• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

מה אתה מברך על הבמבה

מה אתה מברך על הבמבה

• סה"כ בוחרים
    66
כי חכם אחד טען שאין המנהג כהרב עובדיה
פוק חזי מאי עמא דבר. הן כאן לעיל והן בעלמא.
(לא נכחיש שיש רבים מהספרדים שמברכים שהכל, ואף כאלה שהולכים לאורו של מרן זצ"ל, אך גם הדבר פשוט שרבים מברכים האדמה).

הרב מזוז כותב בתשובה במקור נאמן כרגע זה לא לפני שבמבה ברכתה אדמה ומ''מ עדיף לברך שהכל אבל הוא לא כתב שזה בדיעבד
מקור נאמן ח"א סי' ש':
אחיני שאל את מרן רה"י הגר"מ מאזוז על הבמבה (ראיתי) וז"ל "רבי יצחק יוסף אומר האדמה אבל תברך שהכל"
ושאלו בחודש שבט התשפ"ג
ואין להביא ראיה ממש"כ במקור נאמן לפני הרבה שנים ובפרט שדעתו של מרן זצ"ל לא ברורה בעיניין אמנם נראה שגם הוא מסכים שעדיף וראוי לפטור אמנם שכשואלים אותו מה לברך יענה שהכל
ומרן הראש"ל הגר"י יוסף כתב לאחיני הנ"ל "שעדיף ברכה מבוררת" וכשאמצא אני יעלה את התשובה

אחיני שאל את מרן רה"י הגר"מ מאזוז על הבמבה (ראיתי) וז"ל "רבי יצחק יוסף אומר האדמה אבל תברך שהכל"
ושאלו בחודש שבט התשפ"ג
ואין להביא ראיה ממש"כ במקור נאמן לפני הרבה שנים ובפרט שדעתו של מרן זצ"ל לא ברורה בעיניין אמנם נראה שגם הוא מסכים שעדיף וראוי לפטור אמנם שכשואלים אותו מה לברך יענה שהכל
אני חושב שאין חולק שלמעשה הרב מאזוז אומר לברך האדמה, וראה כאן.
וכ"כ במשנ"ב איש מצליח סי' ר"ח ס"ק ל"ג הערה 2:
1708685417636.png
ומרן הראש"ל הגר"י יוסף כתב לאחיני הנ"ל "שעדיף ברכה מבוררת" וכשאמצא אני יעלה את התשובה
יש לך מכתב בעניין מתאריך כ"ה חשון תשפ"ד...
1708685147350.png

רבי @בנימין לוריא וטעמינו הספרדים שהולכים אחרי מרן זצ"ל ומברכים שהכל זה משום שאין דעתו של מרן זצ"ל ברורה בעיניין וכ"כ מרן זצ"ל בהסכמה להלכ"ב שברכתה שהכל ולכן נראה לפטור את זה וכן מנהגי הקטן אמנם להורות לברך "האדמה" זה קה מאוד כי זה לא לכו"ע ואם דעתו של מרן זצ"ל לא היתיה שנויה במחלוקת היתי מברך "האדמה" ובודאי שמי שמברך ""האדמה" יש לו על מי שיסמוך שמי לנו גדול מרבינו "ויוסף הוא המשביר לכל הארץ" הראשון לציון מרן מלכא שליט"א
יש לך מכתב בעניין מתאריך כ"ה חשון תשפ"ד...
undefined
של אחיני

רק אתה יודע הגרי כדורי היה גאון מופלג
מה קשור גאון?! גם הרב קניבסקי היה גאון.
גם הרב עזרא עטיה היה גאון. השאלה לא על גאונות אלא על מציאות.
מי שיבא לרב ויאמר לו שיש לו ביד הסגורה תפוח, מה מברכים עליו? הרב ישיב לו "העץ", ואז אותו אחד ילך ויאמר שהוא החזיק ביד תפו"א ושאל את הרב מה מברכים והרב השיב לו "העץ". הרי בהלכות ברכות זה לא שייך לגאונות, לחכמה ולידע, אלא לבירור המציאות.
גם הגאון הכי גדול לא ידע מה מברכים על "לדו" שזה מאכל הודי אם הוא לא יברר מה יש שם...

תשובה ששלח לי היום אחד מתלמידי הרב מזוז
האמת שאני לא זכיתי להבין מה שהרב מזוז כתב שם ''לא כתבתי'' ??? הרי בספר כתוב שחור על גבי לבן

קבצים מצורפים

• תשובה הרב מזוז.jpg
    תשובה הרב מזוז.jpg
    1 MB · צפיות: 17
נערך לאחרונה:
חזור
חלק עליון