב להוכיח על כך את בחורי ישיבות של ימינו שאין לנהוג כן, ואולי כדאי למסור זאת למרן שליט"א שיוכיח על כך בשיעורו, כי כמו שרשמתם זה דרכו של היצר הרע, ובן תורה חייב להיבדל לגמרי מהמון העם ולא ללמוד מהם!

מה ההנהגה הזאת לכם?
מה הקשר הנהגה???
לגופו של ענין אם זה דרך לבוש הנכנס לכך נהגים רבים אין בזה בעיה, כל ואין כוונה להדמות להם, אלא שהם חושבים כי זה יפה, כמו כל צורת לבוש המצוי בימינו שמשתנה עם הזמן, וחוזר חלילה.
הכלל כל וזה חיסרון ביראת שמים מה הבעיה, אני לא חושב שיש כוונה לבחור להדמות להם בזה שלא הולך בחגורה.

פעם כל התלמידי ישיבות הלכו עם חגורה, אפשר לראות תמונה של מרן הגרב"צ אבא שאול זצ"ל בעודו בחור עם רבו הגר"ע עטייה ורואים שיש לו חגורה [עי' מראה האש עמ' 58] שכך היו נוהגים ישראל מאז ומעולם לשים אבנט כדי לחצוץ בין הלב לערוה, ומה שנהגו היום ללכת בלא חגורה הרי זה מנהגי הגויים והתרבות של החילונים הפרוצים כמו שאנו רואים שאפי' שהם הולכים עם חליפה ומכנס אגלנטיים אינם לובשים חגורה כלל ועיקר, וחייב להוכיח על כך את בחורי ישיבות של ימינו שאין לנהוג כן, ואולי כדאי למסור זאת למרן שליט"א שיוכיח על כך בשיעורו, כי כמו שרשמתם זה דרכו של היצר הרע, ובן תורה חייב להיבדל לגמרי מהמון העם ולא ללמוד מהם!
פעם לא היה גומי במכנסיים.
וגם מחמת עניות, לא היו לבושים במידה הקרובה...

מה ההנהגה הזאת לכם?
אשמח לחוות דעתכם
חגורה?

ובפרט חגורה שיש בה שעון.
לפני כמה שנים ראיתי בחור עם חגורה שהאבזם היה שעון, ואמרתי לו שזה לא מתאים וכו', ולא הסכים בקלות להחליף, עד שהוא הסכים (או הציע, לא זוכר בדיוק) להתקשר לקו ההלכה ולשאול את הרב, ואם הרב יגיד שיש עניין להחליף, הוא יחליף את החגורה.
ואכן, התקשרנו לקו ההלכה והרב אמר להחליף.

די לחפש את הבחורים!
עוד עשרים שנה יצווחו מדוע שמים חגורה, ומה היה רע באבותינו שלא הוצרכו לזה.
כל עוד שאין בזה פגם של חוסר צניעות, מה לנו כי נלין.
כלך אצל ענייני לבוש אשר גובלים בבעיות הלכתיות.

חזור
חלק עליון