• ניתן לשלוח יישובים בתורת מרן רבינו עובדיה יוסף זלה"ה, שיודפסו בע"ה בקובץ בית יוסף מהדורת תשפ"ה למייל: office@moreshet-maran.com בקובץ וורד, עד לחג השבועות תשפ"ד, אין התחייבות לפרסום, והרשות נתונה לערוך את הדברים לפני הפרסום.

שפיכת היין ב 10 מכות

המנהג ששופכים מהיין 16 פעמים בעשרת המכות ודם אש ותמרות עשן,
אצלנו [ ג'רבא] נוהגים לשפוך גם 16 פעם מים האם מישהו יודע מקור לכך?
שמעתי מים ויין מעורבב על זכר הנס שהפך ממים לדם. ומדם ליין שהמצרים שילמו. אבל אין לי מקור חוץ מעמך ישראל.

ידוע שיין זה של השפיכות מסוכן ויש לשופכו מיד,
שמעתי מהרב יצחק יוסף [ הנכד] דבר פלא, שמי שחולה במחלה ה' ירחם, שישתה מיין זה ויבריא בעזהי'ת !
כי המחלה- גבורות, ויין זה המסוכן -גבורות, ביחד זה נהיה רחמים!!

שאלה-285218
שמעתי מאיזה רב שראה בהגדת שסגולה לרפואה לשתות מהיין ששפכתי בדצך עדש וכו בהגדה האם יש בזה משהו? זכור לי ששמעתי מהרב שהיין ששפכו הוא מסוכן

תשובה
סכנת חיים ממשית. תיזהר מהם.
ברוך שכיונתי, וכמדומני שכך שמעתי גם ממרן רבינו עובדיה שהיין הזה כמו טמא ישפוך אותו בבלוע בבית שימוש כמה שיותר מהר, ופלא בעיני אם נכדו אמר כן.

סיפר לי מאן דהו שהיה לו שכן חילוני רע מעללים מחלל שבת ומעשן ואוכל ביום הכיפורים להכעיס, ב"מ רח"ל, והיה מצערו הרבה ומשלח כלביו להבהיל התינוקות החרדים, ובליל הסדר שפך על דלתו מיין זה, והסגולה עבדה יותר מדאי טוב, ותוך חודש התפגר בפתע פתאום.

שמעתי מהרב יצחק יוסף [ הנכד] דבר פלא, שמי שחולה במחלה ה' ירחם, שישתה מיין זה ויבריא בעזהי'ת !
מחלה זה גבורות מנ''ל ???????
צריך להיות האריז''ל כדי לדעת זו
ולכל הפחות כהרב שמן ששון זיע''א

ה' ירחם אתה בטוח שהוא אמר לשתות את היין הזה? אצלנו משתמשים בו להבריח את השדים למיניהם
הצג קובץ מצורף 19843הצג קובץ מצורף 19844
מאיזה ספר זה?
ומדברי הספר נראה דלא כמו שכתב החכם לעיל שהאשה תשפוך המים.
אע''פ שמסברא יש מקום לזה כיון שאשה היא גבורות היא תמתקם

סיפר לי מאן דהו שהיה לו שכן חילוני רע מעללים מחלל שבת ומעשן ואוכל ביום הכיפורים להכעיס, ב"מ רח"ל, והיה מצערו הרבה ומשלח כלביו להבהיל התינוקות החרדים, ובליל הסדר שפך על דלתו מיין זה, והסגולה עבדה יותר מדאי טוב, ותוך חודש התפגר בפתע פתאום.
ולי סיפר אחד ששפך על דלת של שכנו, חילוני טמא ומטומא שמתנכל לכל חרדי בסביבתו ומנסה לפגום בקדושת ישראל בכל הזדמנות ה"י, דווקא אותו אחד ששם את היין סבל מאד באותה השנה, אבל החילוני נשאר כשהיה ולא ידוע שקרה לו משהו.
ואמרו לו שיזכר אולי נשפך לו גם על עצמו כששפך.

המנהג ששופכים מהיין 16 פעמים בעשרת המכות ודם אש ותמרות עשן,
אצלנו [ ג'רבא] נוהגים לשפוך גם 16 פעם מים האם מישהו יודע מקור לכך?
על פי הקבלה לא יודע מקור מדויק, כמדומני בחוברת ליל שימורים של הרב בניהו שליט"א מבואר באריכות ענין זה.
מובא שם גם הסדר בשפיכה זו ותפילות לומר בעת השפיכה, ושהשפיכה כסדר הזה סגולה גדולה וחזקה מאוד לפקידת עקרות (נראה לי יש שם סיפורים או שראיתי במקום אחר)

אכן שמעתי בשם החלבן זצ"ל (שמעתי ממי ששמע מתלמידו ששאלו ע"כ בפירוש) שמועיל למחלות כנ"ל שהרי 'כל דבר שהוא מחלה לגוים הוא רפואה ליהודים'
אבל עכ"פ היין שנשאר בכוס ששפכו ממנה לכו"ע (גם לפי הרב מוצפי הנ"ל) מועיל לרפואה וזש"ק ומובא בספר ליל שימורים של הרב בניהו

אכן שמעתי בשם החלבן זצ"ל (שמעתי ממי ששמע מתלמידו ששאלו ע"כ בפירוש) שמועיל למחלות כנ"ל שהרי 'כל דבר שהוא מחלה לגוים הוא רפואה ליהודים'
אבל עכ"פ היין שנשאר בכוס ששפכו ממנה לכו"ע (גם לפי הרב מוצפי הנ"ל) מועיל לרפואה וזש"ק ומובא בספר ליל שימורים של הרב בניהו
הרב מוצפי אומר לשפוך גם את היין שנשאר בכוס
שאלה-221925
לכבוד הרב
האם בבאח"ב בליל הסדר צריך לשפוך לכלי את כל היין שנשאר בכוס של השפיכות?

תשובה
הכל עד גמירא.

חזור
חלק עליון