• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

חידה: חיבורו הראשון של מרן

פִּתָרוֹן
בע''ה ב''ה.
את ספריו הרבים החל הרב לכתוב בגיל צעיר, וכבר בגיל שמונה עשרה שנה כתב הרב את חיבורו הראשון בשם "יביע אומר" (כשיבי"ע הם ראשי התיבות של שמו – עובדיה יוסף בן יעקב), אולם מורו ורבו הגאון רבי עזרא עטייה זצ"ל, לאחר שעבר על הספר ונוכח בבקיאותו ועיונו המרשימים, אסר עליו להדפיסו מחשש לעין הרע.

נערך לאחרונה:
פִּתָרוֹן
אולי הוא מתכוון לחיבור הראשון שהרב כתב אע"פ שלא הודפס. כמו המחברות שכתב. (כגון: מחברת העתקת חידות, כפרת הזהב, עדי וסהדי, איסור והיתר וכד')
(לא נראה לי שהוא התכוון לשאול חידה כ"כ קלה...)
אם לזה הכוונה, אז נראה שהחיבור הראשון הוא הערות לספר ראשית חכמה שכתב בגיל 9.

אולי הוא מתכוון לחיבור הראשון שהרב כתב אע"פ שלא הודפס. כמו המחברות שכתב. (כגון: מחברת העתקת חידות, כפרת הזהב, עדי וסהדי, איסור והיתר וכד')
אם לזה הכוונה, אז נראה שהחיבור הראשון הוא הערות לספר ראשית חכמה שכתב בגיל 9.
גם הוריות לא נדפס בחייו (כמדומני), וכוונתי שזה החיבור השלם הראשון, שאר הדברים שהזכרת היו דברים לא גמורים.

כתוב בפסוק כפרת זהב. התשובה היא כפורת הזהב. חיבורו הראשון של מרן בהלכה בכת"י. ולזה התכוונתי איזה סוג, כי המחברת הראשונה בהלכה היא מחברת זו. צדקת. תשובה נכונה!

כי לא בכל פעם אני צריך לשבת לקרוא את כל האשכול בשביל להבין איזה עניין קטן. לפעמים אני רק רוצה לדעת שורה תחתונה וזהו, במיוחד כשזה לא עניין האשכול.
שוב, ברור שעצם הקישור הוא מבורך ביותר וראוי להערכה, אבל לפעמים זה לא כרוך בטרחה ממש, לדוגמא כאן יכולת לכתוב 'כן'. ראה כאן.

חזור
חלק עליון