• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

עלונים לפרשת לך-לך, גם אם כמה יורידו ויקראו שווה.

יפה, מילה אחת כבר למדתי,
מתי עוד מילה?
ברצינות? אני מוכן להתחיל ללמד...
קודם כל "אני" אומרים "איך". (האות א' בחיריק). אם רוצים לומר "אני רוצה" זה "איך וויל" (האות ו' בחיריק). בשביל לומר "אתה" אומרים "דו", או "דו ביסט" באופנים מסויימים (שאולי נלמד בהמשך). בשביל לומר "אתה רוצה" אומרים "דו וויסט" (באות ו' בחיריק).
שים לב שיש בעצם את עיקר המילה שזה "וויל" ואז זה משתנה ל"וויסט" בשביל להפנות אותה למישהו אחר. ככה זה הרבה פעמים באידיש.
"אני יודע" איך אומרים? "אני" אנחנו יודעים שזה "איך", ואיך אומרים "יודע"? -"וויס" (האות ו' בצירה). ואיך לדעתך אומרים "אתה יודע" -"דו וייסט".
בשביל להגיד מילת חיוב אומרים "יא" (שנהגה כמו "יו", כיון שקמץ באידיש נהגה כחולם), בשביל לומר מילת שלילה אומרים "ניין" או "נישט". (אולי בהמשך נלמד את החילוק ביניהם).
אם כן, איך אומרים "אני לא יודע"? נכון! "איך וייס נישט". ו"אתה לא יודע"? -"דו וויסט נישט".
אז לסיכום אני רק רוצה לומר: אמנם יעצט דו קענסט נישט אידיש. נאך נישט. אבער אייב וויסטע נאך א פאר ווערטער, איז ס'איז גוט...

מתחילים איך לא בחוברת המיוחדת טועמיה ומוסף מתוקים שמיוחד לילדים.
חבל שלא שלחת את ''קובץ עלונימייל'', יש בו הרבה יותר עלונים מהחוברות האלו, לענ''ד יביא הרבה יותר תועלת לכל הציבור.
מצורף כאן הקובץ של פרשת לך לך תשפ''ד כדוגמא, אתה מכיר את זה?

נערך לאחרונה:
חזור
חלק עליון