• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

לימודי הוראה לרמים בישיבות

נ ליסואר

Active member
אנו עדים בשנים האחרונות לתופעת הנשירה הקיימת בכלל הציבור החרדי אין נ"מ אם זה ספרדים או אשכנזים אני יכול להביא לכם דוגמאות על אשכנזים שילד עזב את הדת לא חסר בעבר דובר כאן בפורום בעניין הזה שאני יכול הוסיף שאין זה בטוח שבציבור האשכנזי הכל חלק אלא שפשוט שם ילד עוזב את הבית ואף אחד כבר לא זוכר אותו
אני רוצה להתמקד במשהו שלדעתי צריך להעלות לגדולי ישראל
אני חושב שלא ירחק היום שגם לרמים בישיבות יהייה צורך בלימודי הוראה היות ומדובר בזמן שהוא שהילד נמצא בשיא הבנייה שלו דבר שאם לא יעשו זאת נכון מה שעשה והשקיעה בלימודיו בת"ת ילך לאיבוד הרי מדובר בנפשות תתארו לעצמכם אברך שלמד בכולל אף פעם לא היה לו קשר עם בחורים צעירים ממנו והוא צריך להיות זה שיחנך אותם כש אין לו שום ידע חינוכי לא פעם הייתי עד למציאות שרם בישיבה היה צועק על בחור כאילו הוא סמרטות
בעוד שמלמד צריך להיות בעל גישה חינוכית וגם מחזיק תעודת הוראה אותו אברך שקצת יודע ללמוד הוא כבר יכול להעיף ולבזות הרי ידוע שבזמנו בפורת יוסף אם רצו להעיף משהו היו הרבנים הרב בנציון והרב צדקה עושים דיון שלם
וגם שמעתי שהגאון רבי שלמה זלמן אוירבך היה לומד מוסר לפני שיעור כללי מישום שחשש לבן אדם לחברו שחלילה לא יקרה מצב שבחור יגיד משהו בשיעור והוא לא יקבל מענה נכון
ולכן חובה שגם אותם רמים חייב שתהייה להם איזו שהיא לימדה חינוכית כי זה לא מספיק רק לבוא לומר את הרשב"א וזה אני מצטער שאני זורק כאן פצצה חזקה אבל צריך להעלות את הנושא אני אישית מתפלל על כל חברי הפורום שיצליחו בחינוך הילדים ויכניסו את ילדהם למקום שיהייה להם בו טוב וגם אתם תתפללו עלי שיהייה לי סעייתא דשמייא כיון שאני לא יודע אם הרב יתאים לבן שלי או לא
אני חושב שבודאי שיהייה פלאפונים כשרים וגם מי שמחזיק פלאפון נוסף שלא יהייה חכם אלא יעשה סינון וחסימה ראוייה
אבל גם לא הכל קשור רק לזה שבחור לא יפול כי הרמ בישיבה ביזה אותו או דעבר עליו לה"ר ותקע לו סכין בגב אז מה רוצים שהבחור יחזיק חזק ולא יקרה לו כלום צריך לקחת זאת בחשבון הכי קל לבוא לומר כל הנפילות זה הפלאפון וזהט גמרנו זה לא נכון

לא הבנתי כל כך מה אתה רוצה.
זה גיל בעייתי. יש נשירה מסויימת. זה המצב.
עכשיו מה?
שישאירו בחור מקולקל בישיבה?
בחור שיש לו אייפון ומראה דברים לבחורים?
על מה אתה מדבר?
בחור שיש לו בעיות בקדושה, להשאיר אותו בישיבה?
מה יהיה בתכנית הלימודים לרמי"ם?
שיעורים מח. ו. וממנוחה פוקס?

לא הבנתי כל כך מה אתה רוצה.
זה גיל בעייתי. יש נשירה מסויימת. זה המצב.
עכשיו מה?
שישאירו בחור מקולקל בישיבה?
בחור שיש לו אייפון ומראה דברים לבחורים?
על מה אתה מדבר?
בחור שיש לו בעיות בקדושה, להשאיר אותו בישיבה?
מה יהיה בתכנית הלימודים לרמי"ם?
שיעורים מח. ו. וממנוחה פוקס?
סליחה תתייחס לטענה העיקרית שאני מעלה אל תתקוף סתם לא אמרתי שישיבה צריכה לתת לבחורים להכניס אייפון אבל לפחות בישיבה קטנה לא יעלה על הדעת שיבוא אברך שעדיין לו גישה לבחורים ואין לו כלים חינוכיים והוא יבוא ויעצב בחור בישיבה קטנה והרבה פעמים זה כל מיני אנשים שרק בגלל שהם או אבא שלהם יש לו כסף וקצת יודע ללמוד ופותח ישיבה
דבר שני לעצם המכשיר ודאי שאסור כמו שאמרתי רק אנחנו צריכים לשאול את עצמנו מה עושים כדי שבחור לא ילך לקחת מכשיר צריך להבין מאיפה זה בא
אגב תשמע את הרב יעקבזון והא גם טוען כמוני ולכן יש אנשים כמוך שתוקפים אותו כי קשה להם לקבל את מהשנוא אומר
שוב פעם תתיחס לטענה אל תזלזל אני שואל מדוע מלמד בת"ת יש לו תעודת הוראה אחיה בעוד לר"מ אין כלום והוא בא ככה תענה על זה

סליחה תתייחס לטענה העיקרית שאני מעלה אל תתקוף סתם לא אמרתי שישיבה צריכה לתת לבחורים להכניס אייפון אבל לפחות בישיבה קטנה לא יעלה על הדעת שיבוא אברך שעדיין לו גישה לבחורים ואין לו כלים חינוכיים והוא יבוא ויעצב בחור בישיבה קטנה והרבה פעמים זה כל מיני אנשים שרק בגלל שהם או אבא שלהם יש לו כסף וקצת יודע ללמוד ופותח ישיבה
דבר שני לעצם המכשיר ודאי שאסור כמו שאמרתי רק אנחנו צריכים לשאול את עצמנו מה עושים כדי שבחור לא ילך לקחת מכשיר צריך להבין מאיפה זה בא
אגב תשמע את הרב יעקבזון והא גם טוען כמוני ולכן יש אנשים כמוך שתוקפים אותו כי קשה להם לקבל את מהשנוא אומר
שוב פעם תתיחס לטענה אל תזלזל אני שואל מדוע מלמד בת"ת יש לו תעודת הוראה אחיה בעוד לר"מ אין כלום והוא בא ככה תענה על זה
לא יעלה על הדעת
שאברך שאין לו גישה לבחורים ואין לו כלים חינוכיים והוא יבא וידרוש דרשות מה צריך לעשות
ויהיה נציג של כל ארגוני השמאל בישיבה
שתכליתם להחליש את הישיבות ואת המושגים
הנקודה היא לא מלמד עם תעודה או לא
הנקוה מי שיש לו את זה ומי שאין לו את זה
וכל הרב יעקובזון למיניהם,מדברים מהיציע, מוסרים הרצאות על הא ועל דא בלי שהם בתוך ישיבה

פשוט מי שאין לו ידע בהוראה אסור לו לגשת לזה, אבל לא צריך ללכת רחוק ללמוד הוראה פשוט מי שיש לו תכונות של הוראה שיעסוק בזה על פי התורה ורבותינו, ומי שאין לו בזה שיעסוק מסגנון שהוא בניו אליו.
זה הכלל לא הולכים לישיבות ומלמדים שאינם מבינים בנפשו של הבן.

לא יעלה על הדעת
שאברך שאין לו גישה לבחורים ואין לו כלים חינוכיים והוא יבא וידרוש דרשות מה צריך לעשות
ויהיה נציג של כל ארגוני השמאל בישיבה
שתכליתם להחליש את הישיבות ואת המושגים
הנקודה היא לא מלמד עם תעודה או לא
הנקוה מי שיש לו את זה ומי שאין לו את זה
וכל הרב יעקובזון למיניהם,מדברים מהיציע, מוסרים הרצאות על הא ועל דא בלי שהם בתוך ישיבה
אתה פשוט מדבר שטויות בלי שכל תוקף בלי לשים מה אתה אומר אני מביא זאת בטור הצעה להביא לשולחן גדולי ישראל
חוץ מזה כש תעשה עשירית מי מה שעושה הרב יעקובזון תדבר כנראה שאף פעם לא חוית ביזיונות על בשרך אני אישית הייתי יעד שאחד מרבותי העביר עלי ביקורת אצל מישהו מקרובי משפחתי בדיוק לפני 18 שנה כמו היום ולמרות שכוונתו היית לשם תועלת ולא סתם לדפוק אותי הדבר הזה פגע בי מאוד וברוך השם אותו רב צדיק אני חושב שהוא צדיק ות"ח צילצל אלי אחר 13 שנה והתנצל דבר הראוי להערכה אבל זה הוא ישנם כאלו שפוגעים וצורחים על התלמיד ולא מסתכלים מי עומד מולם והם אף פעם לא התנצלו הם בטוחים שצדקו אז בו קודם תפתח את השכל אח"כ תדבר
אגב בנתיים כל מי שנכנס לדיון הסכים איתי אתה היחיד שלא הסכים

רבי ניסים אהוב ליבי מה שלומך הרבה זמן לא דיברנו התגעגעתי אליך יא אלבי
במה שכתבת יש צדק ואין צדק
ואני יסביר
א, לא כל מי שיש לו תעודת הוראה הוא יודע לחנך. נקודה.
אני יכול לספר לך הרבה סיפורים, עכשיו מספיק שתים שהיו איתי
שלחה אותי איזה אמא לדבר עם מנהלת בית ספר לבנות, מנהלת מדופלמת בת של רבנים, כרס וזקן חצי רבנן, ישבתי עם המנהלת הזו וקלטתי שהיא כזו טיפשה שאסור להשאיר אצלה את הילדות אפילו לא רגע (אני מקצר מאוד על מה דיברנו כי הזמן שלי עכשיו קצר אבל זה בהחלט נושא שיהיה כדאי לפתוח להורים לילדות מתבגרות), אני יצאתי ממנה ומיד אמרתי לאותה אמא תשמעי לי תיקחי את הבנות שלך משם, הם יהרסו לך אותם והכל לשם שמים, ב"ה היא שמעה לי והעבירה את הילדות למקום אחר היום אני שומע עליהם דברים טובים
ב, פגשתי אברך חשוב שהיה שכן שלי לפני המון שנים, אמרתי לו ב"ה יש לבן שלך מחנך דגול שהיה מנהל ומפקח בכמה תתי"ם ורבינו עובדיה בא להכתרה שלו והוא חיבר ספרים חשובים, האבא ענה לי בעצב הרב הזה עשה את הבן שלי חילוני וסליחה על המילה הוא פדופיל! אני חייב לציין שביררתי את הדבר והבעיה ביניהם אחרת, אבל רק תראה דוגמא מהשטח
מצד שני בישיבות אין לרמי"ם תעודת הוראה וגם לי אין [והסיבה שאנחנו לא עושים כי זה לא מוסיף למשכורת בניגוד למורים בבית ספר]
אבל אם לר"מ יש אהבה בלב לתלמידים תהיה להם הצלחה להגיע רחוק רחוק הכי גבוה שאפשר פי אלף יותר מכל המורים עם הדיפלומא
ונכון שיש רמי"ם שטועים וצועקים על התלמיד, אבל נראה לי שכתבתי כמה פעמים שזה תפקיד של האבא לבדוק טוב שהוא מכניס את הבן שלו לישיבה שיכבדו אותו שם כהוגן ותמיד להיות עם יד על הדופק לראות שהבן מרוצה והכל בסדר

לגבי הטלפונים לא כשרים, זה נושא שלא מדברים עליו ברבים, כי ההנחיה ברבים רק להתקיף נגד בכל הכוח שיש, ומי שמבפנים יודע מה לעשות אם יש בחור שיש לו את הטרף הזה
אני מברך אותך שתעשה חיל בכל האזור שלך ותצליח להשפיע לטובה על כל הבחורים שלך אמן

וראה הוא יודע לחנך. נקודה.
שלחה אותי איזה אמא לדבר עם מנהלת בית ספר לבנות, מנהלת מדופלמת בת של רבנים, כרס וזקן חצי רבנן, ישבתי עם המנהלת הזו וקלטתי שהיא כזו טיפשה שאסור להשאיר אצלה את הילדות אפילו לא רגע (אני מקצר מאוד על מה דיברנו כי הזמן שלי עכשיו קצר אבל זה בהחלט נושא שיהיה כדאי לפתוח להורים לילדות מתבגרות), אני יצאתי ממנה ומיד אמרתי לאותה אמא תשמעי לי תיקחי את הבנות שלך משם, הם יהרסו לך אותם והכל לשם שמים, ב"ה היא שמעה לי והעבירה את הילדות למקום אחר היום אני שומע עליהם דברים טובים
ב, פגשתי אברך חשוב שהיה שכן שלי לפני המון שנים, אמרתי לו ב"ה יש לבן שלך מחנך דגול שהיה מנהל ומפקח בכמה תתי"ם ורבינו עובדיה בא להכתרה שלו והוא חיבר ספרים חשובים, האבא ענה לי בעצב הרב הזה עשה את הבן שלי חילוני וסליחה על המילה הוא פדופיל! אני חייב לציין שביררתי את הדבר והבעיה ביניהם אחרת, אבל רק תראה דוגמא מהשטח
מצד שני בישיבות אין לרמי"ם תעודת הוראה וגם לי אין [והסיבה שאנחנו לא עושים כי זה לא מוסיף למשכורת בניגוד למורים בבית ספר]
אבל אם לר"מ יש אהבה בלב לתלמידים תהיה להם הצלחה להגיע רחוק רחוק הכי גבוה שאפשר פי אלף יותר מכל המורים עם הדיפלומא
ונכון שיש רמי"ם שטועים וצועקים על התלמיד,
כל מילה!

רבי ניסים אהוב ליבי מה שלומך הרבה זמן לא דיברנו התגעגעתי אליך יא אלבי
במה שכתבת יש צדק ואין צדק
ואני יסביר
א, לא כל מי שיש לו תעודת הוראה הוא יודע לחנך. נקודה.
ונכון שיש רמי"ם שטועים וצועקים על התלמיד, אבל נראה לי שכתבתי כמה פעמים שזה תפקיד של האבא לבדוק טוב שהוא מכניס את הבן שלו לישיבה שיכבדו אותו שם כהוגן ותמיד להיות עם יד על הדופק לראות שהבן מרוצה והכל בסדר

לגבי הטלפונים לא כשרים, זה נושא שלא מדברים עליו ברבים, כי ההנחיה ברבים רק להתקיף נגד בכל הכוח שיש, ומי שמבפנים יודע מה לעשות אם יש בחור שיש לו את הטרף הזה
אני מברך אותך שתעשה חיל בכל האזור שלך ותצליח להשפיע לטובה על כל הבחורים שלך אמן
הרב יצחק אתה צודק ואני חושב שאתה יודע לענות בצורה עינינית הרב שרבני ועוד רבנים מקריית נוער לא לכולם הייתה תועדת הוראה ובכל זאת ידועו לחנך ולהעמיד תלמידים כמו שצריך בפי שתיים ממורים שלימדו אותי בתיכון שלמדתי בו אור תורה של שלמה ריסקין רב העיר אפרת אני יש לי הכרת הטוב אישית למורים שלא תטעה אבל מבחינת ראש אין מה להשוות בתיכון שלי לא דיברו אף פעם על יראת שמים רק על הבגרות נטו
אני פשוט הייתי

פשוט מי שאין לו ידע בהוראה אסור לו לגשת לזה, אבל לא צריך ללכת רחוק ללמוד הוראה פשוט מי שיש לו תכונות של הוראה שיעסוק בזה על פי התורה ורבותינו, ומי שאין לו בזה שיעסוק מסגנון שהוא בניו אליו.
זה הכלל לא הולכים לישיבות ומלמדים שאינם מבינים בנפשו של הבן.
אני אוסיף וזה תוספת למה שעניתי ליצחק הרבה פעמים ישנם מוסדות שההנהלה ורמים הם אנשי משפחה שנכנסו על רקע משפחתי ואז אין שום ביקורת כי הרם בעצם הוא בנו של ראש השיבה ואי אפשר להגיד לו כלום אני אישית הייתי נמצא ליד מקום שהייתה שם ישיבה מישפחתית שלא היה קשר בין התלמידים לרבנים וההנהלה וזה דבר מסוכן היו הרבה תלמידים שמתחילה לא היו קשורים ולצוות בכלל לא הבנה אייך להתמודד ומה שאתה אומר זה עיניני

אני חייב להוסיף נקודה חשובה מאוד שתשלים את דבריו של רבי ניסים
שלא יובן מדברי ח"ו זלזול בלימודים ובהשתלמויות של המורים, באמת אני רואה ברכה גדולה מזה שהמורים היום יודעים להבין מה הבעיות והקשיים שיש לכל ילד כבר מגיל קטן ולכוון את ההורים לטיפול המתאים, אם זה רק חונך או חינוך מיוחד או טיפול קשב וריכוז ועוד המון בעיות שלפני 30 שנה היו משאירים את הילדים האלה עם כולם ולא מבינים שיש להם בעיה שגורמת להם להתנהג בצורה שונה ולא להקשיב ללימודים והתוצאות היו מרות
ומכאן אני קורא לכל ההורים בחיים שלכם אל תאמינו למי שיגיד לכם אין סיכוי לילד שלכם! מי שיגיד דבר כזה הוא חובבן ומתחמק מהחובה שלו לסדר את הילד במסגרת שמתאימה לו, אין ילד שאין לו סיכוי, ותאמינו לי שאני רואה את זה היום על ילדים שבהתחלה אמרו שהם עם בעיות קליטה קשות והיום הם בחורים גדולים מעולים שלומדים וכל הקשיים מאחוריהם
היה לי עוד סיפור לפני כמה שנים ששכחתי אותו והיום בא אלי בהפתעה ההמשך במקרה גמור כי אני כבר לא קשור לשם, שהיתה כיתה שאנכי פעלתי שהיא תיסגר והילדים יתפזרו, לקחתי סיכון על קבוצה גדולה של ילדים, וברוך ה' היום התברר שצדקתי בצעד הקשה שעשיתי וכל הילדים לומדים היום בישיבות מעולות, בזמנו עשיתי הכל מאחורי הקלעים בלי שידעו בבירור שאני גרמתי לזה, היום מישהו ניסה לצאת במלחמה נגדם בגלוי והעסק מסובך עם בתי דין וכו'

חזור
חלק עליון