• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

קשות עצמך

נ ליסואר

Active member
ידוע אימרת חז"ל קשות עצמך ואח"כ קשות אחרים
חייב אני לומר לדעתי רב או ראש כולל שאישתו מחזיקה פלאפון לא כשר אין לו רשות להטיף מוסר
כנ"ל מי ראש ישיבה שאישתו דוקטור או למדה תואר שני אין לו רשות לבוא להטיף מוסר בעניין
ואל תאמרו לי שלכולם יש מקום בגהינום תהיו בטוחים שכש היה צריך לחתן את הילדים אז היה לו את מימון מאישתו אז אי אפשר לבוא לאברך לומר שאשתך לא תלמד תואר שני אני לא נותן לזה היתר של מאה אחוז כל מקרה לגפו יש מקומות עם בעיות

ידוע אימרת חז"ל קשות עצמך ואח"כ קשות אחרים
חייב אני לומר לדעתי רב או ראש כולל שאישתו מחזיקה פלאפון לא כשר אין לו רשות להטיף מוסר
כנ"ל מי ראש ישיבה שאישתו דוקטור או למדה תואר שני אין לו רשות לבוא להטיף מוסר בעניין
ואל תאמרו לי שלכולם יש מקום בגהינום תהיו בטוחים שכש היה צריך לחתן את הילדים אז היה לו את מימון מאישתו אז אי אפשר לבוא לאברך לומר שאשתך לא תלמד תואר שני אני לא נותן לזה היתר של מאה אחוז כל מקרה לגפו יש מקומות עם בעיות
לא מסכים!

חבר אני אסבג את דברי אני לא בא לומר עכשיו מה אסור ומה מותר בודאי שאי אפשר לבוא לומר כל מי שמתחשק ללמוד במכללה מותר לכתחילה וודאי שצריך להיות ממושמע לדעת תורה ותמיד לבדוק מול גדול כל דבר אלא שאני אומר שאם יש רב שלעצם העניין אישתו יש לה תארים אקדמיים ויש כאלו ראש ישיבה ת"ח ידוע שלא יהייה לה"ר לא אומר מי הוא אני לא חושב שיש באפשרותו לומר דיברי מוסר בעניין כי יש כאן נגיעה אישית
רק אדם שהוא עצמו נוהג בדבר הזה יכול להנהיג לאחרים
סיפר לי תלמיד של הרב זילברשטיין שליט"א שהרב זילברשטיין אוסר רשיון לאישה מי ששואל אותו הוא מורה לאיסור ולכן אע"פ שאישתו יש לה רישיון הוא לא נוסע איתה וזו גדלות

חבר אני אסבג את דברי אני לא בא לומר עכשיו מה אסור ומה מותר בודאי שאי אפשר לבוא לומר כל מי שמתחשק ללמוד במכללה מותר לכתחילה וודאי שצריך להיות ממושמע לדעת תורה ותמיד לבדוק מול גדול כל דבר אלא שאני אומר שאם יש רב שלעצם העניין אישתו יש לה תארים אקדמיים ויש כאלו ראש ישיבה ת"ח ידוע שלא יהייה לה"ר לא אומר מי הוא אני לא חושב שיש באפשרותו לומר דיברי מוסר בעניין כי יש כאן נגיעה אישית
סיפר לי תלמיד של הרב זילברשטיין שליט"א שהרב זילברשטיין אוסר רשיון לאישה מי ששואל אותו הוא מורה לאיסור ולכן אע"פ שאישתו יש לה רישיון הוא לא נוסע איתה וזו גדלות
אני לא אשחק אותה אני עצמי דוגל שכן צריך לאישה רשיון במיוחד אם הוא גר במקום שזה עוזר לו

יש הבדל בין להטיף לאחרים לבין מה האחר צריך לעשות מעצמו

ידוע אימרת חז"ל קשוט עצמך ואח"כ קשוט אחרים
מה הקשר??
אני מכיר תלמידי חכמים שנשותיהם מחזיקות פלאפונים לא כשרים, וכלשונו של מרן זיע"א על חכ"א שאשתו הלכה עם פאה - "הוא לא יכול עליה"...
וכי בשל כך הוא מנוע מלהתריע? וכי הוא פטור מלהוכיח?
אני מכיר ת"ח אחר שאשתו טסה לטיולים בחו"ל, והוא מתריע ג"כ נגד טיולים בחו"ל וכפי שכבר התריע בזה מרן זיע"א בתשובותיו, ואותו ת"ח אכן לא טס לחו"ל איתה.
אחר המחילה, איני רואה קשר בין הדברים. ואדרבה, מאותו ת"ח הייתי מצפה יותר להתריע, כדי שלא יאמרו מדשתיק לדביתהו, ש"מ ניחא ליה...

סלח לי כמו בכל דבר על מנת שיקבלו את דבריך אתה צריך דוגמא אישית אל תברח מהמציאות גם על דבר שהוא נכון אני מדבר על זה שלפעמים
אנשים עובדים מעבודה מסויימת ואח"כ ונהנים ממנה לצורך העניין שאישה עושה תואר שני והוא נהנה מזה שיכול לחתן לחיות ברמת חיים טובה ולחתן את ילדיו ואח"כ מטיף לכולם שזה אסור הרי זה טיפשי אחרי שנהנתה לעצמך אתה יכול לבוא לומר עכשיו לאברך לא אסור לאישתך ללמוד נהיגה ותארים הרי זו טיפשות אני לא אומר שזה מותר רק העניין הוא דוגמא
אישית אי אפשר לדוגמא לקרוא לכל הבחורים הספרדים תלכו ללמוד בישיבות ספרדיות בעוד שמי שאומרים זאת כל ילדיהם מאז ומעולם למדו רק אצל אשכנזים

סלח לי כמו בכל דבר על מנת שיקבלו את דבריך אתה צריך דוגמא אישית אל תברח מהמציאות גם על דבר שהוא נכון אני מדבר על זה שלפעמים
אנשים עובדים מעבודה מסויימת ואח"כ ונהנים ממנה לצורך העניין שאישה עושה תואר שני והוא נהנה מזה שיכול לחתן לחיות ברמת חיים טובה ולחתן את ילדיו ואח"כ מטיף לכולם שזה אסור הרי זה טיפשי אחרי שנהנתה לעצמך אתה יכול לבוא לומר עכשיו לאברך לא אסור לאישתך ללמוד נהיגה ותארים הרי זו טיפשות אני לא אומר שזה מותר רק העניין הוא דוגמא
אישית אי אפשר לדוגמא לקרוא לכל הבחורים הספרדים תלכו ללמוד בישיבות ספרדיות בעוד שמי שאומרים זאת כל ילדיהם מאז ומעולם למדו רק אצל אשכנזים
מה הקשר??
וכי הוא נהנה מהסמארטפון של העבודה של האשה??
וכי הוא אמור להיות מודר הנאה מהעבודה של האשה??
לא נוח לו מה שהיא עושה, אבל עדיין הוא מעונין לשמור על שלום ביתו, ואף חכם לא יורה לו בשל כך להתגרש, אבל זה לא מונע ממנו ואדרבה, עוד מחייב אותו להתריע בשער ולומר 'זה לא דבר נכון'.
לא מעט גדולי ישראל היו אומרים "ואף אישתי אינה שומעת לי בזה".

שכל אחד יסתכל על עצמו בשתי עינים ועל אשתו בעין אחת בלבד (בעין הטובה) ועל חבירו לא יסתכל בכלל.
וגם אם המטיף לא מושלם קבל את את ממי שאמרה ודע לך שכולם שלוחים של הקב"ה להעביר לך מסר.
אתם צודקים אבל הנה גם הרב זילברשטיין לא נוסע עם אישתו שלא יגידו אייך הרב אוסר והוא נוסע עם אישתו

חזור
חלק עליון