• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

סכנה בברכת חילונים

abc123

Well-known member
לא שמענו מזה כלל ועיקר אלא להיפך אולי ע"י הברכה יתהפך לבבם לטובה ויתקרבו לה' ותורתו. וחלילה לנו לדחותם בשתי ידיים ולהפסיד את אותם לשמות שהיו אמורות לחזור אל דרך המלך.

לא שמענו מזה כלל ועיקר אלא להיפך אולי ע"י הברכה יתהפך לבבם לטובה ויתקרבו לה' ותורתו. וחלילה לנו לדחותם בשתי ידיים ולהפסיד את אותם לשמות שהיו אמורות לחזור אל דרך המלך.
פעם מרן רבנו הגדול זיע"א ולהבדיל בין החיים הראשון לציון הרב עמאר, היו בבית ספר חילוני באילת, וניגשו כל הילדים לנשק ידו. ומרן בירכם כבקשתם, והוסיף ואמר "לעבודתו יתברך". ואמר מרן לרב עמאר, שעושה כן כדי שידעו שכל פועליהם יהיו לעבודתו יתברך, והדברים יחלחלו בליבם ויחזרו על ידי כך בתשובה.

כבודו לא יתקוף אותי. ציטטתי שאלה ותשובה של הרב מוצפי, ורציתי לדעת אם מישהו יודע במה מדובר...

שאלה - 232215
לכבוד מרן הרב בן ציון מוצפי שליט"א
אני שמעתי בעבר שיש בעיה לברך אדם חילוני ואפילו לומר לו תיהיה בריא
מדרכי שלום משפחה או חילונים בעבודה ניתן לברך אותם ולאחל להם זיווג וכו'?
תשובה
אפילו בגוי התירו מפני דרכי שלום. וכל שכן ביהודי, אלא שכך נהג מור אבי ז"ך אצל רוב האנשים שאינם קובעים עתים לתורה וראיתי עוד גדולים, שהיו מברכים "תבורך מפי עליון". כלומר לא אני המברך אלא השם יתברך ירצה יברך אותך במה שצריך לך.

מעניין. ראיתי שוב שמוזכר בשו"ת באתר של הרב מוצפי עניין הברכה לחילוני. והעורך לכאורה לא העביר את השאלה. ולא רוצה שיבקשו הסברים....
מוזר.
מכל התשובות שמופיעות באתר לא כ"כ מובן העניין של סכנה בברכת חילונים.

שאלה - 232215
לכבוד מרן הרב בן ציון מוצפי שליט"א
אני שמעתי בעבר שיש בעיה לברך אדם חילוני ואפילו לומר לו תיהיה בריא
מדרכי שלום משפחה או חילונים בעבודה ניתן לברך אותם ולאחל להם זיווג וכו'?
תשובה
אפילו בגוי התירו מפני דרכי שלום. וכל שכן ביהודי, אלא שכך נהג מור אבי ז"ל* אצל רוב האנשים שאינם קובעים עתים לתורה וראיתי עוד גדולים, שהיו מברכים "תבורך מפי עליון". כלומר לא אני המברך אלא השם יתברך ירצה יברך אותך במה שצריך לך.

נערך לאחרונה על ידי מנחה:
חזור
חלק עליון