• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

פגישת הרב יהושע כהן והרב עובדיה

בשיעור האחרון הרב פנחסי שליטא חשף מעט מהמפגש שהיה לרב יהושע כהן ומרן ( כשהרב כהן היה בצעירותו) , אם אני זוכר נכון בספר שפנחס ראובן הוציא על מרן יש גם התייחסות שהרב כהן שאל את מרן קושיה ומרן ענה לו תירוץ מהרדק על הנך והרב כהן התפעל מאוד.

מי מחברי הפורום מכיר עוד פרטים על הקשר ביניהם ואולי יחשוף טפח מקשר מיוחד זה.

בשיעור האחרון הרב פנחסי שליטא חשף מעט מהמפגש שהיה לרב יהושע כהן ומרן ( כשהרב כהן היה בצעירותו) , אם אני זוכר נכון בספר שפנחס ראובן הוציא על מרן יש גם התייחסות שהרב כהן שאל את מרן קושיה ומרן ענה לו תירוץ מהרדק על הנך והרב כהן התפעל מאוד.

מי מחברי הפורום מכיר עוד פרטים על הקשר ביניהם ואולי יחשוף טפח מקשר מיוחד זה.
רד"ק בצפניה. כך אמר לו מרן
בהזדמנות הוא עשה מבחן עם מרן על הש"ס, ששאלו שאלות בלימוד והיה פעם אחת שמרן אמר מראה מקום, והרב יהושע אמר שזה לא שם...
הביאו את הגמרא ובדקו, תנחשו מי אמר נכון...
מרן ניצח.
פעם הוא הגיע אלינו לשכונה לבית כנסת חזון יוסף וגילה על הקשר שלו על מרן, לא זכיתי להיות שם. אולי ידידי הרב @עובדי ה' יוכל לגלות לנו, אם היה שם...

אמר הרב כהן באיזה כינוס פעם, שיש איזה תשובה ביביע אומר שנדפסה אחרי שיחה שהם עשו בטלפון... אינני יודע את התשובה.

ואמר שספר חזון עובדיה הראשון שהיה יוצא היה נשלח לרב משאש והשני לרב יהושע כהן.

פעם דיברתי עם הרב יהושע כהן אודות מרן זיע"א והוציא מכיסו מכתב שכתב לו מרן, והראה לי רק את סופו, שכתב לו מרן "לך בכחך זה והושעת את ישראל".
אגב, אמר לי הרב יהושע כהן שהת"ח שהכי בקי בש"ס שפגש אי פעם היה הרב פינחס הירשפרונג זצ"ל רבה של קנדה. [תודו שלא שמעתם עליו מעולם]. (מרן הראש"ל שליט"א פעם הזכיר שבחו, בשיעורו כשדיבר על כשרות הקוקה קולה בעולם).

אגב, אמר לי הרב יהושע כהן שהת"ח שהכי בקי בש"ס שפגש אי פעם היה הרב פינחס הירשפרונג זצ"ל רבה של קנדה.
לא. אלא של מונטריאול שבקנדה
[תודו שלא שמעתם עליו מעולם].
שמענו גם שמענו, מפורסם טובא, היה גם ראש ישיבת חב"ד במונטריאול.

פעם דיברתי עם הרב יהושע כהן אודות מרן זיע"א והוציא מכיסו מכתב שכתב לו מרן, והראה לי רק את סופו, שכתב לו מרן "לך בכחך זה והושעת את ישראל".
אגב, אמר לי הרב יהושע כהן שהת"ח שהכי בקי בש"ס שפגש אי פעם היה הרב פינחס הירשפרונג זצ"ל רבה של קנדה. [תודו שלא שמעתם עליו מעולם]. (מרן הראש"ל שליט"א פעם הזכיר שבחו, בשיעורו כשדיבר על כשרות הקוקה קולה בעולם).
יש ספר שהוציאו מדברי תורתו ניצוצי אש פנחס
ויש כמה סירטונים שלו באנגלית במרשתת.

היה פלא גדול.

הפלא הוא ששמעתי בשיעור
ממנו ( מהרב כהן) שהרב הירשפרונג אמר לרב כהן שהוא זוכר יותר טוב ממנו את האגדות שבחזל.

כאן יש סרטון של הרב הרשפרונג והרב קניבסקי.

וגם יש סירטון שהרב עובדיה משבח את הבקיאות של הרב הירשפרונג ( הסרטון עם הרב קוק תלמיד הרב אלישיב) ואינני מוצא אותו כעת.

ויש עוד פלא
בספרו הוא כותב שיש תלמיד חכם גדול שקורא כל ערב את הספר שלו בדרך הלימוד בתור התחזקות.

וכששאלתי אותו לא רצה לומר לי את שמו מחשש שמא אותו תלמיד חכם איננו רוצה בכך.

מסופר על הרב הירשפונג זצ"ל שפעם פגש בראש ישיבה אחד שאמנם את הרייד של הישיבות ידע היטב אך לא היה בקי בש"ס כדבעי.
שאלו הרב הירשפונג מניין שצריך לברך ברכת המזון בישיבה ולא בעמידה, ענוהו שלא ידוע מה המקור. אמר לו רבי פנחס- שזה מרומז בפסוק 'ואכלת ושב-עת וברכת', אמר לו הראש ישיבה שזה ווראט חסידי. אמר לו אכן רבי משה אלברט אומר את זה... אך זה כתוב בתוספות בברכות נא ב ד"ה והלכתא...

זה מובא בספר ניצוצי אש פנחס עמוד קעה.

יש גם ספר אש פנחס חידושים שלו על השס

וגם הרב מנדלבוים ( מחבר החידא על החומש ודף על דף ועוד) בשנה שעברה שאמור לצאת השנה ספר עליו , ספר ביוגרפיה , נקווה שיצא.

חזור
חלק עליון