• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

פלוני שאביו נפטר ל״ע, נעשה יתום ולא חזן - חיפוש מקור

בספר מרכבות ארגמן ח"ג סי' ה' נזכר הדבר בשם הרב בן ציון אבא שאול.
גם מרן זצ"ל היה אומר כך (ונכתב גם בחוברת האבלות בהלכה ובאגדה). וכן הביא הרב אליהו כהן בירחון אור תורה חשון תשע"א סי' י"ז אמר הרב יעקב יוסף.
ובשו"ת מעין אומר ח"א פרק ה' סי' י"ד (עמ' צ') כתב כן בשם הרב יעקב עדס.
ונזכר גם בשם האדמו"ר מגור זצ"ל.
ונזכר גם בשם ר' שמואל סלנט בשם אביו.

בספר מרכבות ארגמן ח"ג סי' ה' נזכר הדבר בשם הרב בן ציון אבא שאול.
גם מרן זצ"ל היה אומר כך (ונכתב גם בחוברת האבלות בהלכה ובאגדה). וכן הביא הרב אליהו כהן בירחון אור תורה חשון תשע"א סי' י"ז אמר הרב יעקב יוסף.
ובשו"ת מעין אומר ח"א פרק ה' סי' י"ד (עמ' צ') כתב כן בשם הרב יעקב עדס.
ונזכר גם בשם האדמו"ר מגור זצ"ל.
ונזכר גם בשם ר' שמואל סלנט בשם אביו.
תודה רבה!!!

שמעתי פעם הרב בן ציון אבא שאול שאמר שאדם שאביו נפטר ל״ע, נעשה יתום, לא חזן.
מחפש מקור היכן הוא אמר זאת או היכן נכתב
אומרים זאת גם על אחד מאדמו"רי גור שהגיע לישיבת מועצגה"ת ונדהם לראות שם אדמו"ר צעיר, ממלא מקומו של אחד מזקני המועצת שנפטר בסמוך.
הוא אמר לו:
'כאן זו מועצת גדולי התורה, לא בית יתומים'...

אומרים זאת גם על אחד מאדמו"רי גור שהגיע לישיבת מועצגה"ת ונדהם לראות שם אדמו"ר צעיר, ממלא מקומו של אחד מזקני המועצת שנפטר בסמוך.
הוא אמר לו:
'כאן זו מועצת גדולי התורה, לא בית יתומים'...
כל הציטוטים האלה נחמדים כבדיחה לכבוד פורים
אך קשה להאמין שגדולי ישראל יוציאו זאת מפיהם ויצערו יתום, שעליו נאמר כל אלמנה ויתום לא תענון.. וההמשך ידוע בפרט העונש החמור שמובא שם.

ואם כבר ב"יתום לא נעשה חזן" עסקינן. יש יותר אנשים שיש להם אב ואם ואינם יתומים אך רחוקים הם מאוד מלהיות חזנים ובעלי קוראים.

אך קשה להאמין שגדולי ישראל יוציאו זאת מפיהם ויצערו יתום, שעליו נאמר כל אלמנה ויתום לא תענון.. וההמשך ידוע בפרט העונש החמור שמובא שם.
עד איזה גיל מיקרי יתום?

אתה רציני?
מועצגה"ת אמורה להיראות בית יתומים כדי לא לפגוע??...................
חוץ מזה שיתום מיקרי עד שתחתן.
חוץ מזה שמכתלי דבריך ניכר שאינך יודע מהי חריפות פולנית / גוראית
הידעת שה'בית ישראל' היה דרכו לכנות את האנשים בסביבתו [כשעשו, לרגע, משהו שלא התאים לדעתו] 'פגע רע'?
ושוב, צריך להכיר את הסגנון ואת רוח האנשים.

אתה רציני?
מועצגה"ת אמורה להיראות בית יתומים כדי לא לפגוע??...................
חוץ מזה שיתום מיקרי עד שתחתן.
חוץ מזה שמכתלי דבריך ניכר שאינך יודע מהי חריפות פולנית / גוראית
הידעת שה'בית ישראל' היה דרכו לכנות את האנשים בסביבתו [כשעשו, לרגע, משהו שלא התאים לדעתו] 'פגע רע'?
ושוב, צריך להכיר את הסגנון ואת רוח האנשים.
אני גר בסמיכות לקהילות גדולות של חסידים וביניהם חסידות גור שכמה שהם חריפים הם מאוד דואגים לא לפגוע באדם ומאוד עדינים ונחמדים, ואמרו לי שאין סיכוי על שום רב'ה לא בעבר ולא בהווה שאמר כזה דבר, ולא הסכימו אפילו לומר א"ז כבדיחה.
הם אומרים כך: להד"ם [לא היה].

אני גר בסמיכות לקהילות גדולות של חסידים וביניהם חסידות גור שכמה שהם חריפים הם מאוד דואגים לא לפגוע באדם ומאוד עדינים ונחמדים, ואמרו לי שאין סיכוי על שום רב'ה לא בעבר ולא בהווה שאמר כזה דבר, ולא הסכימו אפילו לומר א"ז כבדיחה.
הם אומרים כך: להד"ם [לא היה].
עיין יומני טאלנא ודו"ק.

לא הבנתי מה זה. שאלתי את הגורים שמצאתי בשטיבלך ואמרו לי שרוב הדברים שם לא היו והם מצוצים מהאצבע, וממש כעסו עלי שאני מבזה את כבודו של רבם הפ"מ זצ"ל, כמובן שהתנצלתי שלא ידעתי מה זה.
א. תברך הגומל ותעשה סעודת הודיה
ב. כל הדברים נאמרו מפי הפני מנחם ז"ל ואכמ"ל

חזור
חלק עליון